امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101519
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۴
تعداد بازدید: 174
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود و خبرنگاران قشری مهجور هستند که همواره برای رفع

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود و خبرنگاران قشری مهجور هستند که همواره برای رفع مشکلات گروه‌های گوناگون جامعه تلاش می‌کنند و قلم می‌زنند؛ اما زمانی که مشکلات یا دشواری‌هایی برای خودشان ایجاد شود، مشکلات آنها همیشه در اولویت‌های آخر قرار می‌گیرد.

گاهی هم آن‌قدر دغدغه‌های کاری و مسائل مادی گریبانگیر این قشر می‌شود که شاید اصلاً هیچ وقت نوبت به بیان و پیگیری مسائل خودشان نرسد و شاید هم فراموش کرده‌اند خود نیز جزئی از همین جامعه هستند که حق زندگی دارند؛ یا بدتر از آن، اصلاً ناامید شده‌اند.

این مشکلات را می‌توان در نحوه دریافت و میزان حق‌الزحمه آنها یا بحثی نظیر بیمه خبرنگاران به آسانی مشاهده کرد که به دلیل نبودن این بیمه، حتی گاهی شاهد دست و پنجه نرم کردن یک خبرنگار با مرگ بوده‌ایم.

*مشکل بیمه و نگرانی برای سلامت جان

با این حال مدتی پیش حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود که قصد دارد بیمه سامانه سمان (سامانه جامع مستندسازی سوابق و آثار خبرنگاران کشور) را قطع و به استناد ماده 46 قانون مطبوعات، به ازای پرداخت مبالغی یارانه به رسانه‌ها مسئولان آنها را ملزم به بیمه کردن خبرنگاران و کارکنان خود کند.

به این ترتیب همان تعداد اندکی هم که از بیمه بهره‌مند بودند از آن محروم می‌شوند؛ در صورتی که به دلیل قرار گرفتن خبرنگاران در موقعیت‌های مختلف مکانی و جوی، خطر جان آنها را تهدید می‌کند و داشتن بیمه برای آنها یک ضرورت انکارناپذیر است.

این سخنان در حالی مطرح شده بود که بسیاری از خبرنگاران کشور به صورت حق‌التحریری با کمترین میزان قابل تصور درآمد و بدون داشتن هیچ گونه مزایا، قرارداد یا رابطه استخدامی با رسانه‌های خود مشغول فعالیت هستند و بخش عمده‌ای از مسئولیت اطلاع‌رسانی و خبری را در جامعه به دوش می‌کشند.

حال چگونه می‌توان انتظار داشت یک رسانه آن هم در این وضعیت اقتصادی، این خبرنگاران را که حتی نحوه دریافت حق‌الزحمه‌هایشان هیچ قانون و چارچوبی ندارد و بر اساس قانون کار هم نیست، نیروی رسمی خود به شمار آورد و 90 درصد حق بیمه آنها را بپردازد؛ در حالی که مجموع دریافتی ماهانه برخی از آنها از این 90 درصد نیز کمتر است!

از سویی دیگر چنانچه هر یک از این خبرنگاران حق‌التحریری و به اصطلاح عده‌ای، خبرنگاران «خانه به دوش» به هر دلیلی ناچار به قطع همکاری با رسانه خود شود، تکلیف بیمه‌اش چیست؟

این مسائل در حالی رخ می‌دهد که بدهی 35 میلیارد تومانی صندوق اعتباری نویسندگان و هنرمندان به تأمین اجتماعی به عنوان یکی از دلایل این تصمیم مطرح شده است.

به نظر می‌رسد که بهتر بود به جای پاک کردن صورت مسئله و حذف بیمه از طریق سایت سمان، فهرستی از اسامی بیمه‌شدگان از طریق این صندوق و با عنوان اسمی «خبرنگار»، منتشر می‌شد تا مشخص شود که چند نفر از آن 21 هزار نفری که به گفته معاون وزیر ارشاد در سامانه تشکیل پرونده داده‌اند، به واقع خبرنگار هستند.

این خواسته خبرنگاران از آن روست که بسیاری افراد آگاهند که در زمان شکل‌گیری این سامانه و ثبت نام اشخاص در آن، برخی افراد کسانی را به سمان معرفی کردند که نسبتی هم با کار رسانه نداشتند.

به هر حال سرنوشت بیمه خبرنگاران که خردادماه امسال بنا به اعلام مسئولان وزارت ارشاد قرار بود تا یک ماه بعد از آن تعیین تکلیف شود، همچنان در هاله‌ای از بهام قرار دارد و همین قبیل موضوعات است که در صورت رسیدگی نکردن مسئولان امر، سبب منفک شدن نیروهای توانمند از عرصه مطبوعات می‌شود و می‌تواند روز به روز آن را نحیف‌تر و ضعیف‌تر کند.

تلاش کردیم در اندک فرصتی که در حاشیه یکی از برنامه‌ها به دست آوردیم در آستانه 17 مرداد روز خبرنگار با مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت‌وگویی داشته باشیم تا از وی بپرسیم که برای کاستن از این مشکلات چه برنامه‌هایی دارد.

*برای بیمه خبرنگاران قزوین از وزیر ارشاد کمک می‌گیریم

موسی احمدی که به تازگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین شده است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین در خصوص بیمه خبرنگاران و سخنان معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص قطع بیمه سامانه سمان اظهار کرد: موضوع را بررسی و تلاش می‌کنیم برای مسائل موجود در این زمینه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک بگیریم.

وی که با ورودش به ساختمان غیاث‌آباد قول داده است تا این ساختمان را به خانه دوم هنرمندان و خبرنگاران استان تبدیل کند، افزود: سعی می‌کنم اطلاعات موثقی در خصوص وضعیت بیمه خبرنگاران به ویژه خبرنگاران حق‌التحریری کسب کنم و چنانچه راهکاری وجود داشت، با توجه به اینکه وزیر ارشاد در این زمینه، انسانی دانا و بینش‌مند است و همواره نگاه ویژه‌ای به ما دارد، در صورت لزوم به صورت حضوری با وی ملاقات و برای توجه به موضوع از وزیر خواهش کنم.

*نشست وزیر ارشاد با خبرنگاران قزوین در صورت صلاحدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین در پاسخ به اینکه آیا امکان برگزاری نشست یا ملاقاتی برای خبرنگاران این استان با وزیر وجود دارد، ادامه داد: پیگیر این موضوع می‌شویم که زمان حضور وزیر در سومین دوسالانه خوشنویسی استان قزوین در شهریورماه سال جاری یا هر زمان دیگر، از وی برای انجام این کار درخواست کنم تا در صورت صلاحدید یا داشتن فرصت، دیدار و نشستی با خبرنگاران استان داشته باشد.

احمدی که با ورودش خون تازه‌ای به اداره کل ارشاد قزوین داده است و امید می‌رود فصل تازه‌ای برای رسانه‌های استان ایجاد شود، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن روز خبرنگار تصریح کرد: این روز، بسیار گرامی است و کار خبرنگارانی را که در کشور و استان فعالیت دارند، به شدت تمجید می‌کنم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین در خصوص اهداف، سیاست‌های کاری و برنامه‌های آینده این اداره کل برای خبرنگاران استان عنوان کرد: در این خصوص جلسه‌ای برگزار و مواردی مطرح شده است که روز 18 مردادماه جاری در مراسم روز خبرنگار نسبت به توضیح آن اقدام می‌کنم.

*مدیرکل ارشاد باید از خبرنگاران حمایت کند

وی خاطرنشان کرد: باید به عنوان مدیرکل ارشاد حمایت‌های ویژه‌ای اعم از معنوی و اقتصادی نسبت به خبرنگاران داشته باشم تا برای مسائل موجود در حوزه فعالیت آنها راهکارهایی در نظر گرفته شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین بیان کرد: خبرنگاری، در صورت ناآگاهی از رسالت‌ها، عرصه‌ای بسیار پرخطر است و از سوی دیگر اثرگذاری خاصی دارد که به همین دلیل در نظر داریم کلاس‌هایی را به صورت ضمن خدمت برای خبرنگاران استان تدارک ببینیم.

احمدی در خصوص حمایت‌های معنوی خود از خبرنگاران ادامه داد: این قشر مشکلات و معضلاتی دارند که باید آ‌ها را شنید، شناسایی کرد و در راستای رسیدگی به این مشکلات گام برداشت تا مسیر کار خبرنگاری هموار شود.

*تخصیص اعتبارات لازمه کار خبرنگاران است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین تخصیص اعتبارات را دیگر حوزه مهم برای حمایت از خبرنگاران دانست و عنوان کرد: این مطلب از آن رو اهمیت دارد که چنانچه حمایت‌های مالی از خبرنگاران صورت نگیرد، آنها قادر به انجام رسالت خود نیستند و نمی‌توانند کاری انجام دهند.

وی با اشاره به ترسیم خطوطی برای حرکت رسانه‌ها به عنوان دیگر سیاست کاری حوزه مدیریتی خود در حوزه رسانه‌ای استان تصریح کرد: برای این موضوع برنامه‌ریزی می‌کنیم و می‌کوشیم در چند روز آینده با حضور در جمع خبرنگاران استان، برنامه‌ها و سیاست‌های خود را ابلاغ و همچنین رهنمودهایی در این زمینه ارائه کنیم.

***

بنابراین گزارش، سخن در خصوص سختی‌های کار خبرنگاری که این قبیل برخوردها هم برایش مزید بر علت شده، بسیار است؛ اما در کنار این موارد و سختی‌های کار خبرنگاری، آنچه به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر بیش از گذشته کمرنگ شده، موضوع شأن و منزلت خبرنگاران است.

*تهدید شأن و حرمت خبرنگاران

گذشته از برخوردهای نامناسب برخی مدیران و مسئولان به ویژه آنها که مورد انتقاد خبرنگاران قرار گرفته و تلخی حقیقت و انتقاد را برنتابیده‌اند، در مواردی هم سوءاستفاده از برخی عناصر و خبرنگاران فعال در رسانه‌ها عرصه را برای دسته‌ای تنگ‌تر می‌کند که تا کنون با هر دشواری هم شده، در این فضا مانده‌اند و برای اعتلای جامعه‌شان قلم زده‌اند؛ همان‌ها که نمی‌توانند از کنار بسیاری از مسائل پیرامون خود بی‌تفاوت بگذرند و خیلی راحت و معمولی باشند.

گاه دیده می‌شود برخی کارکنان تعدادی از نهادها، خبرنگاران را نیروی بی‌جیره و مواجب خود می‌پندارند و چنان با آنها رفتار می‌کنند که گویی انجام خواسته‌هایشان وظیفه خبرنگار است.

مشکل تا آنجا دامنه‌دار شده است که گاهی هم برخی از این افراد چند خبرنگار باسابقه را به صورت هم‌زمان و رقابت‌وار یا شاید بهتر باشد بگوییم دوئل‌وار، به ازای پرداخت اندک مبالغی به کار می‌گیرند تا از فعالیت آنها در رسانه برای ثبت کردن نام و تصویر خود و درج گزارش عملکردی که انجام آن وظیفه این مسئولان و کارکنان است، سوءاستفاده کنند.

در این صورت هر یک از این چند خبرنگار که بیشتر و بهتر از دیگران کار کرد، در رقابت پیروز می‌شود و می‌تواند با همان مبالغ ناچیز به کار خود در آن نهاد ادامه دهد و آنانکه صلاحیت حرفه‌ایشان از سوی یک کارمند جزء آن اداره که هیچ از خبر نمی‌داند تأیید نشد، باید بروند دنبال کارشان.

البته گرچه خود خبرنگاران باید برای حفظ شأن و کرامت خود بکوشند اما از این موضوع هم نباید گذشت که بیشتر این خبرنگاران، جوان بوده و دارای مشکلات مالی هستند و به دنبال کاری ثابت یا دست کم، درآمدی بیشتر می‌روند تا آینده‌شان را بسازند.

البته کم نیستند مدیران و مسئولان روابط عمومی که همیشه جایگاه خبرنگاران را شناخته و این قشر را مورد احترام قرار می‌دهند و نیمه پر لیوان نیز همین افراد فهیم در استان قزوین هستند.

امید است مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین که خود از معلمان قدیمی قزوین، اهل همین استان و آشنا به شرایط آن است، بیش از دوره‌های گذشته برای توجه به مشکلات جامعه رسانه‌ای استان و رفع آن تلاش کند؛ ضمن اینکه مسئولان رده‌های کشوری نیز باید تدابیر ویژه‌ای برای سامان دادن به وضعیت شغلی خبرنگاران بیندیشند.

به امید روزی که خبرنگاران بدون دغدغه نان و شأن و جان و بیمه و امثال آن با قلمی که رب دانا به آن سوگند یاد کرده است، بر لوح اذهان و دل‌ها بنگارند.
=============
گزارش از: میترا بهرامی
=============
انتهای پیام/77011/گ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها