امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101527
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 159
امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره تأثیر رسانه‌های غربی بر اذهان عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار ...

امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره تأثیر رسانه‌های غربی بر اذهان عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ،

مهدوی پیروان موعود ; گفت: در ابتدای سخنم کشتار فجیع و ابلهانه از سوی رژیم اشغالگر قدس را محکوم می‌کنم.

وی افزود: اخیراً مباحث هوشنگ ابتهاج را می‌خواندم که در جایی گفته بود، بشریت به یک تنگنایی رسیده و مسیر بی‌بازگشتی را آغاز کرده که حتی نمی‌تواند قدمی برای جلوگیری از این حرکات ددمنشانه به عقب بازگردد و عملاً همه سیاست‌ها دنباله سیاست‌های صهیونیستی و سیاسیونی است که متأسفانه اسپانسرهایشان بیشتر به کار تبلیغاتی و تجارت مشغول هستند تا کار سیاست‌مدارانه!

سپنجی با تأکید بر اینکه در فضای کنونی به جز محکومیت حرکت دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم، توضیح داد: شاید حتی این اظهارنظرها و محکومیت‌ها از سوی قدرت‌های غربی مهم هم نباشد، اما ما خودمان اگر این جنایات را محکوم نکنیم، پایین‌ترین حد انسانیت را بجا نیاورده‌ایم.

وی ادامه داد: رسانه‌های آمریکایی از جمله cnn، فاکس نیوز و ... به دلیل لابی صهیونیست‌ها و دیگر مسائل به این اخبار می‌پردازند که چند اسرائیلی در این جنگ‌ها کشته شده و کمتر به کشته‌های کودکان و زنان و مردم غزه می‌پردازند و عملاً فضای جنگ در این رسانه‌ها تغییر می‌کند و اذهان را طوری می‌سازند که اسرائیلی‌ها تلفات دارند و مردم غزه یک مشت تروریست هستند که موشک و بمب بر سر اسرائیلی‌ها می‌ریزند و اسرائیل یک مشت انسان‌های مظلوم و بدبخت هستند.

*گسترش رسانه‌های مجازی در پوشش دهی متناقض اخبار خاورمیانه

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره رسانه‌های اروپایی توضیح داد: این رسانه‌ها از جمله در انگلستان، آلمان و فرانسه در کنار مباحث اسرائیل به غزه هم می‌پردازند، به طول مثال این طور که در مقابل پنج اسرائیلی، 200 فلسطینی هم آسیب دیدند این دیگر حداقل انصاف و پایین‌ترین حد است که رعایت می‌کنند با وجود اینکه همین مسائل و مشکلات توطئه انگلستان هم بوده و چنین غده سرطانی را انگلستان به دامن همه انداخته، متأسفانه این فاجعه این قدر در چند دهه اخیر وسیع شده و رسانه‌های مجازی را گسترده کرده علیرغم این نتوانستند از رسانه‌های شخصی برای رساندن پیامشان به دنیا استفاده کنند.

*سانسور خبری در دنیای امروز معنایی ندارد

وی با تأکید بر اینکه در نقطه مقابل فلسطینی‌ها هم لینک‌هایی در رسانه‌های مجازی همچون توییتر، فیسبوک و گوگل پلاس دارند، افزود: بنابراین فضای مخرب موجود در فلسطین هم نمی‌تواند از دیدها پنهان باشد و نمی‌توان دنبال سانسور خبری رفت و به تعبیری سانسور در این فضا معنایی ندارد، به همین دلیل واکنش‌های ناراحت کننده مخاطبان عام را بسیار زیاد این روزها مشاهده می‌کنیم و خوی ددمنشانه و وحشیانه رژیم اشغالگر قدس نمایان شده است.

سپنجی با بیان اینکه در کنار اطلاع‌رسانی‌ها در فضاهای مجازی، سیاست‌های اشتباه هم گاهی می‌تواند مشکلاتی را برای کشورها و دولت‌ها ایجاد کند، افزود: ایرانی‌ها هم باید در حوزه فضای رسانه‌ای بیش از پیش تولید محتوا داشته باشند و در شبکه‌های اجتماعی و در حوزه‌های مختلف کار کنند، چرا که رسانه‌های صهیونیستی و گروهک‌های افراطی بسیار این روزها فعال هستند، پس ما هم باید با هم، الفت روزافزون داشته باشیم و فکر نکنیم که این فضای مجازی تهدید و چالش برای ماست.

*فشار بر اسرائیل و حامیان درجه اول آن زیاد شده است

وی یکی از نکات مثبت حضور رسانه‌ها را در عرصه جهانی، اطلاع رسانی دقیق و روزآمد به شمار آورد و گفت: هر چند که در برخی مواقع مثل جنگ بین فلسطین و اسرائیل می‌بینیم که سانسورهایی هم صورت می‌گیرد، اما افکار عمومی بالاخره دولت‌ها را تحت فشار قرار خواهند داد، به ویژه دولت‌هایی که به هر نحوی خود را دموکرات و محتاج رأی مردم می‌دانند.

این عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار داشت: دولت‌هایی همچون فرانسه، ایتالیا، ژاپن و دیگر کشورهای صنعتی با وجود داشتن ابزارهای مهم دنیا موضع‌گیری مناسبی در برابر اسرائیل نداشتند، در عوض مردم آن‌ها خیلی راحت می‌توانند در انتخابات‌های بعدی به این افراد و احزاب رأی ندهند، البته به نظر یک مقدار پیچیده می‌آید، در عمل فشار بر اسرائیل و حامیان درجه اول آن بیشتر شده است و در دو مصاحبه اخیر سخنگوی کاخ سفید و اسرائیل به شدت فشار رسانه‌ها مشخص بود و فضای رسانه‌ای را متشنج کرده بود.

وی با تأکید بر اینکه رسانه‌ها به چرخ چهارم دموکراسی معروف هستند و در عمل نماینده افکار عمومی، دولت مردها و حکومت‌ها را می‌توانند تحت فشار قرار دهند، توضیح داد: زمانی که بیداری در مخاطبان عام، مردم و کاربران اینترنت ایجاد شود و اطلاع‌رسانی دقیق و روزآمدی صورت گیرد، این فشار افکار عمومی مواضع دولت‌ها را می‌تواند تغییر دهد، در همین چند روز اخیر برخی کشورها سفیر و کاردار خود در اسرائیل را فراخواندند و حتی سفارتخانه‌هایشان در اسرائیل را تعطیل کردند.

سپنجی با بیان اینکه نقش رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی و مدرن را نمی‌توان در تغییر مواضع دولت‌ها کتمان کرد، گفت: اگر چه همان طور که گفتیم خود اسرائیل و طرفداران او گروهک‌های افراطی هم از این فضا استفاده می‌کنند و از این طریق نیروهایشان را جذب می‌کنند، اما از همین شمشیر دو دم هم می‌توان استفاده مناسب کرد، ملت آزادی‌خواه، بزرگ و هوشمند ایران طول تاریخ با تمدنی که دارد همیشه از مظلوم دفاع کرده و می‌کند.

*پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نقش خود در ارسال پیام غزه به خوبی ایفا کرده است

وی در پاسخ به اینکه مهم‌ترین گام به دور از شعارگرایی در راستای دریافت نتیجه عملی برای مقابله با صهیونیست‌ها و افراطیون در منطقه با تمرکز بر فضای رسانه‌ای چیست، گفت: به نظر من این حرکتی که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ارسال پیام‌های وایبری و رسانه‌ای خود آغاز کرده کار بزرگ و قشنگی است، سایر خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌ها ما هم می‌توانند فارغ از جناح و گروه بازی و رویکردهای سیاسی، به درد انسانیت بپردازند و جنایتکاران جهانی را محکوم کنند.

این استاد ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی با بیان اینکه باید از مباحث چارچوب‌دار و خط کشی شده فاصله بگیریم، توضیح داد: این مسأله ملی، جهانی و حیثیتی است که برای اسلام، ایران و انسانیت، رسانه‌ها باید اطلاع‌رسانی و موضع‌گیری صحیح کرده و در فضای عمومی اظهارنظر کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از ابتدای مرداد تعطیل بوده، منتها ریاست پژوهشگاه و هیأت رئیسه برای روز قدس و محکومیت جنایات اسرائیل در غزه چند بند تدوین کردند که در سایت پژوهشگاه منتشر شده است.

سپنجی در پایان اظهار داشت: سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل و یونسکو نهادهایی‌اند که در عرصه جهانی تأثیرگذار هستند، امروز وقتش است که این مسأله جهانی شود، چرا که مسأله یک شهر و کشور نیست، آدم‌های قرن بیست و یکمی جهانی شده را اگر توجه نکنیم، دیگر میان نقش دیوار و آدمیت چه فرقی می‌کند باید خیلی فعال‌تر عمل کنیم، هنرمندان، سیاستمداران و دیگر گروه‌ها در فضای جهانی باید شناخته شده‌تر عمل کنند و علاوه بر نهادهای حاکمیتی دیگر نهادها هم به دردهای بشریت در غزه توجه نشان دهند.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها