امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101532
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 73
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وزارت بهداشت، علیرضا دلاوری، در خصوص بحث امنیت غذایی در کشور توضیح داد: در قوانین دائمی و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وزارت بهداشت، علیرضا دلاوری، در خصوص بحث امنیت غذایی در کشور توضیح داد: در قوانین دائمی و قانون برنامه پنجم توسعه ذکر شده که وزارت بهداشت موظف است در بحث امنیت غذایی جامعه ایفای نقش کند.
 
دلاوری با اشاره به این‌که تامین غذا و کالری مورد نیاز هر فرد در جامعه و امنیت تغذیه از موارد مهم در بحث امنیت غذایی است، توضیح داد: از این رو وزارت بهداشت در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که یک نهاد تولیتی بین بخشی است، مسئولیت خود را در زمینه امنیت غذایی ایفا می‌کند و مصوبات متعددی در این زمینه در سالهای اخیر داشته است.
 
به گفته رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت طی 10 ماه گذشته نیز این شورا فعال بوده و تقریباً هر هفته جلسات متعددی با سازمان ها و ارگان های دیگر مثل وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته و به مباحث متعددی از جمله امنیت روغن، شیر، بحث آلاینده ها و سمومی که برای گیاهان استفاده می شود، پرداخته است.
 
دلاوری خاطرنشان کرد: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در مورد سلامت فرآورده های لبنی مصوبات و سیاست نامه هایی داشته که از همکاری های بین بخشی و تفکر جمعی به دست آمده است. در این سیاست نامه ها بحث امنیت فرآورده های مختلف از جمله شیر و روغن مطرح گردیده و به چالش های مربوط به آن پرداخته شده است.
 
وی با بیان اینکه بر اساس این چالش ها یکسری مصوبات تعیین گردیده و توسط دولت ابلاغ می شود، افزود: این مصوبات در نهایت توسط ارگان ها و سازمان هایی که زیر مجموعه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی هستند، لازم الاجرا است.
 
میزان واردات روغن پالم در سال جاری کمتر خواهد شد
 
دلاوری با اشاره به اینکه تا سال گذشته میزان واردات روغن پالم 50 درصد روغن های مصرفی را تشکیل می داده است، ادامه داد: از آنجایی که روغن پالم فاکتوری به نام اسید پالمتیک دارد و این اسید به عنوان یک فاکتور ایجاد کننده تصلب شرایین محسوب می شود و با توجه به این که روغن پالم میزان اسید چرب بالای 50 درصد دارد، روغن مناسبی برای مصرف نیست.
 
به گفته رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت تا سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول واردات این روغن بود و از امسال وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت این کار را به عهده گرفته و خوشبختانه مصوبات این وزارتخانه در سال جاری حداکثر میزان روغن پالم را 30 درصد اعلام کرده است. این یعنی میزان واردات روغن پالم در سال جاری کمتر خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی بنا دارد طی سال آتی این میزان واردات را به 15 درصد برساند، افزود: این عدد در کشورهای دیگر نیز معقول به شمار می آید و باید به آن برسیم تا بتوانیم روغن های مناسب تر را جایگزین روغن پالم کنیم.
 
رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت تصریح کرد: بر اساس اقداماتی که در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی صورت گرفت و گزارشی که در حضور رئیس جمهور ارائه شد، با وزارت جهاد کشاورزی به تفاهمنامه های خوبی در بحث امنیت غذایی رسیدیم ضمن اینکه با این وزارتخانه هر 45 روز یکبار جلسه‌ای طراحی کرده‌ایم که در آن جلسه وضعیت مسائل مربوط به امنیت غذایی را پیگیری می کنیم.
 
به گفته دلاوری سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به طور دائمی بر روی عرضه این روغن نظارت دارد و در تلاشیم آزمایشگاه هایمان را برای بررسی میزان روغن پالم در فرآورده های غذایی مجهزتر کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها