امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101538
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ چهاردهمین شبگردی اهالی رسانه به بازدید از سازمان مدیریت پسماند اختصاص یافت. جایی که نامش با جنوب شهر گره خورده؛ چون ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ چهاردهمین شبگردی اهالی رسانه به بازدید از سازمان مدیریت پسماند اختصاص یافت. جایی که نامش با جنوب شهر گره خورده؛ چون اهالی شمال شهر آنقدر از بوی تعفن آنچه خودشان تولید کرده اند، دور هستند که بعضا حتی نمی دانند شهرشان چنین جاهایی هم دارد.

با این حال، در ساختمان مرتب و تر و تمیز مدیریت پسماند اثری از زباله نمی بینی. همه جا بسیار با دقت نظافت شده و جز مجسمه ای محیطی ساخته شده از بطری، پسماند دیگری نیست.

نشست خبری با مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند هم به پاسخگویی به سوالات معمول خبرنگاران گذشت: میزان تولید زباله، هزینه جمع آوری آن، قیمت هر کیلو زباله، روش های فرهنگ سازی برای تفکیک از مبدا، نحوه پیشرفت فرایند تولید انرژی از زباله و ... .

حسن کریمیان مطابق آمارهای قبلی، میزان زباله خانگی تولیدی تهران را روزانه 7000 تن اعلام کرد که 30 درصد آن خشک و باقی تر است. به گفته وی، در حال حاضر بین 8 تا 10 درصد زباله ها بازیافت شده و بقیه پردازش و دفن می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند مثل سایر مسئولان گفت که سرانه تولید زباله تهران نسبت به بسیاری از شهرها و کشورها بسیار بالا و بعضا حدود یک و نیم برابر است، به همین دلیل بر ضرورت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به منظو کاهش تولید زباله تاکید کرد. به ویژه با در نظر گرفتن این واقعیت که روزانه یک و نیم میلیارد تومان برای جمع آوری و حمل پسماندهای تهرانی هزینه می شود که این رقم در سال به 500 میلیارد تومان بالغ می شود.

به گته وی، بیش از 2800 خودروی مکانیزه برای جمع آوری زباله های تهران در حال فعالیت هستند که بخشی از آنها از سازمان مدیریت پسماند اجاره گرفته شده و بخشی را پیمانکاران خودشان تهیه کرده اند. اما کلیه خدمات رفت و روب و نظافت شهر صرفا از طریق مناقصه انجام می شود و پیمانکاران دارای تخصص، تجربه و توان مالی می توانند در این مناقصات شرکت کرده و برنده شوند.

کریمیان هم مثل شهردار تهران، یکی از مهمترین دغدغه های شهرداری در سال جاری را تفکیک از مبدا اعلام کرد که در صورت تحقق، منجر به کاهش 30 درصدی زباله می شود. وی به مزایای تحویل مستقیم زباله توسط شهروندان به خودروهای جمع آوری زباله در ساعت 9 شب اشاره کرد و گفت در این صورت زباله خشک و پاک به زباله های تر آلوده نمی شود، چهره شهر هم به هم نمی ریزد و آلودگی و هزینه های شهری نیز کاهش می یابد. همچنین نیاز به مخازن زباله در سطح شهر کاهش یافته و خودبخود تعداد آنها و تعفن و آلودگی ناشی از آنها نیز از بین می رود.
 وی به تفکیک آزمایشی زباله از مبدا در 12 ناحیه تهران به دستور قالیباف نیز اشاره ای کرد و از میزان همکاری مردم با این طرح در مناطق یک، سه و 13 ابراز تعجب و خوشحالی کرد. این در حالی است که به گفته کریمیان، در بعضی از کشورها فرایند فرهنگ سازی برای تفکیک از مبدا زباله 15 سال طول کشیده، اما در نواحی پایلوت در تهران، مردم به محض شنیدن صدای ماشین ملودی دار، زباله به دست دم در ظاهر می شوند. همین موضوع امیدها برای تسری زودهنگام این طرح به 123 ناحیه تهران از شهریور ماه جاری به بعد را افزایش داده است. 

اما سازمان مدیریت پسماند برای 70 درصد زباله تر نیز برنامه دارد. مطالعات ایجاد 5 ایستگاه نهایی (فاینال) با رعایت استانداردهای جهانی در حاشیه شهر در حال انجام است که با ایجاد آنها، انتقال زباله به کهریزک کاهش یافته و کارخانه های زباله سوز استاندارد و فاقد آلودگی توسعه می یابد.

کریمیان نحوه احداث این ایستگاه ها را با استفاده از توان بخش خصوصی دانست و استقبال سرمایه گذاران را از فراخوان هایی که در این خصوص منتشر شده، مثبت توصیف کرد. وی همچنین به برنامه های سازمان مدیریت پسماند برای ارتقای کیفیت کود کمپوست و تولید گرانول اشاره کرد و از انعقاد اولین قرارداد تولید گرانول برای تولید 50 تن از این کود شیمیایی در آرادکوه در هفته گذشته خبر داد که به مصرف کشاورزی و باغداری خواهد رسید. به گفته کریمیان، سیاست فعلی شهرداری تبدیل کلیه کود کمپوست تولیدی به گرانول برای استفاده در فضای سبز شهر تهران است.

راهکار دیگری که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند برای مدیریت زباله های تهران در نظر دارد، تبدیل بعضی از زباله ها و زیرسرندی ها به سوخت مشتق از زباله (RDF) است که این نوع سوخت می تواند در کارخانه های تولید سیمان استفاده شود. اما به گفته وی، شهرداری به تنهایی نمی تواند صنایع سنگین مورد نیاز در این بخش را وارد کند و باید از سرمایه گذاران بخش خصوصی استفاده کند.

اما استفاده از پیمانکاران بخش خصوصی نیز مسئله مهمی است که کریمیان برای این منظور، به تقویت بخش خصوصی با استفاده از تسهیلات بانکی و سایر امکانات اشاره کرد. همچنین بهینه سازی خطوط پردازش آرادکوه از جمله برنامه های سازمان است که می تواند بر افزایش میزان پسماند خشک و کیفیت کود کمپوست موثر باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند سپس به سه پروژه مهم این سازمان اشاره کرد که از سال 89 کلید خورده اند: کارخانه هاضم برای تبدیل زباله به انرژی که در روز قابلیت ورود 300 تن زباله و تولید 3 مگاوات برق را دارد. وی از ورود آزمایشی برق این کارخانه به شبکه در عید فطر امسال خبر داد و گفت: این نخستین نیروگاه زباله سوز در کشور است که برق را وارد شبکه کرده است. در حال حاضر یکی از موتورها کار خود را شروع کرده و موتورهای دوم و سوم تا دو سه ماه آینده تکمیل خواهند شد.

به گفته وی، قرارداد فروش برق این کارخانه به وزارت نیرو منعقد و ابلاغ شده و این وزارتخانه کنتورهای کارخانه را پلمب کرده تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد و هر کیلووات برق را به مبلغ مصوب، یعنی 444 تومان می خرد.

پروژه بعدی، تصفیه خانه فاضلاب شیرابه در آرادکوه است که قابلیت روزانه 1400 متر مکعب ورودی و 770 متر مکعب خروجی را دارد که بهره برداری از آن به مشکلات دیرینه آرادکوه پایان داده و در افزایش بهداشت این سایت موثر است. البته کریمیان تاکید کرد که به دنبال حذف شیرابه و حل آن از طریق هوادهی و تبخیر قبل از ورود به حوضچه هستند.

پروژه سوم کارخانه تبدیل زباله به انرژی در آرادکوه است که ظرفیت ورود روزانه 200 تن زباله و تولید 2 مگاوات برق را دارد. به گفته کریمیان، 90 درصد این کارخانه تکمیل شده و پیمانکار قول بهره برداری از آن در آذر ماه سال جاری را داده است.

اما برنامه های مدیریت پسماند برای نخاله های ساختمانی چیست؟ بنا به گفته مدیرعامل این سازمان، شهرداری قصد دارد 50 هزار تن نخاله ساختمانی تولیدی در تهران در هر روز را استحصال و تبدیل به مصالح کند تا خاک که سرمایه ملی کشور است، در چرخه اقتصاد باقی بماند و منابع ملی نیز حفظ شود. برای این کار فراخوان هایی داده شده که یکی دو شرکت ابراز آمادگی کرده اند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند همچنین از اجرای طرح جمع آوری نخاله کم حجم برای اولین بار در تهران و انعقاد قراردادی با سازمان فناوری اطلاعات برای نصب GPS بر روی خودروهای سنگین جمع آوری نخاله های ساختمانی خبر داد تا مبدا، مقصد و تُناژ آنها کنترل شود و نتوانند در سطح شهر و معابر نخاله ها را بریزند.

به گفته کریمیان، در حال حاضر از 7000 تن زباله تولیدی تهران در روز 1050 تن تفکیک می شود و درآمد شهرداری از زباله های خشک یک میلیارد تومان در ماه است که در مقابل هزینه های صرف شده برای مدیریت زباله رقم بسیار اندکی است.
 وی از توقف زباله دزدی با همکاری شهرداران نواحی پایلوت خبر داد و گفت: این زباله دزدان در گذشته به صورت کتفی و شخصی زباله ها را به طور متفرقه از داخل مخازن جمع آوری می کردند و آن را در بازار یا کارگاه های غیرمجاز در جنوب شهر به فروش می رساندند. اما شهرداران نواحی پایلوت جلوی این افراد را گرفته و اجناس آنها را توقیف کرده و اجازه فعالیت به آنها نمی دهد. البته چنانچه تفکیک از مبدا صورت گرفته و زباله به مخازن نیاید، دیگر دزدی صورت نمی گیرد.

در ادامه خبرنگاران به بازدید از یکی از ایستگاه های انتقال پسماند رفتند و در آنجا از نزدیک با فرایند تخلیه و بارگیری زباله های حمل شده توسط خودروهای جمع آوری در خودروهای سِمی تریلر آشنا شدند.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها