امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101541
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، حسن رحیم‌پور ازغدی در آیین افتتاحیه ترم جدید آموزشی هنرجویان و تجلیل از هنرآموزان برتر و استاد نمونه که در مؤسسه فرهنگی ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، حسن رحیم‌پور ازغدی در آیین افتتاحیه ترم جدید آموزشی هنرجویان و تجلیل از هنرآموزان برتر و استاد نمونه که در مؤسسه فرهنگی - هنری شهید آوینی برگزار شد، ضمن تأکید بر اهمیت رسانه و سینما و همچنین ضرورت خودآگاهی و دیگر آگاهی در این زمینه اظهار داشت: افراد دغدغه مندی که وارد عرصه هنر می‌شوند باید بدون انتظار از نهاد یا سازمانی، با هدف و انگیزه‌ای که برای خود دارند به صورت چریکی وارد عمل شوند.

* عرصه هنر و سینما می‌تواند معبد یا بتخانه باشد

وی ادامه داد: عرصه هنر و سینما می‌تواند معبد یا بتخانه باشد؛ عبادت سخت‌تر از بت‌پرستی است؛ برای بالا رفتن از نردبان هنر باید هزینه گذاشت و آن هم بالا رفتن علم، مطالعه، انگیزه و معنویت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در این مسیر کسانی بودند که با انگیزه‌های انقلابی اما مطالعات کم‌عمق اسلامی و فقط با احساسات وارد شدند؛ آنها آمدند تا اوضاع را تغییر دهند اما اوضاع خودشان تغییر یافت؛ آنها می‌خواستند عرصه‌ای را نجات دهند اما به جایی رسیدند که کسی باید خودشان را نجات می‌داد.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: اکنون شما به ضرورت آموزش تکنیکی رسیده‌اید و گام بسیار بلندی است؛ زمانی بود که در نگاه مذهبی‌ها احساس ضرورتی نبود؛ چرا که با ماهیت این آثار آشنا نبودند و از دست رفت و خیلی از عرصه‌های دیگر متعلق به عرصه دینی بود که دیگر نیست.

*برای تحولات فرهنگی باید شارژ روحی شوید

وی گفت: تحولات فرهنگی بیشتر شیمی هستند تا فیزیکی. ما هرگز چیزی به نام شوک فرهنگی نداریم و در این مقوله همه چیز به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. در عرصه فرهنگ و هنر باید توجیه شوند چرا که توجیه اصل ماهیت کار است و قدرت روحی می‌خواهد که مدام شارژ شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در این عرصه وقتی جاذبه‌های مادی و غیر مادی از جمله جاه‌طلبی، تشویق، شهرت و مسائل دیگر قوی شد، انگیزه، ضعیف می‌شود و بعد از مدتی آدم در عاقل بودن خود شک می‌افتد؛  لذا این مقوله به قدرت روحی شارژ شونده و قدرت فکری و تشخیص درست از نادرست نیاز دارد.

* دیواری بین پنتاگون و هالیوود نیست

وی با بیان اینکه صنعت سینما وارد تمام عرصه‌ها شده است، گفت: اکنون شما دیواری بین پنتاگون و هالیوود نمی‌بینید؛ آنها در یک پروژه عمل می‌کنند؛ آنها به ما می‌گویند که هنر و ایدئولوژیک را باهم قاطی نکنید اما آنها هنر صد در صد ایدئولوژیک در جبهه مقابل با تولید وسیع جهانی عمل می‌کنند.

رحیم‌پور ازغدی بیان داشت: دشمن در عرصه هنر و سینما 100 سال از ما جلوتر است و این عرصه اکنون مین‌گذاری شده لذا باید با تکنیک، رشد کرد و بدون ترس و همراه با هوشیاری، محتوای اخلاقی، اسلامی، عدالتخواه و مروج رفتار درست را با این ابزار به جامعه داد.

*دشمن دنبال مدیریت احساس و افکار است

وی اضافه کرد: دشمن به این نقطه رسیده است که برای تسلط به یک ملت لازم نیست به بدن آنها با زور تفنگ حاکم شد، آنها می‌فهمند که شرایط دارد عوض می‌شود؛ بلکه در این عرصه باید احساسات و افکار مخاطب را مدیریت کرد؛ ضمن اینکه او لذت می‌برد اولویت‌ها و ارزش‌ها و احساساتش تغییر دهند و برای رسیدن به اهداف لذا لازم نیست جاهای مختلف جاسوس بگذارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: آنها به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان تعاریف مرگ و زندگی، قهرمان و ضدقهرمان را هنرمندانه تغییر داد. برای سلطه اقتصادی و سیاسی بر یک ملت تجربه شده که سلطه ذهنی، فرهنگی و هنری پاسخ می‌دهد.

*جبهه فرهنگی مقابل ما 100 سال جلوتر است

وی اظهار داشت: در جبهه مقابل ما کسانی هستند که به لحاظ تکنیک، ابزار، مفهوم‌سازی، علوم اجتماعی، زیبایی‌شناسی، ذائقه‌شناسی و ذائقه‌سازی از ما 100 سال جلوتر بوده و تجربه، پول و نیروهای آموزش دیده‌شان بیشتر است و ما اکنون در مسابقه‌ای نابرابر وارد شدیم؛ منتهی به خودمان امید واقع بینانه می‌دهیم که اگر توانستیم در عرصه نظام‌سازی آزادی‌بخش در جهان توانستیم فاصله 200 ساله را طی کنیم، چرا در عرصه هنر و سینما نتوانیم؟! این عرصه سواد، دانش، مطالعه، ابتکار، خلاقیت، عقل و هنر و ایمان  می‌خواهد.

* در سینما کمیت‌زدگی یک آسیب است

وی بیان داشت: در سینما کمیت‌زدگی یک آسیب است؛ باید دید که فیلم‌هایی که ساخته می‌شود چقدر محتوا دارد. گاهی کسانی هستند که می‌گویند در گذشته مردم زیادی برای دیدن فیلم به سینما می‌رفتند، امروز این حضور کمرنگ شده است چرا که سینما به خانه‌های مردم آمده است و دیگر نیازی در مردم احساس نمی‌شود که برای دیدن فیلم به سینما مراجعه کنند البته فیلمی که مردم را به سینما بکشد هنر مخاطب‌شناسی است.

رحیم‌پدر ازغدی افزود: گاهی دیده می‌شود که یک کار قوی در دنیا راهش را باز می‌کند؛ خداوند در قرآن کریم ظلمت را جمع بسته و «ظلمات» معرفی می‌کند و نور را یک «نور». وقتی که یک فیلم خوب تولید شود در تاریکی می‌درخشد. یک کار خوب و درست با محتوای اخلاق اسلامی عدالتخواه و مروج رفتار درست، می‌تواند انبار پر از ظلمات را مغلوب کند چرا که بشر فطرت خود را از دست نداده است.

* برای موفقیت در مسیر حق دنبال شهرت و مادیات نباشیم

وی خاطرنشان کرد: برای موفقیت در مسیر حق دنبال شهرت و مادیات نباشیم و فقط خداوند را هدف خود قرار دهیم. آن وقت آیه «من حیث لا یحتسب» تحقق می‌یابد. وقتی که شما دنبال حق باشید، خداوند نمی‌گذارد حیثیت و منزلت شما را پایین بیاید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: زمانی که امام خمینی (ره) فرمودند شاه باید برود، روشنفکر‌ها، سیاسیون و حتی به تمسخر می‌گفتند امکان دارد که شاه برود؟ اما امام وعده خدا را باور کردند؛ این همان شارژ روحی است که هنرمندان و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید داشته باشند. البته فراموش نشود که علاوه بر باور، باید در این مسیر مطالعات عمیق داشته‌ و فیلم‌های زیادی ببینند و بررسی کنند.

وی افزود: سینمای غرب مجرب‌تر از ما هستند؛ آنها وقتی می‌خواهند دلار سرمایه کنند می‌دانند که برای چه مسیری است. حتی ما در روایات داریم که به موضوع عقل و تدبیر معیشت توجه کنیم. اکنون عرصه هنر مین‌گذاری شده است و بسیار مهم است؛ دشمن هم از همه ابزار فرهنگی استفاده می‌کند و باید ما هم با تکنیک و محتوا این عرصه را رشد دهید.

*سینمای غرب روی اندیشه‌های افراد کار می‌کند

رحیم‌پور ازغدی بیان داشت: دارند تصمیم‌می‌گیرند که نسل بعد و نسل موجود به چه چیز‌هایی بیندیشد و به چه چیزی نیندیشد؛ باید از تکنیک‌های جدید آنها استفاده کنید و مسیر را درست هدایت کنید؛ مشکل ذات سینما نیست و باید مقصد را تغییر داد.

وی گفت: کمپانی سینما و اندیشه دارد جای معلم، واعظ، اخلاق و آموزش و پرورش را می‌گیرد؛ این ابزار افکار را هم هدایت می‌کند؛ همه ما نسبت به تلویزیون و رسانه معتاد هستیم؛ حتی نمی‌توانیم دو ماه در جایی که بمانیم که ابزار رسانه در آنجا نباشد؛ باید سرگرمی و هنر ماهیت ایدئولوژیک دارد؛ با این ابزار ذهن و زبان ما مدیریت می‌شود و چرا این ذهن و زبان توسط هنرمندان انقلابی با مفاهیم الهی و اسلامی مدیریت نشود؟!

*هنرمندان با ایدئولوژی الهی وارد عرصه شوند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آنهایی که می‌گویند سرگرمی و هنر را گزینش ایدئولوژیک نکنید و نظارت نشود، خود تولید‌کنندگان این آثار در غرب، روی موضوع محصولات سرگرمی، نحوه روایت، حتی موسیقی را ایدئولوژیک عمل کردند، آنها می‌خواهند روی مباحث شهوت، خشونت، ترس، و حتی خواب و بیداری جامعه جهانی مدیریت کنند و شما هنرمندان سعی کنید این موضوع را با اهداف الهی ساماندهی کنید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها