امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101552
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 25
نیره پیروزبخت صبح امروز در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌در مورد استفاده از روغن پالم در محصولات ...

نیره پیروزبخت صبح امروز در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌در مورد استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی اظهار داشت: در ایران 300 نوع فرآورده لبنی تولید می‌شود که 8 نوع از آنها مجاز به مصرف چربی گیاهی هستند.

وی تصریح کرد: پنیر پروسس آنالوگ، پنیر تازه با چربی گیاهی، پنیر خامه‌ای با چربی گیاهی، پنیر پیتزا پروسس، اسپریدهای مخلوط، شیرخشک با چربی گیاهی، بستنی پروبیوتیک و بستنی با استفاده از چربی‌های گیاهی مجاز به استفاده از چربی گیاهی هستند که البته باید در بسته‌بندی این محصولات به آن اشاره شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته 124 نمونه شیر و فرآورده‌های لبنی توسط سازمان استاندارد از بازار نمونه‌برداری شد، گفت: حدود 20 تا 25 درصد از این نمونه‌ها حاوی چربی گیاهی بودند که البته باید نوع چربی استفاده شده در آنها مشخص شود.

پیروزبخت تصریح کرد: اگر وزارت بهداشت در مورد استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی به قطعیت رسیده است ما آمادگی داریم تا با استفاده از این نتایج در برخورد با واحدهای متخلف اقدام کنیم و همچنین با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت در استانداردهای موجود تجدیدنظر کنیم.

وی اظهار داشت: اگر وزارت بهداشت در مورد وجود روغن پالم در فرآورده‌های لبنی به قطعیت رسیده است به ما اعلام کنند تا بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها استفاده از روغن پالم در فرآورده‌های لبنی مجاز است، گفت: البته در این کشورها نیز باید محتویات محصول بر روی بسته‌بندی آن ذکر شود و در غیر اینصورت واحد تولید‌کننده جریمه خواهد شد که این رقم در کشوری مانند انگلیس به 50 میلیون پوند می‌رسد.

وی با بیان اینکه نمونه‌برداری محصولات لبنی از سطح بازار توسط سازمان استاندارد انجام می‌شود، افزود: در صورتی که به نتیجه قطعی برسیم که واحدی از روغن پالم در محصولات لبنی خود استفاده کرده است در صورتی که استفاده از این روغن غیرمجاز باشد با آن واحد تولیدی برخورد خواهیم کرد و علاوه بر این اسامی صنایع لبنی متخلف نیز اعلام عمومی خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه در مورد بررسی کیفیت بنزین مورد استفاده در کشور نیز، گفت: در یک ماه اخیر دو نمونه آزمایش بر روی بنزین وارداتی انجام دادیم که هیچ کدام از این موارد مغایرتی با استاندارد یورو 4 نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه سازمان ملی استاندارد از اول مرداد ماه آمادگی آزمایش بنزین را دارد، گفت: در صورتی که آزمون بنزین توسط سازمان ملی استاندارد به تصویب شورای عالی استاندارد برسد،‌سازمان استاندارد بنزین مصرفی در کشور را مورد بازرسی قرار خواهد داد.

پیروزبخت تصریح کرد: در مورد جایگاه‌های عرضه CNG نیز آزمون‌های سازمان استاندارد تا بهمن ماه اعلام خواهد شد و قصد داریم با همکاری وزارت نفت نظارت بیشتری در جایگاه‌های عرضه CNG داشته باشیم.

وی درباره مشکل کم‌فروشی برخی جایگاه‌های عرضه بنزین نیز، گفت: سازمان ملی استاندارد در جایگاه‌های عرضه بنزین نظارت دارد به طوری که حداقل هر سه ماه یکبار بازرسی نازل‌های بنزین انجام می‌شود و در صورتی که تخلفی وجود داشته باشد با جایگاه بنزین متخلف برخورد خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین در مورد ارزیابی کیفی خودروهای داخلی توسط این سازمان  به فارس گفت: در حال حاضر سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد کار رتبه‌بندی کیفی خودروها را انجام می‌دهد که البته این کار را به نمایندگی از وزارت صنعت انجام می‌دهد، نه سازمان استاندارد.

وی ادامه داد:‌ در صورتی که همکاری لازم با ما انجام شود و نواقص موجود در رتبه‌بندی کیفی خودروها برطرف شود می توانیم ارزیابی کیفی‌خودروها را انجام دهیم.

پیروزبخت اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد حدود 13 سال است که پیگیر ایجاد مرکز آزمون جاده‌ای خودرو است ولی مراکز مربوطه همکاری لازم را برای اجرای این کار ندارند.

وی در پایان با اشاره به 22 مهر ماه به عنوان روز جهانی استاندارد، گفت: امسال این مراسم به دلیل مقارن شدن این روز با تعطیلی، در روز 20 مهرماه برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها