امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101565
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست هفتگی با ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران خاطرنشان کرد: آنچه مایه نگرانی است حمایت همه‌جانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی است. آمریکا با این حمایت همه جانبه چشم خود را بر واقعیت منطقه و افکار بیدار جهان بسته و بر همین اساس دچار سوء محاسبه شده و این دیدگاه آمریکا را از تحولات واقعی منطقه کاملا دور کرده است.

وی با بیان اینکه امروز رژیم صهیونیستی زندان بزرگی را برای فلسطینی‌ها ایجاد و به زندان‌بان تبدیل شده، عنوان کرد: آمریکا از زندان‌بان‌ها حمایت می‌کند و ضرورت دارد واقعیت منطقه را با چشم باز ببیند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی مسئولان آمریکایی را دعوت کرد که فقط یک بار تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از قربانیان رژیم صهیونیستی در غزه را که خشم جهانیان را برانگیخت.

افخم با ذکر این نکته که واقعیات منطقه به نحو دیگری است، افزود: لازم است دولت‌های غربی که از افکار عمومی خود عقب مانده‌اند در این زمینه بازنگری انجام دهند و امیدواریم که در سیاست‌های حمایت‌گرایانه همه‌جانبه خود از رژیم صهیونیستی تجدیدنظر به عمل بیاورند.

خبرنگاری در خصوص آزادی تعدادی از زندانیان ایرانی در قطر سوال کرد که افخم با بیان اینکه وضعیت ایرانیان در خارج از کشور و احقاق حقوق آنها مورد توجه وزارت امور خارجه است، افزود: گفت‌وگو با کشورهای مختلف برای حل و فصل مشکلات ایرانیان در خارج از کشور شروع شده و بخشی از آن به نتایجی منجر شده و ارائه خدمات کنسولی در این زمینه در جریان است و بخش کنسولی وزارت خارجه این موضوع را به طور مستمر پیگیری می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که متاسفانه بخش زیادی از ایرانیان در خارج از کشور دچار مشکلات این چنینی می‌شوند که ناشی از عدم اطلاع آنها از قوانین کشور مقصد است، به ایرانیانی که به خارج از کشور سفر می‌کنند توصیه کرد که اطلاعات مربوط به مقررات و قوانین کشورهای مقصد را مطالعه تا به مشکلی بر نخورند و مشکلات به حداقل برسد.

افخم در پاسخ به سوالی درباره دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 خاطرنشان کرد: هنوز زمان دقیقی برای این گفت‌وگوها تنظیم نشده و دور جدیدی از گفت‌وگوها به زودی و قبل از شهریورماه برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری تصریح کرد: مذاکرات ایران و 1+5 صرفا در خصوص موضوع هسته‌ای است و تلاش بر این است که از تاثیرگذاری رویدادهای دیگر بر مذاکرات پرهیز شود.

افخم همچنین گفت: گروه‌های کارشناسی ایران و 1+5 هرکدام در کشورهای خود به صورت درون‌گروهی در حال فعالیت هستند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی گفت: تثبیت حقوق ملت ایران برای داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای مبنای جمهوری اسلامی در این مذاکرات است. طبق اطلاعاتی که در دست داریم طرف‌های مقابل علاقمندند در بازه زمانی 4 ماهه (تمدید مذاکرات) این مذاکرات به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اعلام کرد: تماس‌های غیررسمی برای شکل‌دهی و تنظیم زمان برای مذاکرات در طی دو هفته گذشته صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص موضع ایران در قبال طرح‌های پیشنهادی برای آتش‌بس در غزه و برقراری صلح اظهار داشت: از هر طرحی که خواسته و منافع ملت فلسطین و گروه‌های فلسطینی را در بر گیرد، حمایت می‌کنیم. هر طرحی که مطرح می‌شود باید مورد رضایت گروه‌های فلسطینی قرار گیرد.

وی افزود: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران کشورهای دیگر را دعوت کردیم تا اعمال فشار کنند که حقوق ملت فلسطین تامین شود و هر طرحی که این چارچوب را در برگیرد (حقوق ملت فلسطین) از آن حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری عنوان کرد: افکار عمومی در غرب در پی جنایات اخیر در غزه از دولت‌های غربی جلو زدند و نسبت به این جنایات واکنش نشان دادند.

به گفته افخم هر انسان آزادی که وجدان بیداری دارد نمی‌تواند نسبت به این رویدادها بی‌تفاوت باشد. رژیم صهیونیستی زندانی را در غزه ایجاد کرده و همه جهان امروز خواستار برداشته شدن این زندان و پایان حصر مردم غزه هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اقدامات دستگاه دیپلماسی در قبال بحران اخیر در غزه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از همان روزهای آغاز این دوران رایزنی‌های گسترده‌ای را در سطوح سیاسی صورت داد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت ریاست خود بر جنبش عدم تعهد استفاده و به عنوان فعال و موثر سازمان همکاری اسلامی ظرفیت‌های خود را به کار گرفت و ارتباطاتی را با کشورهای مختلف انجام داد از جمله مکاتبه و ارسال نامه به دبیرکل‌های سازمان ملل، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی.

وی به پیام رئیس‌جمهور به همتایان خود در کشورهای اسلامی نیز اشاره کرد و افزود: علاوه بر این وزیر امور خارجه نیز تماس‌های تلفنی با همتایان خود در منطقه، کشورهای مسلمان و برخی از کشورها صورت داد مبنی بر اینکه آنچه در غزه می‌گذرد یک جنایت است و رژیم صهیونیستی باید تحت فشار سیاسی و بین‌المللی قرار گیرد تا این جنایات متوقف و خواست مشروع ملت فلسطین برای زندگی آرام و بدون شرایط محدود کننده ادامه یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به برگزاری نشست وزرای خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران و پیگیری‌های انجام شده توسط دفتر نمایندگی ایران در نیویورک در این خصوص اشاره کرد و افزود: علی‌رغم فرصت کم و محدود، پیشنهاد ایران برای برگزاری این نشست با استقبال خوب کشورها روبرو شد و حدود 40 کشور و نمایندگان جنبش عدم تعهد در این اجلاس شرکت کردند.

افخم بیانیه پایانی نشست تهران را بیانیه کم‌نظیر در عرصه حمایت از ملت فلسطین خواند و افزود: خواست اعضای عدم تعهد برای خروج از این بی‌تفاوتی و پایان دادن به این سکوت در قبال کشتار مردم مظلوم غزه یک خواست جدی است. ما اعلام کردیم که از همه طرح‌‌هایی که در این زمینه مطرح شده از جمله طرح مصر و هر طرحی که خواست ملت فلسطین و گروه‌های فلسطینی را برای پایان دادن به محاصره و عدم تکرار این جنایات، بازگشت اسرا و تشکیل دادگاه جنایات جنگی مدنظر قرار دهد، استقبال می‌کنیم.

وی با اشاره به صحنه‌های شنیعی که از جنایات این رژیم در غزه منتشر شد، ادامه داد: جامعه بین‌الملل نباید بی‌تفاوت از کنار این قضایا عبور کند. مجموعه تحرکاتی که صورت گرفت کمک کرد تا مسئله فلسطین با واکنش خوب افکار عمومی روبرو شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: امیدواریم خواست ملت فلسطین محقق و این جنایات افشاگری شده و عدم تکرار آن را شاهد باشیم و اقدامات عملی از سوی مراجع مسئول از جمله شورای امنیت سازمان ملل در خصوص محکوم کردن این جنایات و اقدام عملی برای مقابله با تجاوزگری اسرائیل صورت گیرد.

افخم رژیم صهیونیستی را یک رژیم قانون‌گریز خواند.

به گزارش فارس، یکی از خبرنگاران درباره اخبار منتشر شده مبنی بر شنود سفارت ایران در ترکیه و تمهیدات اندیشیده ‌شده برای جلوگیری از تکرار مجدد این گونه وقایع سوال کرد و افخم در این باره گفت: موضوع شنود و استراق سمع به طور کلی همواره در حوزه‌های این چنینی مطرح بوده و کشورها تدابیری داشتند. اخباری منتشر شده که در جامعه بین‌الملل نگرانی جدی ایجاد کرده، بحث شنود مکالمات مسئولان عالی‌رتبه کشورها مطرح شد و موضوع تا حدی پیش رفت که پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای محکوم کردن تهیه و راهکارهایی برای مقابله با این اقدامات از سوی کشورهای مختلف تنظیم شد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تدابیر روتین و منظم، این موضوع را با حساسیت بیشتری مدنظر قرار داده و تمهیداتی از سوی بخش‌های مختلف در این زمینه اعمال شده و خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه گفته می‌شود مراودات دیپلماتیک ایران و سفرها در سطوح بالا در یک سال گذشته هیچ نتیجه ملموسی را به همراه نداشته، عنوان کرد: این ارزیابی دقیق نیست. در یک سال گذشته در نتیجه فعالیت و شروع به کار دولت تدبیر و امید، فضای جدید در حوزه سیاست خارجی ایجاد شد که این فضای جدید حضور و ارتباط بیشتر با کشورهای جهان براساس احترام متقابل و روابط سازنده را زمینه‌سازی کرد و در یک سال گذشته شاهد تحرکات سیاسی و اقتصادی خوب و تحول مثبت و روبه رشدی بودیم. 

به باور وی اینکه گفته شود این مراودات نتیجه‌‌ای نداشته، ارزیابی شتاب‌زده‌ای است.

وی ادامه داد: برای تنظیم هر قراردادی بسترهای سیاسی، حقوقی و فنی لازم است و این امر نیازمند رفت و آمد و ارزیابی‌هاست. فضای روانی و افکار  عمومی برای همکاری بین ایران و کشورهای جهان مساعد و خوب است و این فضا کمک می‌کند که مراودات هر چه بهتر پیش رود.

خبرنگار دیگری درباره وضعیت جمشید دانایی‌فر یکی از 5 مرزبان ربوده شده در مرز ایران و پاکستان سوال کرد که افخم پاسخ داد: پیگیری‌ها در این زمینه ادامه دارد. هنوز به اطلاعات اعلانی در این زمینه نرسیده‌ایم و موضوع در دست پیگیری است و در حوزه استانی نیز پیگیری‌‌ها در این خصوص صورت می‌گیرد و به محض اینکه به اطلاعات مستندی دست یابیم، اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی ضمن اعلام حمایت از اعزام خبرنگاران ایرانی به غزه خاطرنشان کرد: امیدواریم رسانه‌های آزاد در کشورهای دیگر نیز به جمع رسانه‌های ایرانی ملحق شوند و اطلاع‌رسانی مبتنی بر واقعیات از ملت قهرمان و افتخارآفرین فلسطین داشته باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در ایران در بازداشت به سر می‌برد، عنوان کرد: ما تابعیت مضاعف را نمی‌پذیریم. هنوز توضیح بیشتری درباره جرم این فرد و اقداماتی که صورت گرفته به صورت رسمی و مستند در اختیار نداریم.

وی در پاسخ به سوالی انتخاب رئیس مجلس و همچنین انتخاب رئیس‌ جمهور جدید عراق را در مسیر فرآیند سیاسی این کشور اقدامی خوب برشمرد و افزود: ما از این تحولات استقبال و حمایت کردیم و امیدواریم تکمیل روند سیاسی در عراق و تشکیل دولت با فعالیت خوب گروه‌ها و طوایف عراقی شکل بگیرد.

به گفته افخم هر چه امور در زمانبندی مشخصی صورت گیرد عراق با قدرتی منسجم در مقابل دشمنانش و گروه‌های تکفیری تروریستی عمل خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص گروه‌های تکفیری و از جمله داعش خاطرنشان کرد: گزارش‌های مختلفی در این زمینه منتشر شده که همه بر این نکته تاکید دارند که این گروه مورد حمایت گروه‌هایی هستند که خواستار عدم آرامش منطقه می‌باشند. ما همواره اعلام کرده‌ایم که حمایت‌ها باید متوقف و با تروریستم به عنوان پدیده ضد بشری برخورد شود و امیدواریم کشورها مسئولانه در این زمینه اقدام کنند.

افخم در پایان و در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد دستگاه دیپلماسی در یک سال گذشته با بیان اینکه بهترین اظهارنظر را مردم و رسانه‌ها بیان می‌کنند، افزود: حوزه سیاست خارجی فعال‌ترین و از جمله حوزه‌های بسیار فعال در یک سال گذشته بوده و امروز در منطقه و صحنه بین‌المللی فضای بسیار مساعدی نسبت به کشور وجود دارد که مبتنی بر سیاست دولت در برقراری روابط متناسب با کشورهاست.

وی گفت: تکریم ملت ایران بخش مهم و اصلی برنامه‌ها و فعالیت‌های سیاست خارجی است و امیدواریم این رضایتمندی در بین مردم و نهادهای دیگر نیز باشد. ما پذیرای نقدها هستیم و ان شاءلله نقدها منصفانه و سازنده باشد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها