امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101574
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۰
تعداد بازدید: 150
به‌گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد.

به‌گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد. این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه است که مستقیما با آراء عمومی انجام می شود. تا پیش از آن پارلمان مسول انتخاب رئیس جمهوری بود. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز شنبه برگزار خواهد شد.

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» طی تحلیلی در زمینه انتخابات فراروی ترکیه می‌نویسد: در حالی به طور غیر قابل تردیدی «رجب طیب اردوغان»،  نخست وزیر کنونی ترکیه در موضع برتری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور قرار دارد که منتقدین وی را متهم به استفاده از موقعیت خود جهت پیروزی در انتخابات می‌کنند.

بنابر این گزارش، اردوغان در سخنرانی ماهر است و یک دهه است که بر سیاست ترکیه استیلا داشته و محبوبیت بیش از حدی نسبت به رقبایش دارد.

این رقبا متشکل از یک تازه وارد به کارزار انتخاباتی تحت حمایت از سوی برخی احزاب مخالف و یک سیاستمدار کرد این کشور می‌باشند.

براساس این گزارش، اکثرا تحلیلگران پیروزی اردوغان را در این انتخابات پیش بینی ‌می‌کنند اما سئوال اصلی در این مسئله نهفته است که آیا اردوغان با اکثریت قاطع پیروز میدان انتخابات 10 اگوست( 19 مرداد) شده و یا اینکه در 2 هفته دیگر باید در دور پایانی انتخابات حاضر شود.

البته منتقدین اردوغان را متهم به استفاده از موقعیتش  و بهروری رسانه‌ای وی جهت پیروزی در کارزار انتخابات کرده‌اند.

مبارزات انتخاباتی اردوغان از تاریخ 11 جولای (20 تیر) سال جاری شروع شد و او توانست صدها هزار پرچم موافق وی را در رسانه‌های ترکیه به تصویر بکشد.

این درحالی است که « اکم‌الدین احسان اغلو»، 70 ساله و « صلاح الدین دمیرات»، 41 ساله کرد و رهبر حزب چپ گرای دموکرات خلق کمتر حضور رسانه‌ای داشته‌اند.

ماه گذشته به دنبال شکایت دمیرات از تلویزیون دولتی ترکیه، شورای نظارت بر رسانه‌های این کشور خواهان کناره گیری «ابراهیم شاهین»، مدیر شبکه «تی‌آر‌تی» به دلیل زمانبندی نامناسب پخش برنامه‌های تبلیغاتی دمیرات شد.

هفته گذشته نیز این شبکه سخنان «دولت باسلی»، رهبر حزب مخالف ملی گرایان ترکیه را که در نطقش از شبکه دولتی ترکیه انتقاد می‌کرد، قطع کرد.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، یک مقام نزدیک به دفتر اردوغان سخنان مربوط به «بی عدالتی» در جریان مبارزات انتخاباتی را رد کرد.

«خبرگزاری فرانسه» نیز در این زمینه از ممنوعیت پخش فیلم ویدئویی اردوغان به خاطر استفاده بیش از حد از نمادهای اسلامی خبر داد.

خبرگزاری فرانسه، در توصیف اردوغان می‌نویسد: اردوغان، مسلمان وارسته رهبر حزب توسعه و عدالت ترکیه سوژه داغ انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است و فعالیت‌های انتخاباتی بسیاری را به همین منظور تدارک دیده است.

در همین رابطه اخیرا فیلم 3 دقیقه‌ای از وی به نمایش درآمده است که اردوغان را به عنوان رییس جمهور مردم ترکیه معرفی می‌نماید.

در این فیلم صحنه‌هایی از نماز خواندن اردوغان، جا نماز وی و نیز اسبی که در حال یورتمه رفتن در یک استپ است به نمایش درآمده است.

روزنامه «حریت» ،چاپ ترکیه نیز به بیان نقطه نظرات رهبر اپوزوسیون این کشور پرداخت.

رهبر حزب خلق دموکرات ترکیه نیز در مصاحبه روزنامه حریت درباره انتخاب احتمالی اردوغان به ریاست جمهوری این کشور گفت: «با انتخاب اردوغان به سمت ریاست جمهوری، دردسرهای بزرگی برای ترکیه پدید خواهد آمد.»

به گزارش روزنامه حریت، «کمال کلیچدار اغلو»، رهبر حزب جمهوری دموکرات خلق گفت:«من به مردم ترکیه می‌گویم که اگر خواهان جنگ هستید و می‌خواهید فرزندانتان در نبردهای خاورمیانه کشته شوند، به اردوغان رای دهید اما اگر دنبال صلح هستید و این که کشورتان به حل نزاع‌های خاورمیانه کمک کند به اکمل الدین احسان اغلو رای دهید.»

رهبر حزب جمهوری دموکرات خلق ترکیه پیش بینی کرد که احسان اغلو در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شود.

 «رادیو بین المللی فرانسه» نیز در پایگاه خبری خود در این باره نوشت: اردوغان محافظه کار با 2 رقیب سکولار  و کرد مبارزه دارد. با وجود تظاهرات گسترده سال گذشته علیه اردوغان، او هم اینک در همه پرسی‌ها فرد اول است.

به گزارش این منبع خبری، رقبای سکولار اردوغان را  متهم به رویکردهای اسلام گرایانه و فساد مالی می‌کنند. اما هواداران اردوغان خلاف این نظر را دارند و او را فردی حامی فقرا و پایبند به وعده‌هایش می شناسند. رادیو بین‌‌المللی فرانسه در پایان گزارش خود می‌نویسد: با توجه به نتایج همه پرسی‌ها باید اردوغان را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دانست.

پایگاه خبری «تی‌آر‌تی» ترکیه نیز از خداحافظی «عبدالله گل»، رییس جمهوری فعلی با روسای احزاب سیاسی مجلس ملی کبیر ترکیه خبر داد.

تی‌آرتی در این زمینه می‌نویسد: عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه که مهلت ماموریتش 28 اوت (6 شهریور) به پایان خواهد رسید، به دیدارهای خداحافظی خود ادامه می‌دهد.
انتهای پیام/ی

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها