امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10162
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۴۹
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منابع خبری افغان اعلام کردند که رئیس جمهور افغانستان در رأس هیئتی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منابع خبری افغان اعلام کردند که رئیس جمهور افغانستان در رأس هیئتی عالی‌رتبه روز دوشنبه مورخ 30/2/92 کابل را به مقصد دهلی‌نو ترک کرد.

مذاکره در خصوص تقویت نهادهای امنیتی و نظامی افغانستان توسط هند، هدف اصلی سفر حامد کرزی به هند می‌باشد.

رئیس جمهور افغانستان صبح روز چهارشنبه مورخ 1/3/92 در یک نشست خبری در دهلی‌نو به خبرنگاران در خصوص نتایج سفرش به هند توضیح داد.

وی در این نشست خبری گفت که روز سه‌شنبه مورخ 31/2/92 با رئیس جمهور و نخست وزیر هند در خصوص موضوعات زیادی از جمله: مسائل مربوط به افغانستان، روابط میان 2 کشور، مسائل منطقه‌ای، حضور نیروهای بین‌المللی پس از سال 2014 و تأثیر آن بر افغانستان و منطقه، مذاکرات همه‌جانبه‌ای صورت گرفت.

رئیس جمهور افغانستان افزود که در دیدارش با رهبران هند در مورد گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف در چارچوب موافقت‌نامه استراتژیک میان 2 کشور بویژه ادامه کمک‌ها برای رفاه  اقتصادی مردم افغانستان، آموزش جوانان افغان و آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان نیز بحث و تبادل‌نظر کرده است.

کرزی در رابطه با آموزش نیروهای امنیتی افغانستان توسط هند گفت که نیروهای پلیس و ارتش افغانستان در مدت 40 سال قبل در هند آموزش دیده‌اند و مرحله جدید آموزش نیروهای امنیتی افغان که از 10 سال پیش آغاز شده، ادامه همان روند قبلی است که با امضای موافقت‌نامه استراتژیک کابل-دهلی‌نو ادامه دارد.

حامد کرزی در این نشست در مورد پروسه صلح افغانستان اظهار داشت که تلاش‌های ما برای تأمین صلح پایدار در کشور ادامه دارد.

وی افزود که موفقیت صلح در افغانستان بدون همکاری پاکستان دشوار خواهد بود زیرا پاکستان بر روی طالبان نفوذ دارد.

کرزی با بیان این که طالبان در پاکستان سکونت دارند، تصریح کرد: بنابراین همکاری پاکستان در زمینه صلح افغانستان مهم است.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه گفت: ما پروسه صلح و تعریف آن را به دوستان هندی توضیح داده‌ایم که صلح با طالبان، روابط قوی با پاکستان و همکاری پاکستان در پروسه صلح به معنای معکوس ساختن دستاوردهای افغانستان، فسخ قانون اساسی و عقب‌گرد در دموکراسی و از دست دادن پیشرفت‌هایی که در زمینه زنان در افغانستان به وجود آمده است، نیست.

حامد کرزی در جواب سؤالی که چگونه روابط افغانستان با هند و پاکستان را در توازن نگه می‌دارد؟، گفت که افغانستان یک کشور مستقل است و مانند سایر کشورهای مستقل جهان حق دارد که کشورهای دوست خود را انتخاب کند و با آنها رابطه داشته باشد.

وی افزود پاکستان همسایه نزدیک افغانستان است و مدت 30 سال مردم این کشور مهاجرین افغان را در وطن خود میزبانی کرده‌اند که مردم افغانستان به این خاطر سپاسگزار هستند.

کرزی تصریح کرد: هند نیز یک دوست و متحد دیرینه مردم افغانستان است و کمک‌های زیادی در 10 سال گذشته به افغانستان انجام داده است.

رئیس جمهور افغانستان افزود: افغانستان برای روابط خود با هند ارزش بالایی قائل است و این روابط را از هر طریق ممکن گسترش می‌دهد.

به گفته کرزی، روابط افغانستان با هند به قیمت تضعیف روابط کابل با پاکستان و یا سبب نگرانی پاکستان و عکس آن نخواهد بود.

کرزی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا نخست وزیر هند در مورد امکان حضور نیروهای هندی در افغانستان پس از سال 2014 نیز اظهار نظر کرده است؟، گفت که ما در این رابطه صحبتی نداشته‌ایم زیرا به حضور آنها در افغانستان نیازی نیست.

حامد کرزی در سفرش به هند با «پرناب موکرجی» رئیس جمهور و «مان موهان سینگ» نخست وزیر این کشور دیدار و با آنها در مورد روابط دوجانبه، دورنمای امنیت و ثبات افغانستان پس از سال 2014، تقویت نهادهای امنیتی، دفاعی و غیرنظامی و همچنین مسائل منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور هند در دیدارش با حامد کرزی گفت که هند در کنار دولت و مردم افغانستان در مرحله حساس انتقال، توسعه و ملت‌سازی خواهد ایستاد.

وی گفت: هند افتخار دارد که همکار دولت و مردم افغانستان در تلاش‌های آنها در جهت بازسازی و توسعه افغانستان است.

برناب موکرجی در این دیدار خاطر نشان کرد: هند آماده است تا در حد توان کمک‌های خود را در زمینه‌های نهادسازی، آموزش و تجهیز نهادهای افغانستان افزایش دهد.

حامد کرزی نیز در این دیدار گفت: روابط افغانستان و هند امروزه بر پایه‌های مستحکمی استوار بوده و از هر زمان دیگر گسترش بیشتری یافته است.

همچنین حامد کرزی در جریان سفر به هند با «لعل کرشنا ادوانی» یکی از رهبران ارشد حزب «بی جی پی» و شماری از بازرگانان و سرمایه‌گذاران هندی و افغان‌های هندومذهب به طور جداگانه دیدار کرد.

رئیس جمهور افغانستان در اولین روز سفر رسمی خود به هند به ایالت پنجاب این کشور رفت و سند دکترای افتخاری دانشگاه «ال.پی.یو» را در یک مراسمی از سوی پرناب موکرجی رئیس جمهور هند دریافت کرد.

دولت هند همزمان با حضور حامد کرزی به شهر پنجاب، یکی از خیابان‌های این شهر را که در مجاورت دانشگاه ال پی یو واقع است، به اسم حامد کرزی نامگذاری کرد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها