امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۲۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101634
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره لایحه «تصویب اصلاحیه ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره لایحه «تصویب اصلاحیه کنوانسیون بازل درباره کنترل انتقالات برون‌مرزی مواد زائد زیان‌بخش و دفع آنها» اعلام کرد.

این مرکز با بیان این مطلب که لایحه تصویب اصلاحیه کنوانسیون بازل درباره کنترل انتقالات برون مرزی مواد زاید زیان بخش و دفع آنها (ثبت 438 ) که بنا بر پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه مورخ 6/11/1392 هیئت وزیران به تصویب رسیده، مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: بررسی های صورت گرفته نشان می هند که این اصلاحیه با هدف جلوگیری از انتقال بین مرزی پسماندهای ویژه از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته به عنوان بازوی کمکی کنوانسیون بازل در نیل به هدف این کنوانسیون که حفظ سلامت بشر و محیط زیست است عمل می کند. بدیهی است کشورهای توسعه یافته هنوز هم به دنبال امکانات بازیافت یا فرآوری حاصل از نیروی کار ارزان قیمت موجود در کشورهای جهان سوم می باشند و با توجه به توسعه فناوری های پاک صنعتی در این کشورها، اقدام به صادرات پسماند در مورد آن دسته از پسماندهایی صورت می پذیرد که امکان بازیافت آنها وجود ندارد و از امحای آنها آلاینده محیط زیست حاصل می شود یا در صورت امکان بازیافت، این عملیات بسیار آلاینده یا مستلزم صرف هزینه بالایی است.

مرکز پژوهش ها با استناد به اصل پنجاهم قانون اساسی، قوانین و مقررات محیط زیست و اسناد بالادستی محیط زیست، اصلاحیه ممنوعیت کنوانسیون بازل را در راستای حفظ سلامت و ارتقای وضعیت محیط زیست کشور ارزیابی کرد و افزود: در یک جمع بندی کلی، اصلاحیه منع کنوانسیون بازل (شامل درج مقدمه جدید در پاراگراف 7 مکرر، درج ماده (4 الف) و اضافه شدن الحاقیه (7) برای تصویب در مجلس شورای اسلامی ، مثبت ارزیابی می شود.

این مرکز همچنین پیشنهاد کرد که در الحاقیه شماره یک پسماندهای نانویی مخصوصاً پسماندهای نانو فلزات در زمره پسماندهای مضر طبقه بندی شوند و این موضوع مورد توافق کنوانسیون قرار گیرد. لازم به ذکر است که سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به عنوان مرجع رسمی کنوانسیون بازل در ایران طبق ماده (3) بند «1» می تواند علاوه بر پسماندهای الحاقیه 1 و 2 ، با توجه به قوانین ملی، پسماندهای نانویی را به عنوان پسماند خطرناک در نظر گرفته و تعریف کند و شرایط مربوط به شیوه های انتقال برون مرزی آنها را در نظر بگیرد و طبق ماده (3) بند «2» به اطلاع دبیرخانه کنوانسیون برساند. لازم به ذکر است که طبق مواد (17) و (18) هر عضو کنوانسیون می تواند اصلاحیه هایی در مورد مواد کنوانسیون و الحاقیه های آن با در نظر گرفتن ملاحظات علمی و فنی ارائه دهد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها