امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۲۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101636
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در این دیدار رئیس کمیسیون زنان و کودکان مجلس بنگلادش ضمن خوش آمدگویی به هیأت پارلمانی ایران گفت: دولت ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در این دیدار رئیس کمیسیون زنان و کودکان مجلس بنگلادش ضمن خوش آمدگویی به هیأت پارلمانی ایران گفت: دولت بنگلادش سعی می‌کند حقوقی برابر برای زنان و مردان ایجاد نماید و امنیت شغلی و اجتماعی آنان را ارتقا بخشد.

وی افزود: در بنگلادش سه و نیم میلیون زن در صنعت پوشاک کار می‌کنند و در زمینه‌های کشاورزی، ماهیگیری و دیگر مشاغل حضوری پررنگ دارند.

رئیس کمیسیون زنان و کودکان مجلس بنگلادش، تصریح کرد: همچنین اقداماتی از سوی دولت برای کمک به زنان و کودکان و دخترانی که به مدرسه می روند صورت گرفته است. البته سه دانشگاه به زنان اختصاص داشته و نرخ سواد آموزی رشد چشمگیری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: 25 درصد کارمندان دولت را زنان تشکیل می دهند و قانونی به تصویب رسیده است که برای شناسائی افراد به طور حتم نام مادر در کنار نام پدر درج خواهد گردید.

در ادامه خانم رهبر ضمن تشکراز استقبال و میهمان نوازی مقامات بنگلادشی گفت: بعد از انقلاب اسلامی ایران زنان جایگاه واقعی خود را پیدا نموده و در طول این مدت با هدایت و حمایت حضرت امام (ره) و رهبری انقلاب اسلامی زنان در تمامی زمینه‌های علمی پژوهشی و فناوری پیشرفتهای چشمگیری داشته اند، همچنین زنان ایران با حفظ موازین اسلامی فعالیت نموده و در حال حاضر 60 درصد از ورودی دانشجویان کشور از دختران هستند.

وی افزود: در قانون اساسی ایران توجه ویژه‌ای به زن و کودک شده است  و در این قانون زنان و مردان با هم برابرند و هیچگونه تبعیضی وجود ندارد و از سوی دیگر به حمایت از زنان بیوه و خود سرپرست و سالخورده  توجه جدی در قوانین ما شده است .

رهبر تصریح کرد: در قانون چشم انداز 20ساله و قوانین توسعه ای 5 ساله و در قالب طرح ها و لوایح توجه ای ویژه به کودکان گردیده و سازمانی به نام کمیته امداد تاسیس شده که وظیفه اصلی آن حمایت اززنان بد سرپرست و بی سرپرست می باشد ، البته در حال حاضر بی سوادی درحال ریشه کن شدن است ولی همچنان توسط نهاد سواد آموزی به زنان بی سواد آموزش لازم داده می شود.

در ادامه با توجه به کنجکاوی نمایندگان بنگلادشی نسبت به وضعیت زنان درجمهوری اسلامی ایران ، فاطمه رهبر گفت: در انتخابات گوناگون زنان و مردان بطور مساوی در معرض آراء عمومی مردم قرار می گیرند و هر کسی که دارای حائز اکثریت گردید بدون توجه و نگاه جنسیتی به مجلس راه خواهد یافت .

وی افزود: در دموکراسی نهادهای انتخاباتی مشروعیت سیاسی بیشتری دارند.

رهبر با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه آن را ظلمی به بشریت ، زنان و کودکان دانست  وگفت : ما از غرب در خصوص حق و حقوق زنان مطالبه داریم و کمیسیون مقام زن هر ساله در اجلاس ها  نسخه ای واحد برای تمام زنان نوشته و از همه دعوت می کنند که اقدمات خود را در خصوص کنوانیسیون سیداو اعلام کنند و جالب است که آمریکا هم به این کنوانیسیون نپیوسته است، اما معتقدیم اسلام دستورات زیادی را درخصوص زنان دارد و درهمین رابطه دستورات اسلامی قانونی در مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسیده است.

رهبر ادامه داد: بسیاری از کشورهای اروپائی از قوانین ما  استقبال کرده اند .

درادامه شهلا میرگلوبیات ضمن معرفی خود به عنوان نماینده مجلس و پزشک ،گفت: در حوزه انتخابیه ام من  با 13 رقیب مرد وارد مبارزه انتخاباتی شدم  و با رای مردم به مجلس وارد آمدم ، ازاین رو در انتخابات مجلس ایران بدون نگاه جنسیتی نمایندگان تنها با اکثریت آراء می توانند وارد مجلس شوند.

همچنین یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی زنان بنگلادش گفت : شیخ حسینه توجه خاصی به تمام اقشار زنان دارد و اقدامات وی در این خصوص در سطح جهان مشهور می باشد .وی معتقد است که جامعه ای که نیمی از آنان زن می باشند اگررشد نداشته باشند جلوی رشد جامعه را هم خواهند گرفت .

درپایان رئیس کمیسیون اجتماعی زنان بنگلادش از حضورهیات ایرانی تشکر کرده و برای آنان آرزوی موفقیت کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار