امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101653
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
  امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه توافق خاصی بر سر تعریف شخصیت وجود ندارد اظهار داشت: ریشه شخصیت از واژه ...

  امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه توافق خاصی بر سر تعریف شخصیت وجود ندارد اظهار داشت: ریشه شخصیت از واژه یونانی «پرسونا» به معنی ماسک است، این واژه در واقع مربوط به هنرمندانی است که در نمایشنامه‌ها ماسکی به صورت خود می‌زدند.

وی افزود: در شخصیت، ویژگی‌هایی را به افراد نسبت می‌دهیم که در طول زمان پایا است. مثلاً اینکه فردی زن یا مرد است، این ویژگی در طول زمان ثبات دارد.

این روانشناس ادامه داد: از نظر علمی حدود 60 تعریف برای شخصیت وجود دارد و کسی هنوز نمی‌داند شخصیت چیست و چطور می‌توان آن را بررسی کرد؛ ابعاد شخصیت زیستی، روانی دارد و حاصل کنش‌های اجتماعی، روحی و معنوی است، همچنین برخی دیگر از نظریه پردازان به ناخوآگاه افراد توجه می‌کنند بنابراین طیف شخصیت از موارد ملموس و عینی تا آنچه دیده نمی‌شود گسترده است.

وی تأکید کرد: بخشی از شخصیت به قواعد مربوط به کنش‌های منحصر به ‌فرد افراد است، مثلاً ممکن است فردی موقع نشستن لَم دهد و برخی موقع نشستن دستشان را روی لبه صندلی می‌گذارند.
 
وی گفت: از طرفی جنبه‌های پایدار تغییر ناپذیر در کنار جنبه‌های پایدار و تغییر پذیر وجود دارد. مثلاً در مورد جنبه‌های پایدار و ثابت باید گفت، فردی عادت دارد همیشه ساعت 11 شب بخوابد، این فرد طی چندین سال به این شرایط عادت می‌کند. در مورد جنبه‌های پایدار و تغییر پذیر نیز باید گفت ممکن است فردی به خواب نیمروزی عادت داشته باشد اما پس از استخدام در اداره‌ای که او را ملزم می‌کند تا در طی روز به شرح وظایف خود بپردازد، این ویژگی‌ را تغییر می‌دهد و دیگر از خواب نیمروزی خبری نیست.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: جنبه‌های شناختی، عاطفی، رفتاری و کنشی افراد نیز با یکدیگر متفاوت است بر این اساس فرایندهای تفکر مانند بدبینی یا خوش‌بینی در افراد وجود دارد، همچنین برخی به محض شنیدن خبری یا سوالی ابتدا «نه» می‌گویند و سپس درباره آن فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: شخصیت الگوی نسبتاً پایداری از ویژگی‌های فرد است که تا اندازه‌ای به رفتار، دوام و یکسانی می‌دهد، این خصوصیات منجر می‌شود تا فرد در طول زمان به ثبات برسد و در عین حال تفاوت‌هایی با دیگران داشته باشد، بر این اساس هر فرد شبیه دیگران اما منحصربه‌فرد است. مثلاً ویژگی بخشندگی در همه انسانها وجود دارد ، اما میزان آن متفاوت است، برخی این ویژگی را چنان در خود پرورش داده‌اند که به اهداء عضو می‌پردازند مثلاً یکی از کلیه‌های خود را به فردی نیازمند می‌دهند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا با صرف هزینه به کمک دیگران بشتابند.

وی با بیان تعریف دیگری از شخصیت خاطر نشان کرد: شخصیت عبارت است از؛ سازماندهی پویای نظام‌های روانی، فیزیولوژیکی درون فرد که رفتار، کنش‌ها و افکار را تعریف می‌کند.
 
وی اضافه کرد: مثلاً فردی که فشار خون بالا دارد تندخو می‌شود. با توجه به این تعریف وقتی می‌گوییم سازماندهی یعنی ویژگی‌های شخصیتی سلسله مراتب دارد و برخی نیز کلی است، مثلاً وقتی می‌گوییم کسی برون گرا است یعنی علاقه به تعامل اجتماعی دارد، این فرد به احتمال زیاد پرحرف است و خوش مشرب تلقی می‌شود.
 
وی گفت: چنانچه بخواهیم ویژگی پویایی را توصیف کنیم نیز باید بگوییم بخش‌ها و صفات مختلف بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. مثلاً فردی که خشن است بدبینی هم دارد و اگر خشونت او کم شود بدبینی‌اش نیز کاهش پیدا می‌کند این فرد می‌تواند با یادگیری خشونت و بدبینی خود را کم کند.
 
وی اضافه کرد: منظور از نظام‌های روانی، فیزیولوژیکی نیز این است که شخصیت ریشه در مبانی روحی، روانی و جسمی دارد مثلاً فرد مذهبی به خدا اعتماد دارد و آرامش بیشتری در او دیده می‌شود همچنین فردی که در حال ورزش است ممکن است برانگیخته شده و تندتر صحبت کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها