امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101663
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش و کبد در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس تاکید کرد: طیف وسیعی از مسکن ها به عنوان داروهای غیر استروئیدی ...

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش و کبد در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس تاکید کرد: طیف وسیعی از مسکن ها به عنوان داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی معرفی می شود که از آن جمله می توان به آسپرین، بروفن و دیکلوفنات اشاره کرد. (استامینوفن شامل این داروها نیست.)

وی در تشریح نحوه اثرگذاری داروهای ضدالتهابی بر دستگاه گوارش گفت: هنگام استفاده از آسپرین یا داروهای ضد التهابی، ساخت مخاط ژله ای به نام "پروستاگلاندین‌" در معده با مشکل روبه‌رو می شود که در نتیجه سد دفاعی مخاط معده شکسته شده و آسیب پذیری مخاط ناشی از اثرات اسید معده افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه گوارش در سه حالت دچار زخم یا عارضه می شود؛ نخست اینکه ژله مخاطی معده (پروستاگلاندین) کاهش یابد، دوم اینکه جریان خون به داخل مخاط معده کم شود و همچنین بی کربونات موجود در مخاط معده نیز با کاهش روبه‌رو شود.

این متخصص دستگاه گوارش عوارض ناشی از داروهای مسکن یا التهابی را به دو نوع سیستمیک و موضعی دسته بندی کرد و گفت: مصرف آسپرین های پوشش دار یا آسپرینی که به آن آنتی اسید اضافه شده است، عوارض موضعی در معده را کاهش می دهد اما عوارض سیستمیک همچنان وجود دارد و فرد بیمار با مصرف این داروها نیز دچار زخم معده می شود.

وی تصریح کرد، مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی به صورت تزریقی یا شیاف نیز از خطرات مصرف داروهای ضدالتهابی جلوگیری نمی‌کند و همچنان عوارض سیستمیک بر دستگاه گوارش را به همراه دارد.

ابراهیمی دریانی خاطرنشان کرد: عوارض ناشی از داروهای ضد التهابی اغلب از مری آغاز شده و تا انتهای روده را در برمی گیرد. این داروها در مری ایجاد بلع دردناک می‌کند. زخم و التهاب را به همراه دارد و در معده نیز به صورت زخم معده، تورم، خونریزی و سوراخ شدن نمود می کند. داروهای ضدالتهابی بر کبد و کلیه نیز باعث نارسایی خواهد شد.

این متخصص دستگاه گوارش در مقایسه زخم های ناشی از مصرف مسکن بر دستگاه گوارش با زخم های پپتیک (شامل زخم معده و دوازدهه) گفت: زخم پپتیک معمولاً با درد همراه بوده و از اثنی عشر آغاز می شود، در حالی که زخم های ناشی از مصرف مسکن از معده شروع می شود و اغلب درد بسیار ناچیزی دارد.

وی تأکید کرد: مصرف داروهای مسکن ضد التهابی در فردی که سابقه زخم معده یا اثنی عشر دارد می تواند موجب خونریزی مجدد یا حتی سوراخ شدن زخم همراه باشد.

ابراهیمی دریانی تأکید کرد: افراد مسن به ویژه بالای 60 سال، افرادی که داروهای ضدانعقادی، کورتون یا داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، همچنین افرادی که نارسایی قلبی، تنفسی و دیابت، سیروز کبر دارند، در معرض خطر بیشتر ناشی از مصرف مسکن ها و داروهای ضد التهابی قرار دارند.

این متخصص گوارش تأکید کرد: افرادی که ناچار به استفاده مزمن از داروهای ضد التهابی هستند، بهتر است برای کاهش عوارض ناشی از این داروها، همزمان از داروهای کاهش دهنده اسید استفاده کنند و نیز درصورت وجود باکتری «هلیکوباکتر پیلوری»، نسبت به درمان آن اقدام کنند.

این باکتری عامل اصلی بیماریی‌هایی مثل زخم معده و ناراحتی‌های معده و ابتدای روده محسوب می‌شود. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها