امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101670
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش فارس از کرمان، خداکرم جلالی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اظهار داشت: امروز دچار چالش‌هایی از ...

به گزارش فارس از کرمان، خداکرم جلالی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اظهار داشت: امروز دچار چالش‌هایی از جمله تغییر اقلیم، گرم شدن زمین، کاهش تنوع زیستی، سیل‌ها، بیابان‌ها، کاهش کیفیت آب‌های شیرین و ... شده‌ایم که بیرون رفتن از این چالش‌ها به راحتی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: حدود 50 درصد کره زمین حدود هشت میلیارد هکتار پوشیده از جنگل بوده است و امروز این رقم به زیر 3.9  میلیارد هکتار کاهش پیدا کرده‌اند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور داد: منابع طبیعی یکی از عرصه‌های مهم و اساسی به حساب می‌آید و حفظ کره زمین و تعادل اکوسیستم‌ها یک وظیفه است که هم به مسائل اجتماعی، اقتصادی و  فرهنگی جوامع و هم به حیات منابع و سلامت مجموعه موجودات ارتباط دارد.

جلالی تصریح کرد: رسالتی که ما در منابع طبیعی داریم، رسالت بسیار سنگین و حساس است و مقام معظم رهبری بارها به این موضوع تاکید کرده بودند «مسئله منابع طبیعی و حفظ منابع طبیعی از مسائل درجه دو کشور نیست بلکه یکی از مسائل حیاتی و درجه اول کشور است».

وی بیان داشت: باید در این دوره بتوانیم با مشارکت مردم و همکاران خود در منابع طبیعی ایفای نقش متناسب با نظام جمهوری اسلامی داشته باشیم.

جلالی گفت: پیامبر اکرم (ص) فرمودند « از زمین حفاظت کنید، او به منزله مادر شما است» و ما در میان گفته نظریه‌پردازان قدیم و جدید کلامی به این اثربخشی و ابعاد مختلف معنوی و زیست محیطی به لحاظ جامعیت و نورانیت نداریم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: شیوه‌های تخریب بر اساس عناصر به مرور زمان تغییر پیدا کرده‌اند و باید در این زمینه توجه داشته باشیم.

جلالی تصریح کرد: فرهنگسازی و توسعه فرهنگ مردم بحث مهمی است همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند «فرهنگ منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود» و این یکی از کارهای مهم و اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌هایی در این زمینه طراحی شده و امیدواریم به‌زودی در این زمینه قدم‌های مؤثرتری برداریم.

وی عنوان کرد: بحث مشارکت مردم و راهکارهای جلب مشارکت مردم و حصول مشارکت‌ها در این زمینه را باید به خوبی پایه‌ریزی کنیم و انگیزه‌های لازم را برای این مشارکت فراهم کنیم تا بتوانیم هم در فرهنگسازی و هم در سایه حفاظت، احیا و توسعه پایدار و بهره‌برداری توفیقاتی داشته باشیم و این محور را اولویت ‌برای خود در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری قرار داده‌ایم.

این مسئول افزود: در ایران مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه، خشک شدن رودخانه‌ها، خشک شدن چاه‌های آب و قنات‌ها و یا بیلان منفی آب‌ها را دارید و سطح سفره‌های آب زیرزمینی کاهش پیدا کرده است.

جلالی اضافه کرد: بحث فرونشست زمین یک پدیده بسیار خطرناکی است و در ایران سطحی حدود دو میلیون هکتار از زمین‌های فرو نشسته داریم که همه این‌ها مربوط به بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی است.
انتهای پیام/80018/س40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها