امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101677
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، 17 مرداد هر سال روزی است که با فرا رسیدن آن، خبرنگاران یادشان می‌افتد که در تقویم همین روز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، 17 مرداد هر سال روزی است که با فرا رسیدن آن، خبرنگاران یادشان می‌افتد که در تقویم همین روز به نام آن‌ها ثبت شده است.

خبرنگاران با تلاش فراوان و سختی‌های کاری خاصی که با آن مواجه هستند، در تکاپوی انعکاس مطالبات مردم، اطلاع‌رسانی، تنویر افکار عمومی و تاثیرگذاری در جامعه برای رسیدن به پیشرفت و بالندگی قدم برمی‌دارند.

دو تن از پیشکسوتان رسانه در آستانه فرا رسیدن روز خبرنگار در میزگرد بررسی چالش‌های شغلی و جایگاه خبرنگاران در جامعه با خبرنگار فارس در کرمانشاه به گفت‌و‌گو نشسته‌اند و آن‌چه در ادامه می‌خوانید، ماحصل این گفت‌وگو است:

کامران سعادت، مدیرمسئول روزنامه باختر است که با چند دهه فعالیت مطبوعاتی از پیشکسوتان رسانه در کرمانشاه به حساب می‌آید و در مورد روز خبرنگار با تجربه چند دهه‌ای اظهار داشت: نام‌گذاری یک‌روز با عنوان روز خبرنگار موجب نفوذ بیشتر این حرفه در جامعه می‌شود و جایگاه خبرنگار به‌صورت بهتری برای سایر افراد مشخص می‌شود در این روز نباید تنها به تجلیل از خبرنگار پرداخت، بلکه خبرنگاران باید در این فرصت مغتنم ارزیابی شوند و سطح حرفه‌ای آنان مشخص شود.

وی با بیان اینکه خبرنگاری تنها یک شغل نیست، بیان داشت: اگر فردی عنوان خبرنگار را یدک می‌کشد، علم آن را نیز باید بیاموزد و با اصول حرفه‌ای آن نیز آشنا شود.

این پیشکسوت رسانه‌ای تاکید کرد: آمیخته شدن عشق و علم به خبرنگار هویت می‌دهد و جایگاه آن در جامعه تثبیت می‌شود. به گفته وی، امروز در برخی موارد، خبرنگاری زیر سوال رفته، چراکه برخی رسانه‌ها اشخاصی را به‌عنوان خبرنگار به‌کار می‌گیرند که این افراد اغلب از الفبای کار بی‌اطلاع هستند و این اقدام اشتباهی است که به جایگاه و ارزش کار خبرنگاری لطمه می‌زند.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاری به معنای کاتب بودن نیست، بیان داشت: خبرنگار با ایده‌های خود می‌تواند در جامعه تحول ایجاد کند و اثرگذار باشد و اگر اثرگذاری از یک خبرنگار گرفته شود، کاتب بودن باقی می‌ماند.

سعادت گفت: خبرنگار را دارای ویژگی‌های خاصی باشد از جمله اینکه اجتماع خود را به خوبی بشناسد، افکار عمومی را درک کند و علم رسانه را فرا گرفته و با اصول خبرنویسی آشنا باشد.

این پیشکسوت رسانه بیان داشت: خبرنگارانی بوده و هستند که دارای حس خبرنگاری هستند، اما اصول و زبان خبرنویسی را فرانگرفته‌اند که این موجب هدر رفتن زحمتی می‌شود که خبرنگار متحمل شده است.

سید عباس کشمیری روزنامه‌نگار نام آشنای کرمانشاهی با داشتن سابقه پوشش اخبار دوران دفاع مقدس نیز در این میزگرد در مورد جایگاه خبرنگاران در جامعه بیان داشت: خبرنگار چشم و گوش جامعه خویش است و باید بتواند حقایق پیرامونی را به مردم اطلاع‌رسانی کند تا آگاهی مردم بالا رفته و جامعه به سوی پیشرفت و ترقی حرکت کند.

کشمیری ادامه داد: پیشنهاداتی از گذشته مبنی بر تشکیل کمیته مطبوعات ارائه شد تا مشکلات رسانه‌ها در آن مطرح شود که مسئولان مربوطه هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند و تنها به فکر جمع کردن آرشیو مطبوعات برای ارائه به مسئولان بالادستی در مرکز هستند.

وی ارائه آموزش‌های خبری را یکی از نیازهای فضای رسانه‌ای عنوان کرد و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید کمک کند تا رسانه‌ها با قدرت به فعالیت خود ادامه بدهند.

این فعال رسانه‌ای به فعالیت روزنامه های محلی تهران در کرمانشاه اشاره کرد و این اقدام را یک فعالیت غیرقانونی و بدون مجوز دانست و گفت: خانه مطبوعات مدت‌هاست که تعطیل است و فعالیتی انجام نمی‌دهد.

کشمیری یادآور شد: فعالیت رسانه‌ای در کرمانشاه قدمتی بیش از یک قرن دارد، اما هنوز تعداد خبرنگاران شهید در استان کرمانشاه مشخص نیستند و خبرنگاران پیشکسوت شناخته نشده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اغلب مدیران از انتقاد متنفرند و فقط ژست انتقادپذیری را می‌گیرند، گفت: خبرنگار باید با کار حرفه‌ای و حفظ استقلال بتواند مطالبات مردم را بیان کند و در این صورت مخاطبان نیز به رسانه اعتماد می‌کنند.

سعادت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه کار خوبی انجام داده و از رسانه‌ها درخواست کرده خبرنگار برتر را از نگاه خویش معرفی کنند، افزود: این می‌تواند فضای رقابت را در بین خبرنگاران پررنگ کند.

مدیر مسئول روزنامه باختر پیشنهاد داد در روز خبرنگار از روزنامه‌فروشان و چاپ‌خانه‌های باسابقه تجلیل صورت بگیرد و دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران باید برگزار شود.

به گفته سعادت، عکاسی از مقوله‌های بسیار مهم در کار رسانه‌هاست و باید عکاس خبری از زاویه دوربین خود بتواند با مردم ارتباط برقرار کند و پیام مورد نظر را منتقل کند.

کشمیری در بخش مربوط به مباحث آموزشی و اهمیت آن در کار رسانه‌ها، گفت: آموزش تاثیر بسیار زیادی در کار حرفه‌ای یک خبرنگار دارد و نمی‌توان عنوان خبرنگار را به فردی اطلاق کرد که تنها به‌دنبال گرفتن آگهی است.

این پیشکسوت رسانه‌ای ارتباط خبرنگاران با مدیران را یک رابطه دوسویه بیان کرد و افزود: مدیران باید متوجه باشند که فعالیت رسانه‌ها یک فرصت است که می‌تواند در اختیار آنان قرار بگیرد.

وی فعالیت رسانه‌های تصویری و مجازی را رقیبی برای مطبوعات عنوان کرد و گفت: اصحاب رسانه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند و با در نظر گرفتن افکار و خواسته‌های عموم مردم، برای رفع نواقص و انجام اقدامات مفید قدم بردارند.

کشمیری با انتقاد از فعالیت غیرقانونی برخی سایت‌های بدون شناسنامه و درج مطالب نادرست و سخیف، عنوان کرد: بسیاری از این سایت‌ها خط قرمزها را رعایت نمی‌کنند و این حتما باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

وی پیشنهاد داد که مسئولان استانی یک خیابان، میدان و یا بوستانی را به نام خبرنگار نام‌گذاری کنند و یادآور شد: این می‌تواند الگویی برای بسیاری از شهرهای دیگر قرار بگیرد.

کشمیری یکنواخت بودن اخبار اغلب مطبوعات را استفاده از اخبار خبرگزاری‌ها به‌عنوان منبع خبر بیان کرد و گفت: این موضوع تا حدودی خلاقیت را از خبرنگاران رسانه‌های مکتوب می‌گیرد.

سعادت در مورد فعالیت رسانه‌ای خبرنگاران در چند دهه قبل نیز عنوان کرد: در گذشته عشق و علاقه موجب ورود به عرصه رسانه می‌شد و اصول و قواعد رسانه‌ای نازل شمرده نمی شد، اما امروز اشتباهات فاحش نگارشی و املایی در رسانه‌ها مشاهده می‌شود.‌

سعادت کپی‌برداری را معضل بزرگی عنوان کرد که در فضای رسانه‌ای وجود دارد و تصریح کرد: استفاده از زبان محاوره در خبر نباید به‌کار برده شود.

کشمیری افزود: رسانه‌های جدید با تاکتیک‌های نوین چاپ به جای رقابت‌پذیری درصدد تخریب یکدیگر هستند، در حالی‌ که هم‌گام شدن رسانه‌ها موجب پیشرفت جامعه و پیگیری مطالبات مردم می‌شود.

این کارشناس رسانه بیان داشت: از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه انتظار می‌رود درصدد رفع مشکلات موجود و بهبود فضای رسانه‌ای باشد.

موضوع رقابت رسانه‌ها با یکدیگر از جمله موارد دیگری بود که سعادت به آن اشاره کرد و در این‌باره گفت: رقابت یک اصل است ولی تخریب نکوهش شده است. تخریب‌ها به اشکال مختلف اتفاق می‌افتد، گاهی یک رسانه فقط برای زیر سوال بردن رسانه دیگر، خلاف واقعیت را می‌نویسد.

وی معتقد است، مسائل سیاسی ریشه در اغلب رسانه‌های کشور دارد و جناح‌های مختلف با رسانه‌های خود از آرمان‌هایشان صحبت می کنند و این تفاوت ها تا زمانی که هتاکی وجود نداشته باشد، مثبت است.

کشمیری در مورد مباحث درآمدی رسانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: درآمد پایین خبرنگاران یک معضل است که می‌تواند با هم‌افزایی و مساعدت مدیران تا حدود زیادی جبران شود. مدیران می‌توانند از خبرنگاران در برنامه‌ها و همایش‌ها به‌عنوان مشاور و همکار روابط عمومی سازمان مربوطه کمک بگیرند.

وی با بیان اینکه اغلب روزنامه‌ها اخبار خبرگزاری‌ها را کپی می‌زنند و فقط دریافت آگهی برایشان اهمیت دارد، اعلام کرد: ارشاد وظیفه دارد کار خبرنگاری را نهادینه کند و باید راه کاری اندیشیده شود تا خبرنگار بیمه شود.

سعادت تصریح کرد: کپی‌برداری اخبار ریشه در تاریخ مطبوعات ندارد، خبرگزاری‌های متعددی پس از انقلاب تشکیل شدند و خبرگزاری‌های رسمی خوب عمل می‌کنند و در دنیا به شفافیت مشخص شده که خبرگزاری‌ها تامین‌کننده اخبار مطبوعات هستند و ذکر منبع اعتماد مخاطب را بیشتر می‌کند.

این فعال رسانه‌ای به چالش‌های مالی و درآمدی رسانه‌ها گریزی زد و گفت: رسانه‌ها با کمبود درآمد مواجه هستند و افزایش قیمت کاغذ و چاپ در مقایسه با درآمد قبلی یک فاجعه است و به همین دلیل دریافت آگهی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مخاطبان رسانه‌ها آگاهی بالایی دارند و هدف از انتشار یک خبر را می‌فهمند، تصریح کرد: رسانه‌ها وظیفه سنگینی بر دوش دارند و باید به مخاطبان خود احترام بگذارند.

سعادت تاکید کرد: رسانه‌ها نباید وام‌دار نهاد یا طیف خاصی شوند و دروغ ننویسند و حیثیت و شرافت کاری خود را حفظ کنند و این در گرو انعکاس صادقانه اخبار است، البته عده‌ای در قالب خبرنگار، رسانه را مستمسک دست خود قرار می‌دهند و برای رسیدن به اهداف خود، اقدام به لابی‌گری می‌کنند و این شان و استقلال رسانه را زیر سوال می‌برد.

وی عشق و علاقه به کار خبرنگاری، احترام به افکار عمومی، آشنایی با کار رسانه، رعایت نکات فنی، منظم بودن انتشار، مهارت خبرنگاران، هدف‌دار بودن انتشار، فدا نکردن رسانه در راستای منافع شخصی و ارتباط با مخاطب را راز ماندگاری یک رسانه عنوان کرد.

مدیر مسئول روزنامه باختر خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید برای همه مردم باشند و اعتدال را رعایت کنند تا همه طیف‌های مخاطبان را جذب کنند.

انتهای پیام/2700/الف40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها