امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101707
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، برخی رسانه‌های قزاقستان از تغییرات قریب‌الوقوع گسترده در هیئت دولت این جمهوری که می‌تواند در مدت 1.5 تا 2 ماه ...

به گزارش دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، برخی رسانه‌های قزاقستان از تغییرات قریب‌الوقوع گسترده در هیئت دولت این جمهوری که می‌تواند در مدت 1.5 تا 2 ماه آینده یا حتی زودتر صورت گیرد، خبر می‌دهند.

در این رابطه پایگاه خبری «کورسیو.ک.ز» اعلام کرد: دولت قزاقستان در انتظار تجدید ساختار و ایجاد چند وزارتخانه جدید است و براساس گزارشات به دست آمده، ایجاد وزارت نیرو و منابع هیدروکربنی در دستور کار است.

همچنین براساس گزارش‌های دیگر، پیش‌بینی می‌شود که وزارت نیرو و منابع معدنی باید عهده‌دار وظائف وزارت نفت و گاز فعلی و هماهنگی امور بخش نیرو و شبکه‌های برق جمهوری قزاقستان شود.

احتمالا مسئولیت وزارت جدید یا حفظ برخی عملکردها برای «ساوات مینبایف» رئیس سابق وزارت نفت و گاز یا ریاست «اوزکبای کارابالین» پیش‌بینی شده است که این موضوع فعلا در حال بررسی است.

احتمال تغییر وزیر آموزش جمهوری قزاقستان هم وجود دارد و این در حالی است که 2 نامزد برای این سمت در نظر گرفته شده که شامل «یربال آرینبایف» دستیار سابق رئیس جمهور و عضو شورای سرمایه‌گذاران قزاقستان و «گلیمکائیر موتان‌اف» رئیس فعلی دانشگاه ملی «الفارابی» قزاقستان می‌باشد.

به گفته این منبع، با توجه به حسن‌نظر «کریم ماسیم‌اف» نسبت به نامزدی «آرینبایف»، وی شانس بیشتری برای تصدی کرسی وزارت دارد.

ادغام وزارت حمل‌ونقل و ارتباطات با وزارت صنعت و فناوری‌های نوین نیز در برنامه‌ها پیش‌بینی شده است و در مورد اینکه چه کسی نهاد ادغام شده را مدیریت خواهد کرد و این ارگان چه عنوانی خواهد داشت؟ خبری منتشر نشده و این امر به دلیل در نظر داشتن چندین گزینه در حال بررسی است.

این مسئله در حالی است که شانس ماندن «آسیت ایسیکش‌اف» در کرسی این وزارتخانه بالاست اما جوانی وی می‌تواند به زیان او تمام شود.

«باخیتجان ساگینتایف» معاون اول نخست وزیر جمهوری قزاقستان و «ژنیس کاسیم‌بیک» وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات نیز به عنوان نامزدهای این جایگاه مدنظر هستند اما کفه ترازو فعلا به سمت حفظ ایسیکش‌اف در جایگاه خود در وزارت صنعت و فناوری‌های نوین همراه با افزودن عملکرد نظارت بخش ارتباطات و حمل‌ونقل سنگین‌تر است.

این منبع از احتمال انحلال وزارت حفاظت محیط زیست و منابع آبی و امکان تغییر وزارت بهداشت و عهده‌دار شدن نظارت برخی موضوعات که اکنون در اختیار وزارت حفاظت محیط زیست می‌باشد نیز خبر می‌دهد و در مورد اینکه آیا این نهاد تنها وزارت بهداشت نامیده می‌شود با اختیارات وزارت حفاظت محیط زیست و یا اینکه عنوان جدیدی به خود می‌گیرد؟، هنوز اطلاعی منتشر نشده است.

براساس اطلاعات پایگاه مذکور، هم‌اکنون گزینه ایجاد وزارت حفظ بهداشت عمومی و محیط زیست بررسی می‌شود اما شانس «سلیدت کایربیک‌آوا» وزیر بهداشت فعلی بسیار کم ارزیابی شده و پیش‌بینی می‌شود  «آیکان اکن‌اف» رئیس دانشگاه ملی پزشکی قزاقستان می‌تواند کاندیدای سمت وزیر جدید بهداشت باشد.

در ضمن، احتمال بالای استعفای «باخیت سلطان‌اف» وزیر دارایی و بازگشت «بولات ژامیش‌اف» که اکنون ریاست وزارت توسعه مناطق جمهوری قزاقستان را عهده‌دار است، نیز وجود دارد و نامزد احتمالی دیگر دولت برای این پست «یرگاژین» سرپرست بخش نظارت اجتماعی- اقتصادی دفتر رئیس جمهور قزاقستان می‌باشد.

علاوه براین، احتمالا عملکرد سازمان حمایت از رقابت و توسعه کارآفرینی نیز به وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی بودجه قزاقستان افزوده می‌شود ضمن آنکه در فضای جنجالی اخیر در مورد بازداشت «مراد آسپانف» رئیس آژانس نظارت بر انحصارات طبیعی، امکان ادغام این نهاد در وزارتخانه مذکور نیز افزایش می‌یابد.

به نقل از این منبع، شانس «اصیلجان مامیتبیک‌اف» برای حفظ سمت در وزارت کشاورزی پایین است و براساس برخی اطلاعات، نارضایتی از عملکرد این وزارتخانه به سطوح عالی ارتباط داشته و به جنجال فساد در این نهاد و شاخص‌های پایین عملکرد این وزارتخانه مرتبط است.

از سوی دیگر، «بریک ایماشف» وزیر دادگستری از شانس زیادی برای حفظ سمت خود برخوردار است و احتمالا تجدید سازمان یا کاهش نهادهای مجری قانون مطرح نیست.

بنابراین استعفای «کالمحنبت کاسیم‌اف» وزیر کشور بعید است ضمن آنکه حکومت نیز از عملکرد نهادهای مجری قانون رضایت دارد.

به احتمال زیاد، «ژانار آیتجانوا» وزیر امور همگرایی اقتصادی و «ولادیمیر بوژکو» وزیر شرایط اضطراری نیز سمت‌های خود را حفظ خواهند کرد و هیچ تردیدی نیست که «یرلان ادریس‌اف» در سمت وزیر امور خارجه ابقاء می‌شود زیرا همه از عملکرد وی راضی هستند.

  با این وجود، درباره «تامارا دویسن‌آوا» وزیر کار و تأمین اجتماعی نمی‌توان چنین نظری را بیان کرد و احتمال استعفای وی بسیار زیاد است ضمن آنکه احتمال تغییر نهاد یا انتقال برخی اختیارات به یکی از وزارتخانه‌های جدید که قرار است ایجاد شود، وجود داشته و امکان ریاست «گلشارا عبدخلیق‌آوا» معاون فعلی نخست وزیر بر این نهاد وجود دارد.

در حال حاضر چندین گزینه احتمالی برای تغییرات در دولت قزاقستان بررسی می‌شود و در صورت تصمیم نهایی، امکان انتخاب حالت‌های مختلفی وجود دارد و به گزارش برخی منابع، «کریم ماسیم‌اف» نخست وزیر در مورد تجدید ساختار دولت تصمیم گرفته و اکنون در حال هماهنگی آن با رئیس جمهور قزاقستان است.

استدلال ماسیم‌اف برای ضرورت تغییرات فوری در هیئت دولت شامل اهمیت تقویت فعالیت کابینه و تشکیل تیمی منسجم که می‌بایست مسائل اقتصادی قزاقستان را حل کند و همچنین امکان تأثیر اوضاع اقتصادی روسیه بر قزاقستان، عنوان می‌شود.

در این رابطه برخی منابع خبری اعلام کردند که در آینده نزدیک برخی تغییرات کادرها در وزارت امور خارجه قزاقستان نیز صورت می‌گیرد و به دنبال این جابجایی «غیرت ابوسیتاف» سفیر این کشور در انگلیس به «آستانه» برخواهد گشت و «یرژان کازیخان‌اف» که اخیرا دستیار رئیس جمهور بوده به جای وی به لندن می‌رود.

این مسئله در حالی است که به تازگی «آنژن‌اف» نیز از سفارت آلمان به دفتر رئیس جمهور فراخوانده شد و لذا نامزد جدیدی برای رفتن به برلین آماده می‌شود.

به گفته این منابع، در دستگاه مرکزی نهاد سیاست خارجی و بخش سفارتخانه‌ها نیز تغییراتی انجام خواهد شد و به برخی معاونان این وزارتخانه سمت‌های جدیدی پیشنهاد خواهد شد ضمن آنکه برخی چرخش‌ها و جابجایی‌ها در بین سفرای قزاقستان نیز صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها