امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101732
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، رضا شیبانی اصل از شاعران جوان، خوش آتیه و البته تاثیرگذار شعر کشومارن است. دوازدهمین عصرانه ادبی پایگاه خبری ، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، رضا شیبانی اصل از شاعران جوان، خوش آتیه و البته تاثیرگذار شعر کشومارن است. دوازدهمین عصرانه ادبی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به شعر شیبانی اصل تعلق داشت و آنچه که در ادامه خواهید خواند، نظرات شاعران تبریزی درباره این شاعر جوان است:

**شعرهای شیبانی در انگلستان با استقبال مواجه شد

سمیه محمدیان: دکتر رضا شیبانی، یکی از پر آتیه‌ترین شاعران کشور است و صاحب آثاری تمایزپذیر و منحصر به فرد در عرصه‌ شعر جوان است.

آثار دکتر شیبانی، به دلیل پردازش صحیح و متفاوت به عنصر «مفهوم» و همچنین آمیختگی تفکیک‌ناپذیر عنصر «فلسفه» دارای نوعی یکپارچگی کلامی و یگانگی زبان در اشعار خویش است، شاخصه‌های برجسته‌ای که امروزه، به دلیل حضور عوامل مخاطب‌ساز اما رنگ باختی، اهمیت و جایگاه خود را از دست می‌دهد. اما در عین حال، در بسیاری از محافل ادبی غربی که ادبیات را در طی دوره‌های نمادی مورد آسیب جریان‌های پست مدرنیسم می‌دانند به شدت مورد توجه و تأمل است.

نمونه بارز این جریان، استقبال شاعران مطرح شهرها و مناطق مختلف انگلستان از ترجمه بخشی از اشعار ایشان به زبان انگلیسی است که در یکی از برنامه‌های رادیویی بنده در شهر ناتینگهام مورد توجه خاص مخاطبین قرار گرفت و به تبع آن ترجمه آثار بیشتری از دکتر رضا شیبانی از سوی شاعران و علاقه‌مندان برای خوانش و بررسی مورد درخواست قرار گرفت. این اتفاق خوب همچنین بهانه‌ای است تا از تلاش‌های مستمر ایشان در راستای فراهم نمودن بسته مناسب جهت رشد و ارتقای ادبیات و یکپارچه نمودن گروه‌های ادبی فعال و پراکنده در شهر تبریز قدردانی کنیم و امیدوار باشیم تا با مساعدت نهادهای مرتبط فرهنگی این تلاش‌ها روز به روز بر سر منزل مقصود ادبیاتمان نزدیک‌تر شود.

** مدیریت بسیار خوب جلسات شعرآورد

معصومه محمدپور: آخرین جلسه‌ای که از یکی از انجمن‌های ادبی تبریز، بیرون آمدم تصمیم گرفتم هرچیزی که در زندگی‌ام با ادبیات گره خورده کنده و دور بریزم، خواستم اما نتوانستم، تا اینکه در بهار 93 با اولین جلسه شعر آورد به واسطه یک تلفن ساده با جلسات شعرآورد آشنا شدم و اینک بعد از گذشت حدود 20 جلسه در پایان هر جلسه در انتظار پنجشنبه‌ای تازه لحظه شماری می‌کنم با امید به اینکه با مدیریت با تدبیر و بی ریای آقای رضا شیبانی اصل «بدون هیچ غلو و بزرگنمایی» ‌این چشمه خشکیده ادبیات و روح ادبی در من زنده شود و بی‌شک این مهم لااقل در وجود من اتفاق خواهد افتاد و با امید وافر به اینکه شعر آورد در آینده‌ای نزدیک مامن و تنها پایگاه امن علمی و ادبی جوانان ادب‌دوست خواهد بود. انشاءالله

**شیبانی دلسوز است/ او را هنرمندی متعهد و انسانی شریف می‌بینم

لیلا حسین نیا: آنچه ترغیبم می‌کند تا درباره دکتر رضا شیبانی اصل سخن بگویم و بیش بگویم، شناخت عمیق و برادرانه‌ای است که در این سال‌ها از شخصیت او پیدا کردم. از اولین سال‌های حضورم در جلسات ادبی تبریز تا هم اینک رضا شیبانی اصل را دیده‌ام و سخنان بسیاری از او و درباره او شنیده‌ام. آنچه حاصل از این شناخت است را شاید بتوانم در یک واژه بگنجانم: «دلسوز» در حقیقت رضا شیبانی اصل شخصیتی دلسوز ادبیات، دلسوز هنر، دلسوز تبریز، دلسوز ایران و دلسوز جوانان و استعدادهای ناشناخته شهر تبریز است: جوانانی که این روزها تنها رضا شیبانی آن‌ها را باور می‌کند.

آنچه باعث می‌شود او امروز در یکی از بالاترین مدارج شهر ایران، در بین شادی دوستان و اندوه حسودان بایستد، قطعا علاوه بر شخصیت شعری و هنری او، شخصیت متعهد و اجتماعی اوست. سخن از رضا شیبانی اصل، چهره جوان ادبیات ایران بسیار است. می‌توان ساعت‌ها درباره سکوت کاه‌گلی‌اش سخن گفت، و برجستگی‌های شعری قدرت زبان، تصاویر بکر و فلسفی و ... سخن به میان آورد. اما به جاست که در کنار این توانایی‌های هنری، از چهره ممتاز اجتماعی او نیز سخن بگوییم چرا که هنرمند بزرگ اما انسان کوچک مردود است.

من رضا شیبانی اصل را هنرمندی بزرگ و انسانی بزرگ، هنرمندی متعهد و انسانی متعهد و هنرمندی شریف و انسانی شریف می‌شناسم و نیک می‌دانیم شرافت، کیمیای عصر و روزگار ماست برای او و شعرها و شعر آوردش آرزوی موفقیت دارم.

بیت‌هایی از شعر تقدیمی بنده به رضا شیبانی اصل:
تو از سلاله عشقی به شهریار قسم
به واژه واژه آن شعر انتظار قسم
به خون نشسته دلت را به جان خریدارم
به حلقه و گره و مرگ و چوب دار قسم
شبیه قالی تبریز زنده خواهی ماند

به تار و پود غزل‌های ماندگار قسم!

**شیبانی جریان ادبی پویایی را در تبریز ایجاد کرد

سعید بابایی: خطه آذربایجان همیشه مهد جوشش ادب و هنر بوده است!

خطه‌ای که بزرگانی چون صائب تبریزی، شهریار، شمس تبریزی، خاقانی، قطران تبریزی، منزوی و ... را در دامن سبز و پرمهر خویش پرورده است!

بنده از طریق شهرستان ادب با دکتر رضا شیبانی اصل آشنا شدم، بنده ایشان را فردی متدین و انقلابی شناختم و آثارشان را دنبال کردم، اشعار ایشان باعث برانگیختن احساسات هر انسان فرهیخته می‌شود به گونه‌ای که هر انسان آگاهی نکات ابدی و اخلاقی زیادی را از این اشعار برداشت می‌کند و فرا می‌گیرد!

ایشان با پیگیری مستمر خویش، جریان ادبی پویایی را در تبریز ایجاد کردند که در زمان اندکی افتخار بزرگی برای خویش و شعر آورد رقم زدند.

شناخته شدن و موفقیت جوانانی چون محمد شکری فرد، امین اسدپور و ... مرهون تلاش‌های دکتر رضا شیبانی اصل و شعر آورد است.

شعر آورد این جریان ادبی که بودنش را مدیون تلاش‌های دکتر رضا شیبانی اصل است روز به روز به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و پدیده‌هایی جدید از خطه آذربایجان را به ادبیات عزیز کشورمان معرفی می‌کند.

**سخن رهبر انقلاب درباره شعر شیبانی افتخاری برای شعر جوان ایران و تبریز است

امیر مغانی: چندی پیش شاعری جوان و نوپا تحت تأثیر دوستان خود مطلبی در مورد شهریار ملک سخن منتشر کرده بود که اسباب ناراحتی و آزرده‌ای بسیاری از اهل هنر و ادبیات را فراهم ساخته بود در این میان شاعر جوان به نام رضا شیبانی اصل در جلسه شعرآورد تبریز با چشمان اشک‌آلود و با شعر اندوهگین از شهریار سخن گفت و تمامی حضار را تحت تأثیر خود قرار داد. درست چندماه بعد، زمانی که رضا شیبانی در محضر رهبر معظم شعر خواند، ایشان گفتند که شهریار هم در جوانی مانند شما شعر می‌گفتند و این جمله افتخاری بزرگ برای شعر جوان ایران و تبریز بود.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار