امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101789
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، کمیته اجرایی سازمان همکاری شانگهای به 3 کشور ایران، هند و پاکستان به طور کتبی اعلام ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، کمیته اجرایی سازمان همکاری شانگهای به 3 کشور ایران، هند و پاکستان به طور کتبی اعلام کرده در نشستی که در روزهای 12 و 13 سپتامبر (21 و 22 شهریور) در پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود، این کشورها به عضویت سازمان پذیرفته خواهند شد.

یک مقام بلندپایه دولت هند به روزنامه «The Telegraph» گفت: همزمان با دریافت دعوتنامه شرکت در نشست دوشنبه، پیامی نیز با محتوای موافقت با عضویت دائم دریافت کرده‌اند.

رسانه‌های محلی تاجیکستان با توجه به تایید این خبر از سوی مقامات عالی‌رتبه هند افزوده‌اند: هند، ایران، پاکستان و مغولستان از جمله کشورهایی هستند که تاکنون بعنوان اعضا ناظر در این نشست شرکت داشته‌اند.

در حالی که اسامی مقامات هیئت‌های شرکت‌کننده در نشست دوشنبه از سوی کشورهای عضو سازمان شرکت کننده هنوز مشخص، اعلام و رسانه‌ای نشده‌ منابع رسمی هند گفتند «سوشما سوراج» وزیر امور خارجه در ماه سپتامبر برای شرکت در نشست دوشنبه و دریافت سند عضویت رسمی به تاجیکستان سفر خواهد کرد.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001  بر اساس معاهده همکاری‌های مرزی چین، روسیه، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان با هدف هماهنگ‌سازی مسائل امنیتی و تامین ثبات در محدوده این کشورها ایجاد شد.

در همان سال ازبکستان از دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز به این سازمان پیوست.

ایران، هند ، پاکستان و مغولستان در سال‌های تاسیس این سازمان به عنوان کشورهای مهمان در نشست‌های سطح عالی حضور داشته و وضعیت عضو ناظر را دریافت کردند.

تاجیکستان در سپتامبر سال 2013 در جلسه‌ای که در شهر بیشکک برگزار شد، ریاست دوره‌ای این سازمان را برای مدت یک سال بر عهده گرفت.

هفته گذشته در جلسه شورای وزیران امور خارجه این سازمان که در چارچوب برنامه ریاست تاجیکستان و همچنین به منظور آمادگی و تدوین موضوعات شامل دستور کار نشست سران 31 جولای در دوشنبه برگزار شد، اسنادی را در جهت تنظیم و تدوین شرایط پذیرش اعضای جدید نهایی کرد.

از کشورهای منطقه، افغانستان نیز از دیگر داوطلبان عضویت به این سازمان بوده و تاکنون اطلاعی در خصوص از آخرین وضعیت این کشور در سازمان شانگهای در دست نیست.

سران سازمان همکاری شانگهای در یکی از نشست‌های قبلی، ضمن توضیح شرایط پذیرش در سازمان تاکید کرده بود، کشورهای در حال تحریم و گرفتار جنگ داخلی و یا در حال رویارویی با نیروهای ائتلاف به عضویت این سازمان درنخواهند آمد.

«سیف‌الله سفراف» معاون اول رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان در این رابطه گفت: توسعه سازمان همکاری شانگهای نیاز امروز منطقه محسوب می‌شود.

این مقام مرکز پژوهشی که عضو گروه کارشناسان نشست وزیران امور خارجه سازمان همکاری شانگهای نیز بود، به خبرنگار فارس افزود: تاجیکستان از پذیرش اعضای جدید حمایت می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار