امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۰۰:۴۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1018
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 339
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی به مناسبت در پیش بودن اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی به مناسبت در پیش بودن اجلاس بین‌المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)، بیان داشت: برنامه پیامبر اکرم(ص) بر پایه دعوت از اطرافیان خود و خانواده‌شان برای گرویدن به اسلام بود و به دنبال آن در جامعه مدنی مدینه یک حکومت اسلامی تشکیل دادند و هنگامی که ساختارها درست شد، دعوتشان فراتر از اطرافیان شد.

وی با اشاره به دعوت پیغمبر(ص) از سران رم، ایران و ...  به دین اسلام، افزود: پیامبر(ص) سفیرانشان را برای دعوت از سران این سرزمین‌ها و تعامل بیشتر به نقاط مختلف فرستادند و چنین روشی در سیره ائمه معصومین(ع) نیز وجود داشت. گاهی هم که امکان دعوت مقدور نبود، به شکل علمی این کار را دنبال می‌کردند تا ادیان دیگر هم با دین اسلام تعامل کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایشان حقوق بشری را رعایت کرده و عدالت محور و مهربان بودند، حتی برای غیر مسلمانان یا کسانی که به ایشان توهین می‌کردند، نیز عطوفت به کار می‌بردند.

افتخاری با تأکید بر اینکه بسیاری از افراد به خاطر اخلاق پیامبر(ص) به اسلام گرویدند، ابراز داشت: ایشان در سرزمین عربستان هم نزدیک سال‌های آخر عمر افرادی را برای مذاکره با سران قبایل منصوب کردند و جمعیت آن زمان گروهی مسلمان شدند، اوج این مذاکرات در فتح مکه بود که آیه «اذا جاء نصرالله والفتح» هم نازل شد.

وی با تصریح اینکه بنای اسلام بر این است که از اصول رحمت و گفتگو و دیپلماسی نرم استفاده کرده و از طریق دیپلماسی عمومی آن‌ها را هدایت کند و یا از طریق حکومت اسلامی به نحوی از حقوق اسلامی آن‌ها دفاع کند، ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در این کار بسیار موفق بودند، ایشان به اصحابشان سفارش می‌کردند تا زبان‌های دیگر را بیاموزند.

افتخاری خاطرنشان کرد: ما باید روش پیامبر را الگو قرار دهیم، برای ترساندن دشمنان خدا با همه امکانات «اشداء علی الکفار ورحماء بینهم» باشیم.

وی افزود: در این خصوص هم رسانه‌ها و هم دستگاه دیپلماسی به عنوان ابزارهای مهم به کار گرفته شوند، همچنین گفت‌وگو با کشورهایی که با ما همراه هستند و برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی برای جلوگیری از شکاف‌ میان مسلمانان و آگاهی از تفرقه‌های میان ایشان مفید است.

به گزارش فارس، مجمع جهانی صلح اسلامی با تأکید بر نیاز امروز جهان اسلام به تبیین هدفمند ابعاد بین‌المللی سیره نبوی به ویژه در راستای مقابله با اسلام ستیزی و پیامبر هراسی، اجلاس بین‌المللی «دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)» را در تاریخ 18 اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها