امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101805
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جلسه دبیران انجمن‌های صنفی تولیدکنندگان بخش خصوصی کشور با حضور رئیس و دبیر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جلسه دبیران انجمن‌های صنفی تولیدکنندگان بخش خصوصی کشور با حضور رئیس و دبیر تعدادی از انجمن‌های صنفی در مجمع کارآفرینان ایران برگزار شد.
در این جلسه مجمع کارآفرینان کشور میزبان انجمن‌های صنفی تولیدکنندگان کشور بود و روسا، دبیران و قائم‌مقام انجمن‌های صنفی صنایع خودروسازی، آژانس‌های هواپیمایی، تجهیزات پزشکی و تولید کنندگان شیشه حضور داشتند.
در ابتدای جلسه تعدادی از حاضران درباره مشکلات موجود در بسته خروج از رکود دولت از جمله مشکلات بانکی، تسهیلات و استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی از سوی تولیدکنندگان و کارآفرینان تبادل نظر کردند.
در ادامه جلسه، احمد نعمت‌بخش رئیس انجمن صنایع خودروسازی ایران با اشاره به اهمیت شکل‌گیری چنین جلساتی برای پیشبرد اهداف مشترک انجمن های صنفی تولیدکنندگان گفت: پیش از این انجمن‌های صنفی کشور تجربه‌های این چنینی برای اشتراک نظر درباره مشکلات خود نداشته‌اند و جلساتی مثل امروز می‌تواند فرصتی باشد تا مطالبات تولیدکنندگان کشور به صورت فعالتری از دولت پیگیری شود ما با هم آوایی می توانیم پرقدرت‌تر و فعال‌تر مطالبات خود را از دولت پیگیری کنیم.
در ادامه جلسه، مقرر شد انجمن‌های صنفی حاضر، پیشنهادات خود درباره مشکلات بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود تورمی را ظرف یک هفته آینده به مجمع کارآفرینان کشور پیشنهاد دهند تا همه پیشنهادها به صورت یک گزارش جامع، منسجم و یکپارچه به عنوان مطالبات تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور به دولت ارائه شود.
همچنین در این جلسه تصمیم بر این شد که دبیرخانه مجمع کارآفرینان با دیگر انجمن‌های صنفی تولیدی که در این جلسه حضور نداشتند هم برای گرفتن نظرات و پیشنهادات آنها مذاکره کند.
همچنین انجمن‌های صنفی تولیدکنندگان بخش خصوصی، علاوه بر بررسی بسته پیشنهادی دولت، موضوع قیمت گذاری را نیز به عنوان یکی از چالش‌های بخش تولید مورد بررسی قرار گرفت.
در این زمینه، نعمت‌بخش با اشاره به اینکه دولت هیچ‌گونه تسهیلاتی را به تولیدکنندگان از جمله تولیدکنندگان خودرو پرداخت نمی‌کند ولی فشار بسیار زیادی برای تعیین قیمت‌ها می‌آورد، گفت: تولیدکنندگان خودرو درحال حاضر از ارز آزاد استفاده می‌کنند و دولت هیچ گونه خدماتی به صنایع خودروسازی نمی‌دهد ولی از طرف دیگر می‌خواهد قیمت‌گذاری کند و قیمت خودرو را کاهش دهد.
در ادامه بهرامی، قائم مقام دبیر انجمن تجهیزات پزشکی کشور با اشاره به مشکلات قیمت‌گذاری در بخش تجهیزات پزشکی گفت: موضوع قیمت گذاری تجهیزات پزشکی پیش از این با سازمان حمایت بود اما الان قیمت گذاری به معاونت دارو و درمان وزارت بهداشت واگذار شده است و تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند و وزارت بهداشت برای کاهش قیمت ها فشار بسیاری را به تولیدکنندگان می آورد در صورتی که دولت هیچ گونه تسهیلاتی را به ما نمی دهد و حتی به ما ارز اختصاص نمی دهد.
به گفته وی، در اردیبهشت‌ماه توافقی با وزارت بهداشت صورت گرفت برای اینکه قیمت تجهیزات پزشکی از سوی تولید کنندگان به وزارت بهداشت ارائه شود و آن ها قیمت‌ها را روی سایت این وزارتخانه قرار دهند اما وزارت بهداشت به جای انتشار قیمت‌های تولیدکنندگان داخلی که لیست خود را داده‌اند، لیست قیمت‌های واردکنندگان را گذاشته است و به ما برای کاهش قیمت‌ها فشار می آورد و در واقع از واردکنندگان حمایت می‌کند.
وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد تعرفه واردات یک کالا در بخش تجهیزات پزشکی از واردات مواد اولیه آن پایین‌تر است،گفت: مثلا برای یک ست سرم وارداتی تعرفه 15 درصدی در نظر گرفته شده ولی برای واردات مواد اولیه آن تعرفه 35 درصدی در نظر گرفته‌اند و تولیدکنندگان ما با این شرایط در کشور کار می کنند ولی بازهم با همه این مشکلات ایران در حال حاضر در تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی به خود کفایی رسیده است، ما 70 درصد مواد مصرفی مورد نیاز پزشکی کشور و 30 درصد تجهیزات پزشکی را درحال حاضر در کشور تولید می‌کنیم.
بهرامی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود به استانداردهای بالای تولید کنندگان داخلی تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: عدم حمایت ها و فشارهای دولت باعث شده است که بیش از 250 تولیدکننده داخلی تجهیزات پزشکی خط تولید خود را به کشورهای ترکیه، مالزی و منطقه اربیل عراق منتقل کنند و حتی حدود 10 شرکت هم به کشورهای اروپایی رفته اند و الان در این کشورها تجهیزات پزشکی تولید می کنند.
در بخش دیگری از جلسه، همچنین مشکلات دیگر تولیدکنندگان مانند موضوع قاچاق و همچنین امنیت کسب و کار نیز مورد بررسی قرار گرفت.
حسن لک دبیر انجمن سنگ ایران در این باره گفت: هم‌اکنون در بخش تولید سنگ با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم و حتی امنیت کسب و کار هم نداریم و در بسیاری از موارد نیروهای محلی با درگیری مانع کار ما می شوند و در مقابل تولیدکنندگان حتی مورد حمایت هم قرار نمی گیرند. علاوه بر این ما برای تامین ابزارها و تجهیزات مورد نیاز هم با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستیم.
وی گفت: شاهد این هستیم که در بازار، سنگ خارجی برزیلی که کیفیت بسیار پایین تری از سنگ های داخلی دارد صرفا به دلیل خارجی بودن راحت تر و بیشتر به فروش می رسد ولی تولیدکنندگان ما برای فروش سنگ چالش دارند و این موضوع به نظرم به فرهنگ مصرف باز می گردد و این که در داخل کشور اعتماد به تولیدکنندگان داخلی وجود ندارد.
در پایان این جلسه مقرر شد، بعد از این انجمن‌های صنفی تولیدکنندگان بخش خصوصی هر ماه یک جلسه مشترک برای بررسی مشکلات و هم‌فکری در محل مجمع کارآفرینان داشته باشند.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها