امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101880
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، هوشنگ خندان‌دل در هفتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها صبح امروز از ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، هوشنگ خندان‌دل در هفتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها صبح امروز از ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار داشت: امروزه کمتر کسی که به نقش شوراها، مدیریت محلی بهبود امور و سرعت بخشیدن این گروه از جامعه معتقد نباشد.

وی تصریح کرد:‌ اعتماد عمومی مهمترین سرمایه‌ای است که در اختیار مدیریت محلی قرار دارد و تحت هیچ شرایطی نباید این اعتماد عمومی خدشه‌دار شود و اگر خدشه‌ای در این اعتماد وارد شود، پشتوانه و مهمترین عاملی که می‌تواند از سرعت دادن به رشد محلی موثر باشد، از بین خواهد رفت.

معاون عمرانی و امور توسعه شهری وزارت کشور گفت: چنانچه منابعی که در اختیار شوراها و شهرداری‌ها قرار می‌گیرد، در مسیر تعیین شده هزینه نشود، این تصور پیش می‌آید که منابعی که در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌گیرد در مسیر درست هزینه نمی‌شود و در نهایت اعتماد عمومی سلب می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد:‌در یکسال گذشته جلسات متعددی با شهرداری‌ها و اعضای شورای عالی استان‌ها برگزار شده  است و این بی‌راه نیست که اگر اعلام کنم حدود سه برابر نیاز واقعی در دستگاه‌ اجرایی در شهرداری‌ها وجود دارد.

خندان‌دل با اشاره به صحبت‌های مهدی چمران در خصوص پرداخت نشدن حقوق کارمندان یکی از شهرداری‌ها گفت:‌عدم توفیق در حقوق به چند موضوع بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده و همچنین افزایش حقوق در هر سال اشاره کرد.

معاون عمرانی و امور توسعه شهری  وزارت کشور گفت: در سال‌های اخیر شاهد گسترش نیروی انسانی در شهرداری‌ها نیز این امر به دو صورت از جمله به صورت رسمی و همچنین غیر رسمی شکل گرفته است.

خندان‌دل از اعضای شورای عالی استان‌ها درخواست کرد که برای حفظ اعتماد عمومی به عدم خدشه‌دار شدن این اعتماد اقداماتی را از جمله در بخش شفاف‌سازی اداری و ساده‌سازی در امور اداری داشته باشند.

وی گفت: مهمترین موضوعی که می‌تواند در شوراها و شهرداری‌ها تاثیرگذار باشد بحث فساد اداری است که در این زمینه نیز باید مراقب بود و در این زمینه شوراها نقش کلیدی را با نظارت خود دارند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: بیشترین نظارت و مراقبت باید در هنگام تصویب بودجه صورت گیرد.

وی بیان داشت: در سال گذشته منابعی که شهرداری‌ها برای آبادانی شهرها هزینه کردند بیشتر از منابعی بود که دولت هزینه کرد.

خندان‌دل در ادامه جلسه به موضوع محیط زیست و توجه مدیریت شهری به این امر اشاره کرد و گفت: اگر این سرمایه مورد بی مهری قرار گیرد به این سادگی‌ها قابل جبران نیست.

وی به دفع نامناسب پسماندهای شهری و زباله‌های شهری و همچنین سفرهای زیرزمینی اشاره کرد و گفت: شاهد هستیم که دفع نامناسب پسماندها شرایط ناگواری را برای محیط زیست ایجاد کرده و آن را تهدید می‌کند.

خندان‌دل گفت: چندین سال است که کشور ما وارد چرخه‌ی خشکسالی در بسیاری از مناطق شده است و در واقع ما با مشکل جدی و محدودیت آب روبرو هستیم.

معاون عمرانی و امور توسعه شهری  وزارت کشور بیان داشت: موضوع دیگری که چهره برخی از کلانشهرها را نازیبا کرده است مربوط می‌شود به مسئله حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده شهری که این موضوع به عنوان یک معضل جدی امنیتی در برخی از کلانشهرها شده است.

خندان‌دل اظهار داشت: ظرف پیامدهای منفی و نازیبای حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده صرفا با پول خرج کردن صورت نمی‌گیرد و در این زمینه باید اقدامات اجرایی انجام داد.

وی در ادامه جلسه به ایجاد کمیسیون ویژه برای امور شهرداری‌ها در دولت اشاره کرد و گفت: هر چند این کمیسیون خاص کلانشهر تهران و سایر شهرها است ولی فرصت مناسبی برای بیان موضوعاتی است که به شهرداری‌ها مربوط می‌شود.

خندان‌دل اضافه کرد: در اواخر سال گذشته با نشستی که با شهرداران و روسای شوراهای اسلامی برگزار شد موفق شدیم لایحه درآمد‌های پایدار شهرداری را تدوین کنیم و به زودی این لایحه تقدیم دولت خواهد شد تا پس از بررسی در کمیسیون کلانشهرها به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

معاون عمرانی و امور توسعه شهری  وزارت کشور گفت: موضوع دیگری که در دستور کار کمیسیون تخصصی شوراها قرار دارد بحث مدیریت یکپارچه شهری است که قرار است این موضوع نیز به صورت لایحه به دولت ارسال شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها