امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101885
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی در همایش بین‌المللی سلامت و رسانه در شیراز گفت: ما به دنبال تغییر رفتارهای بهداشتی در مردم هستیم ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی در همایش بین‌المللی سلامت و رسانه در شیراز گفت: ما به دنبال تغییر رفتارهای بهداشتی در مردم هستیم که این امر نیازمند تغییر در دانش است و رسانه‌ها به عنوان نقش آموزش‌دهنده می‌توانند تنها وسیله‌ای برای دستیابی به اهداف ارتقای سلامت باشند که در این صورت با تغییرات کوتاه مدت همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: اما اگر با آموزش چهره به چهره تلفیق شود تغییرات بلند مدت خواهند شد و رسانه به عنوان حامی سلامت می‌تواند پیامهای سلامت را بیان کرده از طرح‌های سلامت حمایت کند تا مردم اعتمادشان بیشتر شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ رسانه به عنوان ارتقا دهنده سلامت می‌تواند مردم را با خدمات و پیامدها آشنا کند و در نقش اطلاع‌رسانی می‌تواند با یک بسیج رسانه‌ای مثلا در برنامه ترک سیگار و تغییر نگرش‌ها و رفتارها موثر باشد.

رخشانی افزود: رسانه‌ها از سطح فرد شبکه و اجتماع مداخله دارند این در حالی است که وزارت بهداشت در برنامه‌ها خود کمتر به سطح جامعه و اجتماع توجه دارد و اگر به سطح جامعه نپردازد در برنامه‌ها موفق نخواهد بود.

معاون سابق بهداشتی وزارت بهداشت تاکید کرد:‌ زمانی که پیام‌های نامشابه به مردم داده شود فقط دانش مردم را بالا می‌برد که این دانش سطحی‌ترین مرحله است در حالی که باید جامعه در معرض اطلاعات باشد و از منابع متعدد به طور مداوم بهره گیرد.

وی تشخیص داد مثلا در مورد روغن پالم که اکنون در صدر اخبار حوزه سلامت است اظهار نظرهای متفاوتی داده می‌شود که این پیامهای نامشابه اطلاعات مردم را ارتقاء نمی‌دهد می‌بینیم که حتی در سایت غذا و داروی وزارت بهداشت در مورد مفید بودن روغن پالم مطالبی منتشر شده است در حالی که همه جا از مضرات آن می‌گوییم.

رخشانی گفت:‌ بنابر این باید مطالب با نیازهای مخاطب مطابقت داشته باشد و وزارت بهداشت برای ارزیابی این نیازها اتاق فکر راه بیاندازد نه اینکه فقط برای شهروندان تهرانی بلکه در تمام کشور نیازسنجی شود و نیاز مخاطب شناسایی شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها