امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101892
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علی باقرزاده در هفتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علی باقرزاده در هفتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت:‌امروز 34 سال و 7 ماه و 9 روز از پیام حضرت امام خمینی (ره) در 7 دی سال 1358 می‌گذرد که در آن زمان حضرت امام خطاب به همه مردم پیامی صادر کرده‌اند و قرار بر این شد که جلوتر از مسائل بهداشت و مسکن به موضوع آموزش توجه شود.

وی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) ده سال زودتر از مجامع بین‌المللی به موضوع آموزش توجه کردند و در آن زمان 50 درصد از مردم خواندن و نوشتن اولیه را بلد نبودند.

باقرزاده بیان داشت: در نهایت تلاش‌های بسیاری شد و آموزش مداوم مد نظر قرار گرفت و در آن مقطع بحث «ایران را مدرسه» کنیم مطرح شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور ادامه داد:‌ سرشماری نفوس و مسکن در سال 90  که شاهد آن واقعیت‌های تلخی را در خصوص سوادآموزی به جای گذاشت.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: 9 میلیون و 700 هزار نفر در گروه سنی بالای 6 سال فاقد تحصیل هستند که از این تعداد 3 میلیون و 800 هزار نفر زیر 50 سال هستند.

باقرزاده خاطر نشان کرد: میانگین طول عمر و امید به زندگی افراد تحصیل‌کرده در سطح راهنمایی و بالاتر به طور میانگین یک دهه بیشتر از افراد باسواد است.

وی گفت: وضعیت اقتصادی افراد تحصیل‌کرده و درآمدشان 30 درصد بیشتر از افراد بی‌سواد است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور اظهار داشت: از نظر بحث سوادآموزی و امید به تحصیل کارهایی صورت گرفته است اما جایگاهمان قابل قبول نیست و هم اکنون میانگین تحصیل در کشور 7.5 سال است که رتبه ما در جهان 111، است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مسئله زیست‌محیطی و حاشیه‌نشینی دغدغه‌ای است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که میانگین سال‌های تحصیلی‌شان بالاتر است، خسارت کمتری را به محیط زیست وارد می‌کنند ضمن اینکه تحصیل ارتباط مستقیمی را با بزه‌کاری و جرائم خشن و کاهش آنها دارد.

باقرزاده گفت: کسانی که میزان تحصیلات‌شان اندک است بزه‌شان بیشتر است و ضمن اینکه در بسیاری از  کشورها شهرداری‌ها و شوراها متولی آموزش هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور افزود: توسعه مشارکت‌ها را باید به عنوان استراتژیک جدی در سازمان سوادآموزی مورد توجه قرار گیرد و هر ارگانی که بتواند در بحث سوادآموزی با سازمان نهضت سوادآموزی همکاری داشته باشد استقبال خواهیم کرد.

وی از آمادگی سازمان نهضت سوادآموزی برای ریشه‌کن بی‌سوادی با همکاری سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها خبر داد و گفت: در این زمینه این سازمان آمادگی دارد هزینه‌های آموزش را به طور کامل پرداخت کند.

معاون آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: منابع سوادآموزی در سال 93، 24 درصد نسبت به سال 92  افزایش یافته است و با ساز و کار پیش‌بینی شده به سمت آموزش‌های فرد به فرد هستیم.

باقرزاده گفت: به ازای با سواد شدن هر فرد میانگین 600 هزار تومان به افرادی که بخواهند فردی را باسواد کنند پرداخت می‌شود و این یک فرصت اشتغال‌زایی محسوب می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت:‌افراد بالای 50 سال در اولویت باسواد شدن، برای ما قرار ندارند و گروه ویژه‌ای که مد نظر سازمان نهضت سوادآموزی است از سن 10 الی 20 سال است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور افزود: وزیر آموزش و پرورش در دولت یازدهم نسبت به سوادآموزی تاکید ویژه‌ای را داشته و دارند ضمن اینکه وزیر اعتقاد دارد.

باقرزاد در پایان گفت:‌در حال حاضر 75 هزار نوجوان 10 الی 20 سال داریم که از نعمت سواد بی‌بهره هستند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار