امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101893
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، محمدحسن طالبیان صبح امروز در کمیته نجات‌بخشی و آزادسازی عرصه و حریم تپه‌های سیلک در این ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، محمدحسن طالبیان صبح امروز در کمیته نجات‌بخشی و آزادسازی عرصه و حریم تپه‌های سیلک در این شهرستان، رفع مشکل حریم سیلک را موجب ایجاد وحدت میان مسئولان شهرستان و استان و حمایت و همراهی مسئولان کشوری دانست.

وی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در بخش اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم و پی بردن به ارزش‌های سیلک می‌تواند سهم بسزایی در جلوگیری از اتفاقات ناگوار برای این اثر ارزشمند جهانی باشد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تلاش کشورهای جهان برای کشف و احداث ابنیه‌ها و مکان‌هایی برای بهره‌برداری و شناساندن خود و کشورشان به دنیا خاطرنشان کرد: در سالی که به نام فرهنگ نامگذاری شده است باید به سیلک به عنوان داشته فرهنگی و تاریخی خود نگاه کنیم و از هرگونه سیاسی‌بازی و تفرقه دوری کنیم که در دولت اعتدال نگاه کارشناسانه و دور از جناح‌های سیاسی ملاک کار است.

به گفته وی بحث آزادسازی حریم سیلک یک اقدام درازمدت است ولی باید برای ادامه از روند ساخت و ساز غیرمجاز اندیشه‌ای در نظر گرفته شود زیرا با تمام قوانین و ضوابط در ادوار گذشته به حریم سیلک تجاوز شده و نمی‌توان تضمینی برای جلوگیری از تجاوزها در آینده باشد.

طالبیان تصریح کرد: زمانی که به تصویرهای سیلک در سال 1377 نگاه می‌کنیم اتفاق خاصی مشاهده نمی‌شود اما در کمتر از 15 سال اخیر چنان ساخت و سازهایی در کنار سیلک اتفاق افتاده که اگر بودجه 10 ساله میراث فرهنگی را صرف آزادسازی حریم آن کنیم باز هم با کمبود اعتبار روبرو می‌شویم.

وی تأکید کرد: مدیران دستگاه‌های دولتی که با صدور مجوز مسبب تجاوز به حریم سیلک شدند نیاز است تا ضرر و زیان مکان‌ها و شهروندان ساکن منطقه را پرداخت کنند تا پاسخگوی اشتباه خود باشند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار آغاز فعالیت گمانه‌زنی بافت تاریخی سیلک شد تا با اطلاعات کافی تصمیماتی در خور برای این اثر ملی و جهانی اتخاذ گردد.

طالبیان بیان داشت: با توجه به اینکه تپه‌های سیلک در نزدیکی باغ تاریخی فین کاشان به عنوان اثر جهانی قرار گرفته، اقدامات لازم برای ثبت جهانی سیلک صورت گرفته است و در گام دوم نیز ثبت جهانی مسجد آقابزرگ این شهرستان جزء اولویت‌های میراث فرهنگی است.

وی از حضور تمام مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان در کمیته کمیته نجات‌بخشی و آزادسازی عرصه و حریم تپه‌های سیلک کاشان تشکر و از عدم حضور مسئولان قضایی کاشان در این جلسه اظهار نارضایتی کرد.

انتهای پیام/2406/ع30/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها