امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101909
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
محمدجعفر علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار کرد: با اختصاص بیش از 500 میلیارد تومان تا پایان امسال 28 بیمارستان با 2 هزار و 460 ...

محمدجعفر علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار کرد: با اختصاص بیش از 500 میلیارد تومان تا پایان امسال 28 بیمارستان با 2 هزار و 460 تخت افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود که این کار زمینه ارائه خدمات درمانی بیشتری را برای شهروندان فراهم می‌کند.

وی افزود: امسال برای نخستین‌ بار در کشور و بر اساس تبصره 9 علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، یک درصد به عنوان مالیات به مقوله سلامت اختصاص می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بر این اساس 39 هزار میلیارد ریال به طرح تحول سلامت در حوزه نرم‌افزاری آن از جمله افزایش پوشش بیمه‌ای و بیمه‌های ملی، عشایر و روستایی، تخصیص می‌یابد.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر 139 بیمارستان با 24 هزار تخت در دست ساخت است که این پروژه‌ها در همه استان‌های کشور توزیع شده و با هدف‌گذاری انجام شده توانستیم تخصیص قابل توجهی را در پایان سال 92 و نیز امسال بگیریم و عملکرد جهشی داشته باشیم.

وی بیان کرد: در استان قزوین هم امسال بیمارستان 97 تختخوابی تاکستان را افتتاح می‌کنیم تا نیاز مردم منطقه برطرف شود که در بازدید از این بیمارستان برای تسریع در کار اقدام لازم صورت گرفت.

علیزاده یادآور شد: همچنین با زینالو ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم هماهنگ شده تا هم‌زمان برای تجهیز بیمارستان تاکستان اقدام شود.

وی افزود: بیمارستان آبیک نیز پس از افتتاح در حال بهره‌برداری است و در دوره تضمین هستیم و به موازات پایش می‌شود و تا یک سال در تضمین است تا مشکلات احتمالی برطرف شود.

این مسئول یادآور شد: در استان قزوین ساخت بیمارستان الوند و محمدیه در دست بررسی است که هنوز تعیین تکلیف و ابلاغ نشده اما در پیوست بودجه آمده و پیگیری لازم انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: ساخت بیمارستان‌ها هزینه سنگینی دارد و برای تکمیل 139 بیمارستان در دست ساخت بالغ بر 3 هزار و 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم چراکه بزرگ و مدرن هستند.

علیزاده ادامه داد: همچنین سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی وزارت راه و شهرسازی پروژه‌های بزرگی مانند مصلای تهران را در دست ساخت دارد و به نحوی مدیریت می‌شود تا هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه عملیات عمرانی نیز تداوم یابد که در حال حاضر علاوه بر مصلی امام خمینی تهران، یک مصلی نیز در استان قم ساخته می‌شود.

مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی وزارت راه و شهرسازی گفت: این سازمان در حوزه‌های دیگر عمرانی نیز کارهای بزرگی دارد که ساخت هشت پروژه بزرگ ورزشی و هشت ندامتگاه که امسال یک مورد آن تکمیل شده و تحویل می‌شود، از جمله آن‌هاست.

این مسئول یادآور شد: همچنین 50 ساختمان اداره کل راه و شهرسازی در سراسر کشور در حال ساخت است که 13 مورد آن سال قبل افتتاح شد و بقیه در دست تکمیل است.

وی تصریح کرد: بیش از 8 هزار و 700 میلیارد تومان پروژه دولتی در بخش‌های ساختمان‌های دولتی، ساماندهی کالبد شهری، طرح توسعه حرم حضرت معصومه (س) و شاه‌چراغ (ع)، مصلی، ندامتگاه و ورزشگاه و چند پروژه دیگر در دست اقدام است که این خدمات را به عنوان پیشانی دولت برای خدمت به مردم محسوب می‌کنیم.

علیزاده بیان کرد: حجم وسیعی از طرح‌های عمرانی و نیمه‌تمام سازمان بین 10 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که 28 پروژه بیش از 80 درصد پیشرفت دارد و مابقی زیر 80 درصد است.

وی افزود: ساخت بیمارستان در بیشتر استان‌ها و شهرها از جمله آمل، چالوس، سیستان و بلوچستان، قزوین، تهران، کرمان، مازندران، خوزستان، سمنان، لرستان، خراسان جنوبی، شمالی و رضوی، اصفهان، گیلان، آذربایجان غربی و شرقی، فارس و مرکزی در حال اجراست.

این مسئول از واگذاری ساخت و سازها به بخش خصوصی نیز خبر داد و تصریح کرد: دهه 1970 اروپا وضعیت امروز ما را داشت و آن زمان در اروپا تقاضا برای پروژه‌های عمرانی، زیرساختی و زیربنایی به شدت زیاد و منابع کم بود که روشی به نام PPP که مشارکت عمومی و خصوصی بود، را اجرا کردند.

علیزاده ادامه داد: همچنین در برنامه پنجم کشور این شیوه مصوب شد و در قانون بودجه 92 و 93 اجازه دادند که این روش در کشور اجرا شود.

وی اظهار داشت: این روش با توجه به ساختار جدیدی که دارد نیازمند فرهنگ‌سازی است تا پروژه‌ها را سرمایه‌پذیر کنیم و در این راستا مطالعه لازم صورت گرفته و بسته‌هایی آماده ارائه به بخش خصوصی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در این طرح مقرر شده بخش خصوصی پس از ساخت هر پروژه عمرانی، خدمات را با نرخ دولتی به مردم ارائه کند و این مکان تا 50 سال در اختیار بخش خصوصی باشد و دولت یارانه، زمین و مجوز ساخت را بدهد و مکان به بخش خصوصی اجاره داده شود.

علیزاده افزود: در این روش انتقال مالکیت صورت نمی‌گیرد بلکه امکانات داده می‌شود و بخش خصوصی با ساخت بیمارستان، ورزشگاه، ساختمان‌های آموزشی و هر پروژه‌ای که توجیه اقتصادی داشته باشد را ساخته و تعداد سال‌های در اختیار بخش خصوصی تابعی از میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و درآمد خواهد بود.

وی گفت: تا زمانی که از محل منابع درآمدی، اصل و سود مستهلک نشده این روش برقرار است که بسیار مورد استقبال در اروپا واقع شده و با توصیه وزیر راه و شهرسازی این روش در کشور ما نیز اجرایی شده است.

این مسئول اضافه کرد: همچنین مذاکراتی داشتیم و پیشنهادهایی داده شده که پیگیر جدی آن هستیم و به استان‌ها ابلاغ شده تا به اعتبار دولتی تکیه نشود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: 28 پروژه تحقیقاتی در سازمان اجرایی شده که نتیجه برخی از آن‌ها موجب تغییر آئین‌نامه مقررات ساختمان خواهد شد و با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد تومان این کارهای تحقیقاتی عملیاتی شده است.

انتهای پیام/2667/غ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار