امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10195
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در مصاحبه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در مصاحبه با پایگاه خبری - تحلیلی المانیتور تأکید کرد: به طور اصولی جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که در راستای حل و فصل بحران سوریه به صورت صلح آمیز باشد و همچنین از برگزاری کنفرانس ژنو 2 در خصوص سوریه استقبال می‌کند و معتقد است برای نتیجه‌بخش بودن این کنفرانس، بایستی طرفهای منطقه‌ای و بین‌المللی موثر نیز حضور داشته باشند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین در این مصاحبه ادعاهای حضور نظامی ایران در سوریه و ارسال سلاح برای این کشور را رد کرد و تصریح نمود: انتظار منطقی این بود که شورای امنیت و سایر ارگانهای ذیربط سازمان ملل، تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی علیه سوریه را شدیدا محکوم نمایند.

محمد خزاعی در پاسخ به این سؤال که در صورتیکه جمهوری اسلامی ایران به کنفرانس ژنو 2 دعوت شود، موضع ایران در قبال آن چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به طور شفاف اعلام کرده که خواستار یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه است و ما قبلاً هم اعلام کرده‌ایم که این بحران راه حل نظامی ندارد و جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از ماموریت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، تاکنون دو نشست بین‌المللی در خصوص سوریه در تهران برگزار کرده و قرار است سومین نشست در هشتم خردادماه سال جاری در تهران برگزار گردد و از اینکه جامعه جهانی نیز با حرکت به سمت برگزاری نشست ژنو 2 به همین نتیجه رسیده خشنود هستیم.
وی افزود: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از برگزاری کنفرانس ژنو 2 استقبال می‌کند و معتقد است برای نتیجه بخش بودن آن به غیر از دو طرف موضوع در سوریه، بایستی طرفهای منطقه‌ای و بین‌المللی موثر نیز حضور داشته باشند. مشارکت جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس نیز بستگی به سازوکارهای تفصیلی این کنفرانس خواهد داشت که در صورت دریافت، آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: مبنا در سوریه، یافتن راه حل صلح آمیز به رهبری خود سوریها می‌باشد و مشارکت سایر کشورها در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در این موضوع  بایستی در جهت حمایت و تشویق بوده و از دخالت در امور داخلی سوریه خودداری گردد.

محمد خزاعی در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش بشار اسد در دولت آینده سوریه تصریح کرد: بدون تردید درخواست یک کشور خارجی از رئیس جمهور یک کشور برای ترک سمت خود با منشور سازمان ملل و حقوق بین الملل مغایرت دارد و این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند که چه کسی می‌بایست برود و یا چه کسی می‌بایست باقی بماند. جمهوری اسلامی ایران نیز در طرح شش ماده ای خود پیشنهاد کرده است، همانطور که در کشورهای دیگر نیز رای مردم مبنا می‌باشد، آینده سیاسی بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز بایستی از طریق صندوقهای رای مشخص گردد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین در خصوص دلیل پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای بررسی موضوع تقویت همکاریهای منطقه‌ای از جمله موضوع سوریه در جریان مذاکرات 1+5 و کشورمان گفت: ما همیشه دارای این نقطه نظر بوده‌ایم که مسائل منطقه‌ای می‌بایست از طریق گفتگوی میان طرفهای ذیربط حل و فصل گردد. مسائلی نیز وجود دارد که ایران و کشورهای عضو 1+5 می‌توانند با همکاری یکدیگر به حل آن کمک کنند. بر همین اساس ایران و گروه 1+5 می‌توانند از فرصت استفاده کرده و در کنار موضوع هسته‌ای به مسائل منطقه‌ای که در خصوص آنها علاقه متقابل وجود دارد، نیز بپردازند و ما بر این باور هستیم که هرگونه تفاهم و موفقیت در جهت حل و فصل مسائل بحرانی می‌تواند فضای مساعدی را بوجود بیاورد.

محمد خزاعی همچنین تجاوزات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی علیه سوریه را نقض آشکار قوانین و سازمان ملل دانست و گفت: کشورها باید تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی علیه سوریه را شدیدا محکوم نمایند. جمهوری اسلامی ایران نیز با ارائه شکایت رسمی خود به سازمان ملل در این رابطه، قصد داشت تا توجه جامعه بین‌المللی را به این اقدام جلب نماید. رژیم اسرائیل با این حملات تلاش نمود تا گروههای افراطی مسلح را در داخل سوریه تقویت نماید. با توجه به این حملات و همچنین اشغال بخشهایی از خاک سوریه، رژیم صهیونیستی بخشی از درگیری است و نمی‌تواند در کنفرانس‌های بین‌المللی در مورد بحران سوریه شرکت نماید.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تأکید نمود: بر خلاف ادعاهای بی اساس، هیچ نیرو و یا مشاور نظامی از سوی ایران در سوریه حضور ندارد، اما متاسفانه برخی از کشورهای منطقه در امور داخلی سوریه دخالت نموده و با ارسال تسلیحات برای گروههای افراطی و تروریستی به آتش درگیری در این کشور دامن می‌زنند.

محمد خزاعی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد استفاده سلاحهای شیمیایی در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان استفاده از سلاحهای شیمیایی در تاریخ معاصر ، قویا معتقد است که بایستی هر گونه تلاش ممکن را در جهت جلوگیری از استفاده از سلاحهای شیمیایی انجام داد. اما در موضوع سوریه، اکنون این امر روشنتر شده است که عناصری از گروههای مخالف مسلح در سوریه از مواد شیمیایی استفاده کرده‌اند و این امر در گزارش خانم کارلا دل پونته رئیس کمیسیون تحقیقات شورای حقوق بشر نیز منعکس شده است.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها