امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101958
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام قرائتی که بیش از 30 سال به تدرس علوم و معارف قرآنی می‌پردازد سال ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام قرائتی که بیش از 30 سال به تدرس علوم و معارف قرآنی می‌پردازد سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به عنوان محبوب‌ترین چهره قرآنی انتخاب شد بر همین اساس پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نام «معلم دوست داشتنی قرآن» را برای وی برگزید و در طرحی با همین عنوان از سال گذشته به بازخوانی بخشی از مطالب ایراد شده در برنامه درس‌هایی از قرآن حجت‌الاسلام قرائتی می‌پردازد. در ادامه بخشی از این مطالب با موضوع «شایعه پراکنی» که در تاریخ 21 مردادماه 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; می‌شود.

در هر زمانی به یادگیری علم اهتمام ورزید

نکته 1) خودسازی در اسلام بسیار مهم است؛ اینکه انسان خودش را از شرک، حسد، بخل، تکبر و از فسادهای اخلاقی بیرون بیاورد نوعی خودسازی است.

نکته 2) خداوند به پیامبر(ص) فرمودند: «قُلْ رَبِّ زِدْنی‏ عِلْماً» (طه/114) تو هم که پیامبر هستی باید روز به روز علمت بیش‌تر شود پس یادگیری علم زمان نمی‌شناسد.

نکته 3) «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ أَبْدِلْنِی مِنْ بِغْضَةِ أَهْلِ الشَّنَآنِ الْمَحَبَّةَ»(صحیفه سجادیه، دعاى 20) خدایا به من «إِنَّ شانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ» (کوثر/3) کمک کن به جای اینکه به اهل دشمنی بغض کنم، محبت کنم.

تفاوت مدارا و مداهنه

نکته 4) ما در اسلام یک مدارا داریم، یک مداهنه. قرآن می‌گوید: «إِنَّمَا الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ وَ الْمَساکینِ وَ الْعامِلینَ عَلَیْها وَ الْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ» (توبه/60) مسلمانان باید مالیات و زکات بدهند و در راه‌های مختلف صرف شود و یکی از این راه‌ها این است که این پول را به غیر مسلمان بدهید تا غیر مسلمان نسبت به اسلام و شما علاقه پیدا کند و این مدارا است.

نکته 5) مدارا از موضع قدرت است ولی مداهنه از موضع ضعف. یعنی پیامبر در موضع قدرت است پس قرآن می‌گوید: «خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلینَ» (اعراف/199) پیامبر تو مردم را ببخش ولی مداهنه از موضع ضعف است یعنی نمی‌تواند و کوتاه می‌آید.

نکته 6) قرآن به پیامبر(ص) می‌گوید: شل نگیری «وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَیُدْهِنُونَ» (قلم/9) دشمنان دوست دارند سست شوی ولی تو محکم باش.

مدارا با مردم نیمی از ایمان است

نکته 7) مدارا نسبت به افراد ضعیف است اما مداهنه نسبت به افراد قوی است. پیامبر(ص) فرمودند: «مُدَارَاةُ النَّاسِ نِصْفُ الْإِیمَانِ»(کافى، ج‏2، ص‏117) مدارا کردن با مردم نیمی از ایمان است.

نکته 8) «وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکینَ اسْتَجارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلامَ اللَّه» (توبه/6) اگر یکی از مشرکان آمد گفت جنگ، آتش بس من می‌خواهم تحقیق کنم، فوری به او اجازه تحقیق بدهید «فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلامَ اللَّه» یعنی آن قدر به او مهلت بدهید تا حکم، قانون و استدلال الهی را بشنود.

متن کامل این متن را اینجا ببینید.
انتهایب پیام/ م.آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار