امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10197
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، برخی نمایندگان مجلس از صادرات خاک شیرین استان‌های بوشهر و هرمزگان به کشورهای حوزه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، برخی نمایندگان مجلس از صادرات خاک شیرین استان‌های بوشهر و هرمزگان به کشورهای حوزه خلیج فارس خبر داده بودند که این اقدام در قالب شن و ماسه انجام می‌شود تا شکل قانونی به خود بگیرد.

گفته می‌شود صادرات خاک کشاورزی ممنوع است و برای صادرات خاک باید از صافی گمرک رد شود، در همین ارتباط یک مقام مسئول در گمرک بوشهر هم موضوع صادرات خاک کشاورزی را رد کرده و می‌گوید چنین کاری ممنوع است و هم اینکه صادرات هر گونه خاک با مجوز باید انجام شود.

صادرات خاک اراضی کشاورزی ممنوع است

معاون امور گمرکی اداره کل گمرک استان بوشهر به خبرنگار فارس در بوشهر گفت: صادرات خاک کشاورزی ممنوع است و صادرات خاک‌های صنعتی با مجوز وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد.

عبدالله طالبی گفت: صادرات خاک حاصلخیز به خارج از کشور ممنوع است و بازرگانان صادرات هرگونه خاک‌های معدنی و صنعتی را با مجوز کارشناسان جهاد کشاورزی انجام می‌دهند.

وی اهمیت خاک کشاورزی را یادآور شد و گفت: اهمیت خاک حاصلخیز کشاورزی به‌گونه‌ای است که تولید هر سانتی متر مربع خاک کشاورزی بیش از 300 سال طول می‌کشد.

معاون گمرک استان بوشهر افزود: البته صادرات خاک‌های صنعتی مانند سنگ گچ، سنگ آهک، سیمان، شن و ماسه که نیاز به مجوز منابع طبیعی ندارد.

در همین حال چند تن از مسئولان جهاد کشاورزی بوشهر هم به موضوع صادرات خاک کشاورزی اشاراتی داشته و عنوان کردند با توجه به حجیم بودن محموله‌های خاک کشاورزی امکان قاچاق آن هم وجود ندارد.

یکی از نمایندگان مجلس گفته بود خاک کشاورزی در قالب محموله‌های ماسه و شن صادر می‌شود، اما مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی بوشهر این موضوع را رد می‌کند.

امکان قاچاق خاک کشاورزی وجود ندارد

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بوشهر به خبرنگار ما گفت: خرید و فروش اراضی به عهده این مدیریت نیست و تنها برنامه‌های زیربنایی اراضی کشاورزی شامل تقویت اراضی و تجهیز اراضی به سامانه‌های جدید آبیاری به عهده این مدیریت است.

منصور نوذری با بیان اینکه اراضی کشاورزی در اختیار مالکین است، تصریح کرد: ضخامت لایه خاک اراضی کمتر از 30 سانتیمتر است و هیچ کشاورزی در تخریب اراضی حاصلخیز خود برای برداشت خاک آن اقدام نمی‌کند، چون نه تنها مقرون به صرفه نیست، بلکه موجب نابود شدن زمین می‌شود که امکان بازسازی و جبران آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ماسه بادی‌هایی که در تپه‌های منطقه بردخون وجود دارد هر چند این ماسه‌ها شیرین است ولی از مواد آلی برای تولید محصولات کشاورزی بی‌بهره است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد:  استان بوشهر دارای 320 هزار و 435 هکتار اراضی قابل کشت است که سطح زیرکشت اراضی کشاورزی 234 هزار و 48 هکتار، سطح زیر کشت محصولات زراعی 189 هزار و 465 هکتار و سطح زیر کشت محصولات باغی نیز 44 هزار و 583 هکتار است.

وی گفت: باید اذعان داشت با توجه به اینکه اراضی استان بوشهر از نوع فقیر محسوب می‌شود، امکان خاکبرداری و برداشت خاک وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفته خاک معدنی همچون شن و ماسه صادر می‌شود، اما امکانی برای صدور خاک نباتی و امکان برداشت خاک نباتی در استان بوشهر وجود ندارد.

صادرات خاک کشاورزی در استان بوشهر مشاهده نشده است

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفت: خاک معدنی صادر می‌شود، ولی امکان صدور خاک نباتی وجود ندارد.

فرهاد فخری با بیان اینکه امکان برداشت خاک نباتی در استان بوشهر به لحاظ اینکه ضخامت آن بسیار کم است وجود ندارد تصریح کرد: بافت اراضی کشاورزی استان بوشهر به‌گونه‌ای است که با برداشت 20 تا 30 سانتیمتر از آن به اراضی آهکی و دیگر مواد معدنی و یا به اراضی شور می‌رسد که امکان برداشت وجود ندارد.

وی تاکید کرد:  صادرات خاک حاصلخیز کشاورزی در استان بوشهر تاکنون مشاهده نشده است و تنها خاک‌های صنعتی و معدنی این هم با انجام آزمایشات لازم صادر می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر اضافه کرد: صدور خاک‌های رسی برای استفاده در پیست‌های دو و میدانی، دوچرخه سواری و در زمین‌های تنیس امکان پذیر است چراکه این نوع خاک‌ها به‌عنوان خاک صنعتی محسوب می‌شود و برای کشت غیرقابل استفاده است.

فخری بیان کرد: خاک‌هایی که محدویت کشت در آنها وجود دارد و غیرقابل استفاده در اراضی کشاورزی است با ارائه مجوزهای لازم برای استفاده در ساخت و سازها می‌توان صادر کرد.

با توجه به کنترل و نظارت جدی گمرک بر محموله‌های صادراتی و تاکید جهاد کشاورزی بر عدم مشاهده صادرات خاک از استان بوشهر، تنها راه آن باید از راه قاچاق باشد که با وجود حجم خاک کشاورزی امکان قاچاق هم وجود ندارد.
انتهای پیام/66006/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها