امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101993
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 38
«نوما ایندیا امفکتو» معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی که برای شرکت در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت ...

«نوما ایندیا امفکتو» معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی که برای شرکت در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت بحرانی مردم غزه سفری دو روزه به تهران داشت، در گفت‌وگویی با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تشریح مناسبات دوجانبه تهران و پرتوریا، برنامه هسته‌ای ایران و ... پرداخت.

وی در خصوص روابط ایران و آفریقای جنوبی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود تبعیض نژادی کلیه روابط خود را با رژیم آپارتاید قطع کرده بود، تا جایی که حتی پس از انقلاب اسلامی ایران، دولت و ملت این کشور یکی از حامیان سرسخت جنبش آزادی خواهانه مردم آفریقای جنوبی محسوب می‌شدند، اظهار داشت: پس از آزادی ملت آفریقای جنوبی و سقوط رژیم آپارتاید در سال 1994 تهران و پرتوریا از روابط دوستانه و خوبی برخوردار بودند.

وی افزود: تجربه مبارزات آزادیخواهانه در آفریقای جنوبی شبیه تجربه و دستاوردهای مردم ایران در جریان نهضت انقلاب اسلامی است، زیرا مردم آفریقای جنوبی از رژیم آپارتاید در رنج بودند و مردم ایران هم از رژیم دیکتاتوری شاه.

«نوما ایندیا امفکتو» در ادامه با استقبال از گسترش مناسبات با ایران خاطرنشان کرد: به مناسبت بیستمین سالگرد دموکراسی و سقوط رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، دولت آفریقای جنوبی و سفارتخانه‌های ما در سراسر دنیا برنامه‌هایی را به همین مناسبت سازماندهی کردند و در همین راستا هم سفارت آفریقای جنوبی در تهران سمینارهایی را در خرداد ماه برگزار کرد که «انکوآنا مایته مشابانه» وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی در سمیناری در تهران که معاون رئیس‌ جمهور ایران در امور زنان و خانواده و بسیاری از مسئولان و مدیران ایرانی نیز حضور داشتند، شرکت کرد. 

*سفر هیأت تجاری ایران به آفریقای جنوبی

معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی همچنین خبر داد که سفارت آفریقای جنوبی در تهران در حال هماهنگی و برنامه‌ریزی برای سفرهای دیگر مقامات آفریقای جنوبی به ایران است و افزود: قرار است یک هیأت تجاری متشکل از بخش‌های مختلف ایران در سال جاری بازدیدی از آفریقای جنوبی داشته باشند و در زمینه گسترش همکاری با همتایان خود به رایزنی بپردازند.

*سفر معاون ظریف به پرتوریا

«نوما ایندیا امفکتو» به ملاقات خود با برخی مسئولان ایرانی در حاشیه نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت بحرانی مردم غزه از جمله ملاقات با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: آقای امیرعبداللهیان برای تدارکات دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک، که بسته به برنامه کاری رؤسای جمهور دو کشور، تا پایان سال 2014 برگزار خواهد شد به زودی به آفریقای جنوبی سفر می‌کنند.

*زوما به تهران می‌آید

«نوما ایندیا امفکتو» با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌‌های اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی اظهار داشت: برگزاری نشست یازدهم این کمیسیون در اواخر اکتبر 2013 در آفریقای جنوبی بسیار موفقیت‌آمیز و نتیجه بخش بود و به گسترش و بهبود روابط دو کشور شتاب بیشتری بخشید و دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی همزمان با سفر «جاکوب زوما» رئیس جمهور آفریقای جنوبی، تا پایان سال 2014 در تهران برگزار خواهد شد.

*حمایت آفریقای جنوبی از استفاده ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای

معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی با اعلام حمایت از استفاده ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای گفت: دولت آفریقای جنوبی جریان پیشرفت‌های مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 را دنبال می‌کند و به عنوان کشوری که از تسهیلات و دانش هسته‌ای برخوردار است از استفاده ایران از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت می‌کند. همچنین از تمدید برنامه اقدام مشترک و کاهش تحریم‌های اقتصادی حمایت می‌کنیم.

«نوما ایندیا امفکتو» در پاسخ به سوالی در خصوص جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه و مظلومیت مردم فلسطین خاطرنشان کرد: با آشکارتر شدن خشونت‌های صورت گرفته توسط صهیونیست‌ها، یکپارچگی لازم درباره اقداماتی که می‌تواند یا باید صورت بگیرد تا اقدامات غیر قابل توجیه و بی معنای اسرائیل فوراً متوقف شود در عرصه بین‌الملل قطعیت یافته و همین امر بر سر کشورها سایه افکنده تا اقدامات لازم برای پایان این جنگ سریعتر صورت گیرد.

* خواستار ادامه مذاکرات برای دستیابی به راه‌حل هستیم

وی به نقش آفرینی کشورش در خصوص حل بحران غزه اشاره کرد و گفت: آفریقای جنوبی خواستار ادامه مذاکرات برای دستیابی به راه حلی برای پایان جنگ غزه است و به همین دلیل رئیس جمهور آفریقای جنوبی فرستاده‌های ویژه‌ای را منصوب کرده تا حامل پیامی درباره نگرانی‌های رئیس جمهور و مردم آفریقای جنوبی نسبت به خشونت روزافزون، آوارگی غیر نظامیان و تخریب شرایط انسانی در غزه و کرانه باختری باشند.

معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی افزود: آفریقای جنوبی همواره از تصمیم جمعی سازمان ملل پیروی کرده و از تصمیم کمیته حقوق بشر سازمان ملل برای پایه ریزی کمیسیون مستقل بین‌المللی برای بررسی سرپیچی از قوانین بین‌المللی و حقوق بشری در سرزمین‌های اشغالی استقبال و آن را تحسین می‌کند.

* تصمیم نهایی در خاورمیانه را مردم این کشورها باید بگیرند

«نوما ایندیا امفکتو» اظهار داشت: آفریقای جنوبی از کشورهای خاورمیانه و اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس درخواست می‌کند که نقش کلیدی خود را برای دستیابی به راه‌حلی دائمی برای تمامی جنگ‌ها و دیگر منازعات در این منطقه ایفا کنند.

وی به روند دموکراسی و نیز تحولات خشونت بار در برخی مناطق خاورمیانه اشاره و تصریح کرد: آفریقای جنوبی از راه‌های صلح آمیز برای دستیابی به راه‌حل در خصوص تحولات خاورمیانه حمایت می‌کند و مردم این کشورها هم باید بدانند که تصمیم نهایی را ملت و احزاب این کشورها باید بگیرند تا به راه‌حل دست یابند، ضمن اینکه آفریقای جنوبی از گفت‌وگو و خاتمه بن بست‌های جنگ تا جایی که صلح آمیز باشد حمایت می‌کند.

معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه از مداخله بیگانگان در حل مشکل هیچ کشوری حمایت نمی‌کند و معتقد است که مداخله بیگانگان در هر کشوری تنها وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند، گفت: مردم آفریقای جنوبی، به شیوه‌ دستیابی به همزیستی مسالمت آمیزشان علیرغم چالش‌های فراوان در این راه افتخار می‌کنند.

* آماده انتقال تجربیات خود هستیم

وی با اعلام اینکه کشورش علاقه‌مند است تا در صورت نیاز تجربیات خود را در زمینه رفتارهای مسالمت آمیز به اشتراک بگذارد، افزود: آفریقای جنوبی مشکلات دشواری را پشت سر گذاشته تا به آرامش فعلی رسیده، زیرا تصمیم‌هایی که باید برای دستیابی به راه حل دموکراسی همه جانبه از طریق مذاکره در پیش گرفته شود، بسیار دشوار بودند، ولی ملت آفریقای جنوبی این مرحله را پشت سر گذاشته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها