امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101994
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنرانی خود پیش ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز تهران اظهار داشت: امروز زبان مقابله با دشمن زبان اقتدار در حوزه‌های دفاعی دانش‌بنیان و اقتصادی دانش‌بنیان است که از این طریق دشمن جرأت تعرض به کشورهای اسلامی را نکند.

وی در ادامه با اشاره به سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی با هدف تحقق آرمان‌های بلند امام(ره) و جمهوری اسلامی تشکیل شد.

طیبی تصریح کرد: در اردیبهشت‌ماه سال 59 که دانشگاه‌های ما به سنگر گروه‌های ضدانقلاب تبدیل شده بودند، امام(ره) از این وضعیت دانشگاه‌ها و فرهنگ حاکم بر آن انتقاد کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: براساس همین وضعیت بود که حرکت انقلاب فرهنگی توسط دانشجویان مسلمان شکل گرفت و از دل آن جهاد دانشگاهی با مأموریت‌های توسعه فرهنگی کشور، توسعه علمی و آموزش‌های تخصصی که اساس توسعه دانش‌بنیان جمهوری اسلامی هستند، شکل گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در دوران جنگ تحمیلی گفت: جهاد دانشگاهی با استفاده از روحیه جهادی و نیروهای مؤمن و ارزنده خود توانست حدود 500 پروژه را در دوران جنگ تحمیلی انجام دهدکه از جمله آنان طراحی و ساخت تجهیزات نظامی، مهندسی معکوس تجهیزات نظامی و راه‌اندازی خطوط تولید مهمات بود.

طیبی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی پس از جنگ تمام توان خود را بر روی توسعه دانش‌بنیان کشور معطوف کرد، گفت: جهاد دانشگاهی پس از تقدیم 70 شهید در جنگ تحمیلی تمام توان خود را بر روی توسعه علمی کشور گذاشت و در این خصوص به دنبال الگوسازی این موضوع بود که کشور و جوانان آن می‌توانند در مرزهای دانش حرکت کنند و می‌توانند دانش را کاربردی کنند. در حقیقت جهاد دانشگاهی توانست الگوسازی مناسبی را هم در حوزه توسعه فرهنگ و هم در توسعه فعالیت‌های آموزشی انجام دهد.

وی در ادامه پیرامون فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهشی و فناوری گفت: ما در جهاد دانشگاهی به دانش فنی ساخت فرستنده رادیویی دست پیدا کردیم و نیاز کشور را در این خصوص تأمین کرده‌ایم و آماده ورود به بازار جهانی هستیم، از جمله دیگر اقدامات جهاد دانشگاهی طراحی و ساخت تجهیزات کنترل آلایندگی در صنایع، طراحی و ساخت تجهیزات در صنعت نفت ایران با دانش ایرانی و خیلی موارد دیگر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه پیرامون اقدامات دیگر جهاد دانشگاهی گفت: ما در حوزه علوم انسانی بر روی بازیابی علوم غنی ادبی کشور تمرکز کردیم، همچنین به دانش فنی تولید سلول‌های بنیادین و تکمیل پروتکل‌های درمانی دست یافتیم و برای راه‌اندازی مجتمع تولید سلول‌های بنیادین در پژوهشگاه رویان و همچنین بومی‌سازی تولید آنتی‌بادی برای مبارزه با سرطان و در زمینه تأسیس و توسعه ذخایر ژنتیک کشور در حال برنامه‌ریزی هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه گفت: جهاد دانشگاهی تقویت روحیه امید و اعتماد به نفس ملی را از طریق شناساندن هویت کشور در قالب اردوهای علمی ـ فرهنگی «ایران مرز پرگوهر» در دستورکار خود داشته است، البته تلاش‌های جهاد دانشگاهی جز با روحیه جهادی و تعامل ایمان، علم و عمل نتیجه نخواهد داد.

وی افزود: مجموعه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در 3 پژوهشگاه، 25 پژوهشکده، 2 دانشگاه، 6 مؤسسه آموزش عالی، دو پارک علم و فناوری و 18 مرکز علم رشد فناوری سازمان‌دهی شده است.

طیبی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان و دست‌اندرکاران جهاد دانشگاهی گفت: این سخنان مقام معظم رهبری از اینکه ایشان برای آینده علمی کشور به جهاد دانشگاهی امیدوار هستند مسئولیت این سازمان را سنگین‌تر می‌کند.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه جهاد دانشگاهی دارای توانمندی‌های ارزنده‌ای است که می‌تواند نقش مؤثری در پیشرفت دانش‌بنیان کشور داشته باشد گفت: در همین راستا سند نقش جهاد دانشگاهی در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت شده است و امیدواریم با تصویب این سند، زمینه برای خدمت‌رسانی جهاد دانشگاهی فراهم شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار