امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101996
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 24
فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اینکه انسان واحدی زیستی، روانی، اجتماعی و روحانی است اظهار داشت: انسان تحت تأثیر ...

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اینکه انسان واحدی زیستی، روانی، اجتماعی و روحانی است اظهار داشت: انسان تحت تأثیر عوامل ژنتیک و محیط رشد می‌کند. همچنین شرایط اجتماعی مانند فقر و بیکاری نیز بر او موثر است.

وی با اشاره به کارکردهای روان گفت: کارکردهای روان حسی و ادراکی است. همه موجودات زنده، امواج الکترو‌مغناطیسی را حس می‌کنند و در واقع احساس در انسان با گنجشک یکسان است اما ادراک است که انسان را از سایر موجودات تفکیک می‌کند.

این روانپزشک با بیان پیچیدگی کارکردهای روان اظهار داشت: ارتعاشات صوتی توسط گوش‌های انسان احساس و به کلام تبدیل می‌شوند اما علاوه بر آن افراد با عاطفه، اندیشه، قضاوت، بصیرت، حافظه و هوش سر و کار دارند که مجموع آنها کارکردهای روان را تشکیل می‌دهد.

این متخصص حوزه بهداشت روان، عوامل استرس را موجب تغییر وضعیت موجود زنده خواند و گفت: گرمای زیاد می‌تواند در انسان استرس تولید کند. وقتی فردی در هوای گرم قرار می‌گیرد درجه حرارت بدن او بالا می‌رود و موجب می‌شود تا نظم طبیعی‌اش بر هم بخورد در این مورد انسان آگاهانه خود را به جایی که سایه باشد می‌رساند از طرفی تعریق موجب می‌شود تا رطوبتی بر پوست بدن شکل گرفته و بدن خنک شود.

وی ادامه داد: مهاجرت یکی از عوامل استرس اجتماعی است. تغییرات مختلف در زندگی اعم از تغییر محل زندگی و شغل نیز می‌تواند در افراد تنش روانی ایجاد کند،‌ بنابراین انسان‌ها از نظر زیستی، روانی و اجتماعی دچار تنش‌های مختلفی می‌شوند.

این روانپزشک مقابله با استرس را بهترین حالت عنوان کرد و افزود: گاهی مقابله مستقیم با استرس امکانپذیر نیست و ناچار به کنار آمدن با آن هستیم. یادگیری برخی مهارت‌ها موجب کنترل استرس‌ها می‌شود.

 

وی گفت: زمانی که فرد نتواند استرس را کنترل کند دچار اختلال می‌شود. مثلاً اگر مردی همسر محبوب خود را از دست دهد ممکن است دچار حمله قلبی شود زیرا عوامل استرس تغییراتی را در او به وجود می‌آورد در این حالت ممکن است خواب، خوراک و سبک زندگی او به دلیل مصرف غذاهای پرچرب و آماده و عدم تحرک به هم بریزد. حتی ممکن است او دست به خودکشی بزند.

وی افزود: ابتلا به آسیب‌های اجتماعی مانند سوء مصرف مواد و الکل نیز از عواقب وارد آمدن فشارهای روانی است. بنابراین باید گفت افراد در مواجهه با استرس‌های روزمره و در طول زمان به یکی از واحد‌های زیستی روانی و اجتماعی واکنش نشان می‌دهند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر اختلالات روان‌تنی که منشاء اصلی آن روانی است گفت: اختلالات جسمی بر دو فرد تأثیر متفاوتی دارد مثلاً شکستن استخوان پا در یک نویسنده با یک فوتبالیست متفاوت است و فشاری را که ورزشکار تحمل می‌کند به مراتب بیشتر از نویسنده است.

وی با تأکید بر مشاغل پراسترسی مانند خبرنگاری گفت: خبرنگاران با افراد گوناگونی مواجه هستند. پرسش از مقامات رده بالا موجب می‌شود تا تنش این شغل افزایش یابد حتی گفت‌وگو با یک جنایتکار در خبرنگار استرس زیادی تولید می‌کند. عوامل دیگری مانند دوری محل زندگی خبرنگار با محل کار او می‌تواند موجب تنش روانی شود.

این روانپزشک ادامه داد: نخوردن صبحانه موجب می‌شود تا قند خون افراد بیفتد. در این صورت فرد نمی‌تواند تمرکز لازم را داشته باشد. درج خبر پیش از سایر رسانه‌ها یا حضور به موقع در برنامه‌ها موجب می‌شود تا برخی خبرنگاران از صرف غذا به ویژه صبحانه پرهیز کنند و این موضوع می‌تواند موجب احساس خستگی، تنش و عصبانیت در آنها شود.

وی افزود: همچنین عواملی مانند مشکلات خانوادگی و بین فردی می‌تواند بر عملکرد خبرنگاران موثر باشد.

این متخصص حوزه بهداشت روان به خبرنگاران تأکید کرد: مراقب سلامتی خود باشید با توجه به استرس زیادی که در حرفه خبرنگاری وجود دارد از ایجاد استرس برای خود بپرهیزید.

 

وی گفت: روابطی که تنش ایجاد می‌کند را حذف کنید. یاد و نام خدا مهمترین عامل در کاهش استرس است. ورزش‌ نیز می‌تواند آرامش را به ذهن انسان القا کند زیرا زمانی که مغز انسان در حال آرامش است امواج آلفا بر او غلبه دارند.

 

وی تأکید کرد: دعا و نیایش موجب تسلط امواج آلفا بر ذهن انسان می‌شود. استمرار دعا و نیایش موجب می‌شود تا فکر کردن به خداوند نیز موجب آرامش فرد شود.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که آلودگی صوتی و ریزگردها می‌تواند موجب عدم تمرکز و کاهش رفتار نوعدوستانه شود زیرا این مواد سمی بر قشر مخ تأثیر می‌گذارند و موجب افزایش خشونت می‌شوند. همچنین آلودگی صوتی نیز موجب خستگی زودرس می‌شود و افزایش فشارهای جسمی، روانی و اجتماعی را در پی دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها