امروز : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 27
۱۹:۳۲
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 102
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 427
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود،  حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری در نشست خبری روز هنر انقلاب اسلامی، با اشاره به شهادت شهید مرتضی آوینی، گفت: حدود 20 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود،  حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری در نشست خبری روز هنر انقلاب اسلامی، با اشاره به شهادت شهید مرتضی آوینی، گفت: حدود 20 سال پیش، رهبر معظم انقلاب اسلامی برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهیدبه گزارش خبرگزاری پیروان موعود،  حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری در نشست خبری روز هنر انقلاب اسلامی، با اشاره به شهادت شهید مرتضی آوینی، گفت: حدود 20 سال پیش، رهبر معظم انقلاب اسلامی برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید مرتضی آوینی قدم مبارکشان را به حوزه هنری گذاشتند و آوینی را سید شهیدان اهل قلم نامیدند.

وی ادامه داد: شهید آوینی یک متفکر، نظریه پرداز، هنرمند فیلمساز و اهل ادب و شعر  بود. موضوع عمده آثار وی را انقلاب اسلامی، دستاوردهای آن، دفاع مقدس و شهید و شهادت تشکیل می داد. او قصد داشت در فضای هنری کشور راهی باز کند که مراد و امامش حضرت امام خمینی (ره) نقشه آن را در پیامی حکیمانه به هنرمندان ترسیم کرده بود.

حمزه زاده با بیان این که شهید آوینی مبدع و مبتکر نوعی نظریه پردازی توام با عمل در حوزه هنر انقلابی و اسلامی بود، عنوان کرد: علاوه بر تفکر و تعمق و نظریه پردازی، از طریق آثاری که خلق می کرد، با جامعه مخاطبان سخن می گفت. این بخش از ویژگی های شهید آوینی است که حساب او را از باقی کسانی که در بعد نظریه پردازی و مانیفست نویسی های مختلف و متنوع فعالیت می کردند و می کنند، جدا می کرد.

معاون هنری حوزه هنری تاکید کرد: روز هنر انقلاب اسلامی، به درستی برگرفته از روز عروج هنرمندی شاهد و مروج فرهنگ شهادت و شهادت طلبی است. یعنی این که چشم انداز هنرمند انقلاب اسلامی، شهادت در راه خدا است. همانطور که برنامه عمل او نیز در دوره حیاتش، جهاد هنری و فرهنگی در راه خدا ست.

وی همچنین گفت: رویکردهای هنر انقلاب اسلامی به طور کلی بیدارگر، آرمانگرا، عدالتخواه، حق طلب، برنده و نافذ است. در بعد اجتماعی، هنر انقلاب اسلامی جریان ساز، آینده گرا (مبتنی بر چشم انداز دینی) و انسان ساز است و در بعد مخاطب نیز مردمی، هدفمند و با مخاطبان پرشمار است.

در این نشست خبری همچنین ویژه برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی تشریح شد که به شرح زیر است:

سه شنبه 20 فروردین نمایشگاه هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی در نگارخانه ابولفضل عالی و گالری شماره 1 خانه عکاسان ایران و نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در گالری شماره 2 خانه عکاسان ایران افتتاح می شود.

علاقه مندان می توانند از تاریخ 20 تا 29 فروردین از ساعت 9 تا تا 20 برای بازدید از نمایشگاه ها به حوزه هنری مراجعه کنند.

چهارشنبه 21 فروردین نیز در ادامه ویژه برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی نشست پژوهشی نظریه پردازی و آموزش در هنر انقلاب اسلامی با حضور دکتر مجید شاه حسینی، دکتر حسن عباسی و مجید جعفری لاهیجانی از ساعت 10 تا 13 و نشست پژوهشی ادبیات و انقلاب اسلامی با حضور علیرضا حافظی، علی محمد مودب و منوچهر اکبری از ساعت 15 تا 18 در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

همچنین شنبه 24 فروردین نشست پژوهشی سینمای انقلاب اسلامی با حضور منوچهر محمدی، رضا میرکریمی و شهریار بحرانی از ساعت 15:00 تا 18:00 و نشست پژوهشی هنرهای نمایشی و انقلاب اسلامی با حضور رحمت امینی، علی منتظری و سعید کشن‌فلاح از ساعت 10:00 تا 13:00 در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

نشست تخصصی مروری بر آثار سینمایی انقلاب اسلامی نیز دوشنبه 26 فروردین با نمایش فیلم های بید مجنون و خداحافظ رفیق همراه خواهد بود.

همچنین شب شعر انقلاب اسلامی نیز با حضور شاعران انقلاب اسلامی و آیینی از 16:30 تا 19:00 در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

نشست پژوهشی هنرهای تجسمی و انقلاب اسلامی نیز از دیگر برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی است که از ساعت 10:00 تا 13:00 پذیرای علاقه مندان است. همچنین نشست پژوهشی ادبیات و انقلاب اسلامی با حضور علیرضا حافظی، علی محمد مودب و منوچهر اکبری از ساعت 15:00 تا 18:00 برگزار می شود.

سه شنبه 27 فروردین مرور آثار سینمایی انقلاب اسلامی با نمایش فیلم های سینمایی خیلی دور، خیلی نزدیک و فیلم سینمایی یه حبه قند ادامه دهنده ویژه برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی هستند.

نشست پژوهشی موسیقی انقلاب اسلامی نیز با حضور  پیروز ارجمند، حسام الدین سراج و محمد گلریز ساعت 10 تا 13 برگزار می شود.

چهارشنبه 28 فروردین مروری بر آثار سینمایی انقلاب اسلامی با نمایش فیلم های شب بخیر فرمانده، خدا نزدیک است، آخرین ملکه زمین و فرزند خاک از ساعت 14:00 تا 20 ادامه پیدا می کند.

در این روز همچنین نشست تخصصی پژوهشی ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی با حضور علیرضا کمره ای،  احد گودرزیانی و علیرضا قزوه از ساعت 10:00 تا 13:00 در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

پنجشنبه 29 فروردین و آخرین روز از برگزاری ویژه برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنری علاقه مندان شاهد پخش فیلم های به همین سادگی، زخم شانه حوا، بیداری رویاها و سیب و سلما خواهند بود.

در ادامه نشست، علی قربانی مدیر مرکز محافل و جشنواره‌ها گفت: تولیدات حوزه هنری معمولا مرتبط با انقلاب اسلامی بوده و در طول برگزاری روز هنر انقلاب تلاش خواهیم کرد در قالب نمایشگاه، آثاری از هنرمندان انقلاب اسلامی را که طی سال‌های گذشته در حوزه هنری تولید شده است، به نمایش درآوریم. آثاری که متعلق به دهه اول انقلاب اسلامی است از امروز تا 29 فروردین ماه در نگارخانه ابوالفضل عالی به نمایش درخواهد آمد.

وی ادامه داد: همچنین نمایشگاه عکسی در نگارخانه شماره 2 حوزه هنری برگزار می‌شود که شامل عکس‌های برگزیده‌ای از 9 دی و جشنواره "ما می توانیم" خواهد بود. همچنین نشست‌های پژوهشی با موضوعات مختلفی از جمله نشست پژوهشی سینمای انقلاب، موسیقی انقلابی، نشست پژوهشی ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی با حضور هنرمندانی چون مجید شاه‌حسینی، حسن عباسی، علیرضا حافظی، منوچهر محمدی، رضا میرکریمی، شهریار بحرانی، پیروز ارجمند، حسام سراج و محمد گلریز در بخش‌های مختلف برگزار خواهد شد.

قربانی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های قابل توجه که در این دوره برگزار خواهد شد، مروری بر آثار سینمای انقلاب است و فیلم‌هایی چون "بید مجنون"، "بیداری رویاها"، "سیب سلما"، "خداحافظ رفیق"، "یک حبه قند"، "خیلی دور خیلی نزدیک" به نمایش در خواهد آمد. تمامی آثار سینمایی که به نمایش درخواهد آمد دنباله‌رو نوع نگاه حوزه هنری به سینما بوده و مطابق با اهداف حوزه هنری است.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها