امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۲۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102014
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز 17 مردادماه سال جاری و روز ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز 17 مردادماه سال جاری و روز خبرنگار، گفت: 17 مرداد به مناسبت شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) روز خبرگزار نامیده شده است. این روز یادآور عمل مجاهدانه خبرنگارانی است که برای بازتاباندن حقیقت پرچم اطلاع‌رسانی را بر دوش گرفته‌اند.

وی افزود: باید از تمام شهدای خبرنگار یاد کنیم، شهدای حادثه 330 و تمام شهدایی که در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی جان خود را فدا کردند.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با اشاره به حوادث غزه و دفاع برخی رسانه‌ها از رژیم صهیونیستی و حامیان آن اظهار داشت: امروز شاهد پر پر شدن مظلومان غزه هستیم اما رسانه‌های مدعی حقوق بشر به جای انتشار حقایق جنایتکاران و حامیان غرب را به صورت موجه به تصویر می‌کشند، جریان یک سویه خبری با خواست رژیم صهیونیستی است امروز با تهاجم رسانه‌ای علیه مظلوم مواجه‌ایم که تنها واقعیات را منعکس نمی‌کند بلکه با شعار بی‌طرفی به جای دفاع از مظلوم از ظالم دفاع می‌کند.

وی با اشاره به حضور گروهک تروریستی داعش در عراق گفت: امروز در آن سوی مرزهای کشور در عراق دست استکبار در قالب داعش بیرون زده است.

وی تکلیف رسانه‌های جمهوری اسلامی را رساندن پیام حق و دفاع از مظلوم و حقانیت مردم منطقه و جهان عنوان کرد و ادامه داد: در موضوع کارکرد رسانه‌ای نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که خبرنگاری پیوند مستقیم با امانتداری دارد و باید امانتدار نظام برای مردم باشد. همچنین امانتداری رابطه مستقیمی با اخلاقمداری دارد، رسانه‌های ما باید برگرفته از اخلاق باشد اساساً امانتداری رابطه مستقیمی با ایمان و باورهای دینی دارد چرا که انسان‌های پرهیزکار می‌توانند امین باشند.

وی افزود:‌ در نظام مقدس جمهوری اسلامی از رسانه انتظار می‌رود تا صحت را بر سرعت ترجیح دهد، نکته دوم در کارکرد رسانه‌ای موضوع امنیت ملی و منافع ان مطرح است. آنچه به عنوان رسانه برعهده داریم این است که منافع و امنیت ملی را به عنوان تلاش و کوشش قرار دهیم.

خدادی گفت: نکته دیگر این است که رسانه‌ها باید بستر نشاط و امید را در جامعه فراهم کنند. امیدآفرینی وظیفه‌ای است که بر گردن همه رسانه‌ها است. رسانه‌ها وظیفه دارند تا تلاش شبانه‌روزی مسئولان را تبیین کنند و این تلاش باید موجب هم‌افزایی، همراهی و همدلی بین مسئولان نظام باشد.

رسانه‌ها همچنین باید تریبونی باشند تا دیدگاه‌های مردم را به مسئولان انتقال داده و در واقع پل ارتباطی بین مردم و مسئولان باشند.

وی افزود: رقابت رسانه‌ای موضوع دیگری است که در وجود رسانه‌ها نهادینه شده است. این رقابت باید بر رفاقت رسانه‌ای در درون خانواده نظام تعریف شود. ما باید قبل از رقابت رفاقت داشته باشیم.

نماینده اصحاب رسانه اظهار داشت: خبرنگاران امروز سربازان جنگ نرم هستند همان‌هایی که در برابر دشمنان در مرزهای کشور ایستاده‌اند امروز باید در برابر رفتارهایی که علیه کشور می‌شود سینه سپر کنند و از تمام مواضع نظام دفاع کنند. امروز در صحنه رسانه‌ای جهان با جریانی دو سویه مقابلیم که از یک سو ادعای بی‌طرفی و کارکرد حرفه‌ای و از سوی دیگر تهاجمات گسترده به مظلومان را دارند. 

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم با مجهز شدن به علم و فناوری و همدلی در بستر رسانه‌ای از حقانیت و کیان جمهوری اسلامی دفاع کنیم و این با همگرایی و هماهنگی بین رسانه‌ها میسر است.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با بیان تاریخچه این خبرگزاری گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران 80 سال عمر دارد.

این خبرگزاری در 1313 همراه با دانشگاه تهران تأسیس شد، ایرنا پیر است چرا که 80 سال تجربه دارد اما بسیار جوان است چون 24 ساعته بیدار است و لحظه به لحظه اخبار را رصد می‌کند.

وی گفت: ما وظیفه داریم بتپیم و باید در برابر شما مردم سختکوش متعهد و همیشه در صحنه ادای وظیفه کنیم. در ایرنا اخلاقمداری محور فعالیت رسانه‌ای است همچنین امانتداری و صحت بر هر مؤلفه دیگری مقدم است. ایرنا د در مسیر اصلاح تلاش می‌کند.

وی افزود: ایرنا وظیفه دارد که در بین همه آحاد ملت ظرفیت کشور را شکوفا کند و بستر همکاری و همدلی را بین همه قوای کشور ایجاد کند. ما در مصاف خبری در خروجی‌ها و تولیدات خود از مادرید تا توکیو خبرنگاران فعال داریم. همچنین خبرنگاران ما در مناطق خاصی مانند  عراق، سوریه، لبنان و افغانستان مشغول تهیه خبر و گزارش هستند تا از منافع و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی دفاع کنند.

وی گفت: وظیفه ما است تا ظرفیت خود را افزایش دهیم تا این مسیر خطیر را انجام دهیم. همچنین تلاش ما برای افزایش کیفیت است لذا در ارتقای دانش نه تنها در ایرنا بلکه همه رسانه‌ها تلاش مضاعف انجام می‌دهیم.

وی تأکید کرد: همه مردم از ظرفیت رسانه‌ای برخوردارند لذا ایرنا به عنوان رسانه مادر نه تنها برای کادر خود بلکه برای همه رسانه‌ها آمادگی دارد تا در مسیر ارتقای دانش رسانه‌ای و حرکت در بستر کارکرد رسانه‌ای نقش‌آفرینی کند.

وی افزود:‌باید در مدل‌های رسانه‌ای و تهیه و محتوای پیام مدل‌های جدیدی را فراهم کنیم. امروز وظیفه داریم که به عنوان رسانه‌ها تلاش کنیم تا بستر انتقال اطلاعات را بین اقشار مختلف فراهم کنیم.

خدادی گفت: ایرنا دارای کادر مجهز با تجربه و بسیار با عزم راسخ و تلاش گسترده است. این روز به همه همکارانم در رسانه‌های مختلف و همه خبرنگاران به خاطر تلاش سختکوشانه شبانه‌روزی تبریک می‌گویم و انتظار دارم مسئولان به صنف خبرنگار توجه ویژه‌ای کنند.

وی افزود: ما نیاز به بازنگری نسبت به قوانین موجود برای حمایت از جامعه خبرنگاری هستیم، بار دیگر یاد می‌کنم از همه شهدای دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و همه شهدایی که با جان خود بستر موفقیت و اعتلای نظام جمهوری اسلامی را فراهم کردند.

وی خاطرنشان کرد: تکلیف امروز ما رهروی راه شهدا برای تحقق آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران است. همه خبرنگاران آماده هستند تا همچون شهید صارمی‌ها جان خود را تقدیم کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار