امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102037
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 99
مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز ۱۸مرداد ۱۳۹۳هجری شمسی مصادف با ۱۲شوال ۱۴۳۵هجری قمری و ۹اگوست۲۰۱۴ میلادی، به شرح زیر است: • وثوق الدوله طی اعلامیه‎ای ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز ۱۸مرداد ۱۳۹۳هجری شمسی مصادف با ۱۲شوال ۱۴۳۵هجری قمری و ۹اگوست۲۰۱۴ میلادی، به شرح زیر است:

• وثوق الدوله طی اعلامیه‎ای امضای قرارداد بین ایران و انگلیس را فاش ساخت. (1298 ش)
وثوق الدولهدر این اعلامیه آمده است که طبق قرارداد منعقده مالیه و قشون ایران زیر نظر معلمین و فرماندهان انگلیس قرار خواهد گرفت. قشون متحدالشکل خواهد شد. ژاندارم و قزاق به یک صورت درخواهند آمد. دولت انگلیس به ایران دو میلیون لیره وام خواهد داد. نماینده دولت انگلستان در ایران به هنگام امضاء قرارداد یکصد و سی هزار لیره در اختیار وثوق الدوله، نصرت الدوله و صارم الدوله قرارداد. مبلغ مزبور پس از تسعیر بالغ بر چهارصد هزار تومان گردید که نیمی نصیب وثوق الدوله و نیمی دیگر بین دو وزیر بالمناصفه تقسیم گردید.

• اولین سفر احمدشاه قاجار به اروپا (1298 ش)
احمدشاه قاجارمسافرت شاهان به اروپا از زمان ناصرالدین شاه شروع شد. او و فرزندش مظفرالدین شاه هر کدام سه مسافرت پرهزینه و بی‏ثمر به اروپا داشتند ولی محمدعلی شاه به دلیل اوضاع بعد از انقلاب مشروطه و مدت کوتاه سلطنت، این فرصت را پیدا نکرد. احمد شاه، آخرین شاه قاجار، هم به دلیل سنتی که ایجاد شده بود و هم به دلیل جوانی، آرزوی رفتن به اروپا را داشت و شاید اقامت در آنجا را بر سلطنت پر ماجرایی که در ایران داشت ترجیح می‎‏داد. این مسافرت‏‎های چند ماهه در حالی صورت می‏گ‌رفت که فقر و تبعیض در جامعه بیداد می‏‎کرد. در نهایت در جریان سفرهای بعدی احمدشاه، رضاخان توانست بر اوضاع تسلط یابد و شاه جوان را از کار برکنار کند.

• هتل شاه عباس اصفهان مورد حمله عده‎ای قرار گرفت. (1357 ش)

• در ساعت 21/30، جمعیتی حدود هزار نفر ضمن خروج از مسجد علوی خرم آباد، تظاهراتی برپا کردند. در این تظاهرات شیشه‌های چندین ساختمان اداری، حزب رستاخیز و شعب بانک شکسته شد و حدود 17 نفر دستگیر شدند. (1357 ش)

• شهادت شهید احمد عارفی (1361 ش)
شهید احمد عارفیشهید احمد عارفی در سال ۱۳۴۵شمسی در توابع بوشهر دیده به جهان هستی گشود. روزهای کودکی‌اش را در روستای ریز سپری کرد، زمان به تندی می‌گذشت و او در جلسات ذکر اهل بیت (ع) با فرهنگ ایثارگری و شهادت آشنا می‌شد. احمد در سن شش سالگی به مدرسه رفت؛ وی طی تعطیلات تابستان، در کلاس‌های قرآن شرکت می‌کرد. احمد پس از پشت سر گذاشتن دوران دبستان و ورود به مدرسه راهنمایی، درخصوص تشکیل انجمن اسلامی اقدام نمود و برای برپائی جلسات مذهبی و هم‏چنین پخش نوارها و کتاب‌های مذهبی، کوشش قابل توجهی از خود نشان داد. وی در همان دوران تحصیل در مقطع راهنمایی، در سال ۱۳۶۱شمسی ندای امام امت (ره) را لبیک گفت و در سن ۱۶ سالگی برای گذراندن دوره‌ آموزشی یک ماهه راهی سرزمین نور شد. عارفی پس از اعزام به جبهه‏‎های نبرد حق علیه باطل، دلاورانه از کیان ایران اسلامی دفاع نمود. احمد در تاریخ هجدهم مردادماه ۱۳۶۱شمسی در جبهه کوشک هنگام تکمیل نمودن خط مقدم جبهه با ماشین عازم آن‌جا شد. نرسیده به نقطه مقصود، خمپاره‌ ۱۶۰ از سوی دشمن به سوی آنان پرتاب شد، احمد از ناحیه‌ سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و درحالی‏که ۱۶ سال بیش‏تر نداشت، عاشورائی گشت.

• شهادت شهید ناصر علوانی (1361 ش)
شهید ناصر علوانیتقویم روز اول فروردین 1337 تولد کودکی را نشان می دهد که فضای خانه علوانی را زینت خاصی بخشید. در آغاز سال نو خداوند هدیه‎ای عطا کرد. فصل گل و شقایق بود، همه جا سبز بود و زیبا و این تولد شادی آنان را دو چندان کرد. او را ناصر نام نهادند تا نصرت دهنده دین حضرت مصطفی (ص) باشد، چندی بعد او را به دامن مسجد سپردند و حضور مستمر وی در مسجد باعث به کمال رسیدن او بود، او ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام را به گوش جان شنید و در آن سال‎های ظلم و ستم و فساد در زمره مبارزین قرار گرفت و به لحاظ ضرورتی که در امور فرهنگی احساس می‎کرد به اتفاق جمعی از دوستانش از جمله شهید حبیب شریفی کتابخانه‎ای را بنام خضرت ولی عصر (عج) در مسجد جامع سوسنگرد راه اندازی کرد.
شب‌های بسیاری بود که آن جوان رعنا در کنار کتابخانه‌اش می‌خوابید تا شب سیاه ستمشاهی را سپری کند. کلاس‌های عقاید و قرائت قرآنش همیشه برقرار بود. او در همان سال‌های ستمشاهی یک از مروجین افکار ناب حضرت روح‌الله بود و به اتفاق جمعی از جوانان سوسنگرد مبارزات خود را گسترش داد و با تشکیل گروهی مخفی به مبارزه با رژیم پرداختند. ناصر گمشده خود را در اسلام ناب محمدی یافت، از هر وسیله‌ای برای ترویج دین استفاده می‌کرد، او با تشکیل دو تیم فوتبال بنام اسلام جوان و مصعب اقدام به جذب جوانان و آموزش احکام دینی از این طریق نمود و به دنبال آن صندوق تعاون کوچکی که در کتابخانه تاسیس کرد که درآمد آن خرج برگزاری مراسم میلاد انبیاء و اعیاد مختلف می‌نمود، او پس از طی دوران دانشسرا با استخدام آموزش و پرورش درآمد و در کسوت شریف معلمان درآمد و به تربیت نونهالان پرداخت، با پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسزایی در تشکیل کمیته سوسنگرد و برقراری امنیت در آن دیار ایفا نمود و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه شتافت و پس از مدت‌ها حضور مداوم در جبه‌های جنوب، سرانجام در ظهر هجدهم مرداد سال 1361، فرزند جاوید سوسنگرد لباس زیبای شهادت را زینت بخش قامت خود یافت و جاودانه شد. یادش همیشه سبز باد.

• شهادت شهید محمدرضا فرزانگان (1362 ش)
شهید محمدرضا فرزانگانشهید محمدرضا فرزانگان در سال ۱۳۳۷شمسی در ورامین قدم به عرصه زندگی گذاشت. محمدرضا از همان ابتدای کودکی علاقه زیادی به شرکت در مجالس مذهبی داشت. وی دوران تحصیل خود را با وجود مشکلات فراوان، به پایان رساند و پس از آن به خدمت سربازی اعزام شد و هم‏زمان با اوج‏گیری انقلاب اسلامی او نیز مانند بسیاری از مردم جهت پیروزی انقلاب تلاش و کوشش نمود. پس از شروع جنگ تحمیلی نیز محمدرضا بارها به جبهه‌های حق علیه باطل رفت تا این‏که سرانجام در تاریخ هجدهم مردادماه سال ۱۳۶۲شمسی در سن ۲۵ سالگی به آرزوی دیرینه خود که شهادت بود، نائل گشت.

• درگذشت مترجم و نویسنده توانا "ابوالقاسم پاینده" (1363 ش)
ابوالقاسم پایندهاستاد ابوالقاسم نجف‏‎آبادی معروف به پاینده در سال 1292 شمسی در نجف آباد به دنیا آمد. ابتدا به تحصیل علوم قدیم روی آورد و در اصفهان به تکمیل آن پرداخت. دشواری معیشت او را ناگزیر به کار در چاپخانه نمود و این شغل، نقشی بنیادی در گزینش راهی داشت که پس از آن، پاینده به آن روی آورد. پاینده در سال 1308 فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در 19 سالگی به تهران رفت و با روزنامه‏‎ها و مجلات گوناگون همکاری نمود. وی در 1321 مجله صبا را بنیان نهاد و آن را تا 9 سال انتشار داد. ابوالقاسم پاینده نزدیک به چهل اثر از خود به جای نهاد که بزرگ‏ترین آن، ترجمه قرآن مجید است و با اصلاحاتی که پس از چاپ نخست آن انجام داد، آن را از ترجمه‏‎های موفق قرآن گردانید و به سبب آن در سال 1336 مورد تقدیر قرار گرفت. استاد پاینده، داستان نویس توانایی بود و گام‏‎های بلند و استواری در نمایاندن زندگی مردم پیرامون خود برداشت. داستان‏‎های وی سبکی واقع‏‎گرایانه دارند و به کنایه و طنز آمیخته‎‏اند. در میان آثار او، ترجمه مروج الذَّهب و از آن مهم‎‏تر و مفصل‏‎تر، ترجمه سراسر تاریخ طبری، حایز اهمیت است و نثر شیوا و روانی دارد. وی سرانجام در 18 مرداد 1363 در 71 سالگی درگذشت.

• رحلت آیت‏‎اللَّه "میرزا محمد ثقفی" پدر همسر حضرت امام خمینی(ره) (1364 ش)
میرزا محمد ثقفیآیت‏‌اللَّه میرزا محمد ثقفی در حدود سال 1273 شمسی (1313 قمری) در تهران تولد یافت. ایشان پس از گذراندن مقدمات علوم اسلامی، برای ادامه تحصیل، راهی حوزه علمیه قم شد و از محضر استادان نامداری همچون سیدابوالحسن رفیعی قزوینی و حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بهره برد و از آنان اجازه اجتهاد و روایت گرفت. آیت‏‎اللَّه ثقفی پس از آن به تهران بازگشت و تا پایان زندگی به تالیف کتاب، ارشاد مردم و انجام وظایف شرعی پرداخت. از این عالم ربانی که پدر همسر امام خمینی(ره) می‏‎باشد، تألیفات ارزنده‏‌ای به یادگار مانده است که تفسیر روان جاوید، حاشیه بر تقریرات منظومه سیدابوالحسن رفیعی و دیوان اشعار از آن جمله‏‌اند. سرانجام این عالم بزرگوار در هجدهم مرداد سال 1364 شمسی برابر با 1405 قمری در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت و در رواق ابوالفتوح رازی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ری مدفون شد.

• عملیات ایذایی فتح 9 در منطقه خورمال در استان سلیمانیه عراق (1366 ش)
عملیات ایذایی فتح 9 از آن‌ زمان‌ که‌ همکاری‌ با معارضان‌ کرد عراقی، به‏ ویژه‌ "اتحادیه‌ میهنی‌ کردستان‌ عراق" به‌ رهبری جلال‌ طالبانی مد نظر فرماندهان‌ عالی‏‎رتبه‌ جنگ جمهوری اسلامی‌ ایران‌ قرار گرفت‌ و به‏‎دنبال‌ آن‌ قرارگاه‌ برون‏‎مرزی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌نام‌ قرارگاه‌ رمضان‌ بدین‏‎منظور تقویت‌ شد، سلسله‌ عملیات‌های‌ «فتح» برای‌ نفوذ و ضربه زدن‌ در عمق‌ جبهه‌ و خاک‌ دشمن بعثی‌ طراحی‌ شده و به اجرا درآمد. سال ‌۱۳۶۶شمسی به‏ عنوان‌ هفتمین‌ سال‌ جنگ جمهوری اسلامی‌ ایران‌ و رژیم بعثی عراق، سال‌ پرکار و پر از فراز و نشیبی‌ برای‌ نیروی ‌زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و به ‏ویژه‌ قرارگاه‌ برون‏مرزی‌ «رمضان» در جبهه‌ شمالی‌ و کردستان‌ عراق‌ بود. یکی‌ از ده‌ها عملیات‌ نامنظم‌ و تهاجمی‌ این‌ سال، عملیات نامنظم فتح ۹ بود. عملیات فتح ۹ در شامگاه ۱۸ مردادماه ۱۳۶۶شمسی و با رمز "یا رسول‏الله (ص)" آغاز شد. هدف طرح مانور عملیات، انهدام یگان‏‎های دشمن در عمق خاک کردستان عراق بود. این طرح با هدایت و برنامه‏‎ریزی قرارگاه عملیاتی و برون‏‎مرزی رمضان از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همکاری معارضان کرد عراقی طی پنج روز در منطقه شهر خرمال عراق به انجام رسید. در عملیات نامنظم فتح ۹ که علیه نیروهای متجاوز عراقی صورت گرفت، نیروهای خودی با شبیخون‏‎های متعدد، آرامش دشمن را سلب و روحیه آن‏ها را به‏‎شدت تضعیف کردند. در این اقدام، ضمن اجرای عملیات روانی علیه دشمن، مناطق و تأسیساتی به ‏شرح زیر آزاد گردیدند: - روستاهای "احمدآوار"، "زلم"، "بلانیه"، "حنورنوازان"، "بانی‏شار"، "میرپور" و "آموزه". - بلندی‏‎های ۱۳۰۰، ۱۲۵۰، ۱۱۵۰‌، ۱۲۰۰، ۱۱۰۰، ۱۲۷۰، ۱۶۱۰، ۱۵۰۰ و ۱۶۴۲. هم‏چنین نیروهای خودی توانستند راه آسفالته سه شهر "سیدصادق"، "حلبچه" و "خرمال" را زیر دید و تیررس خود قرار دهند و با انهدام ۲۰ دستگاه خودروی نظامی، یک انبار مهمات بزرگ و شماری سلاح نیمه‏ سنگین؛ تعداد ۴۰۰ نفر از نیروهای دشمن را کشته و زخمی و ۴۰ نفر را اسیر نموده، ۹ دستگاه خودرو نظامی را به غنیمت گرفته و به مواضع پدافندی خود بازگردند.

• محاکمه‌ " سلطان‌ العلماء خراسانی "، مدیر روزنامه‌ روح‌ القدس‌ در محکمه‌ جنایی تهران‌ (1025 ق)

• رحلت "شیخ بهایی" عالم کم نظیر و دانشمند بزرگ عهد صفوی (1030 ق)
شیخ بهاییشیخ الفُقهاء، استاد الحُکماء، رئیس الاُدبا، علامه‏‎ی دهر، شیخ الاسلام و المسلمین، شیخ بهاءالدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد حارثی هَمْدانی جَبعی عاملی معروف به شیخ بهایى از شاگردان شهید ثانی و یکی از علمای بزرگ شیعه و از افتخارات جهان اسلام می‏‎باشد. شیخ بهایى فقیهی اصولی، محدث رجالی، مفسر، ریاضی‏دان، حکیم، متکلم، ادیب، شاعر، جامع علوم عقلی و نقلی بود و بالجمله در علوم متنوع، گوی سبقت از افاضل و دانشمندان ربوده است. وی در سال 953 قمری در بعلبک لبنان به دنیا آمد. در طول حیات پربار خویش مسافرت‏‎های زیادی به نقاط مختلف جهان داشت و از محضر اساتیدی برجسته در رشته‏‎های گوناگون استفاده نمود. شیخ بهایى در این سفرها توانست در بسیاری از علوم، مانند: هیئت و نجوم، ریاضیات، تفسیر قرآن، فقه و اصول، علم حدیث، ادبیات فارسی و عربی و طب و مهندسی متبحّر گردد و در تمامی آن‏ها کُتُبی را به رشته‏‎ی تحریر درآورد. وی نخستین کسی است که یک دوره‏‎ی فقه غیراستدلالی به زبان فارسی نوشت. ملاصدرا، ملامحمدتقی مجلسی اوّل، محقق سبزواری، ملاحسنعلی تُستَری، میرزا رفیعا نایینی، سید ماجد بحرانی، ملامحسن فیض کاشانی، ملامحمدصالح مازندرانی و ده‏‎ها دانشمند و فاضل دیگر از شاگردان شیخ بهایى می‏‎باشند. کشکول، اسرارالبلاغه، اثنی عشریات، خمس اربعین حدیثاً، جامع عباسی، عین الحیوة و بحرالحساب و ده‏‎ها اثر دیگر از جمله آثار اوست. آثار علمی و مهندسی وی را می‏‌توان در جای جای اصفهان مشاهده نمود. سرانجام، شیخ بهایی، این دانشمند کامل و جامع در 77 سالگی در اصفهان پایتخت سلسله‏‎ی صفویان بدرود حیات گفت و طبق وصیتش در مشهد مقدس و در نزدیکی مرقد مطهر حضرت امام رضا(ع) مدفون گردید.

• انتشار روزنامه‌ عصر جدید به‌ مدیریت‌ " عبدالحمید خان‌ متین‌ السلطنه ‌" (1032 ق)

• سالروز پیروزی ایرانیان و تصرف تنگه ترموپیل (480 پیش از میلاد)
تنگه ترموپیلنهم آگوست سال 480 پیش ازمیلاد (مطابق 18 امرداد) واحدهای کوهستانی ارتش ایران - تنها ابر قدرت وقت بر روی کره زمین - در جریان لشکرکشی خشایارشا به یونان و اروپای جنوبی، پس از یک رشته جنگ شدید در ارتفاعات مشرف بر تنگه ترموپیل (Thermopylae Pass) واقع در شمال یونان، نظامیان اسپارت، «تسپی ان Thespian» ها و تبان ها Thebans از جمله «لئونیداس» پادشاه اسپارت را نابود و راه را برای عبور واحدهای پیاده و سوار امپراتوری باز و بی خطر کردند تا به سوی آتن به پیشروی خود ادامه دهند.
خشایارشا که در صحنه نبرد ترموپیل بود پس از این که واحدهای کوهستانی ارتش ایران از جمله هزار مرد از منطقه پکتیا (این ایالت خاوری ایرانزمین، هنوز به همین نام است و در مشرق افغانستان قراردارد) اسپارتی‌ها را درمحاصره گرفتند؛ به لئونیداس پیشنهاد کرد که راه را برای فرار او و باقیمانده افرادش باز می‌گذارد تا بگریزند، ولی قانون اسپارت عقب‌نشینی و تسلیم نظامی را منع کرده بود. بنابراین، اسپارتی‌ها به جنگ ادامه دادند و همه آنان جان سپردند تا به قانون میهن خود وفادار مانده باشند.
نوشته‌اند که خشایارشا [پسر و جانشین داریوش بزرگ، نوه دختری کوروش بنیادگذار کشور ایران و شوهر «استر» که این بانو در همدان مدفون است] از نظامیانش خواسته بود که یکی از اسپارتی‎ها را زنده دستگیر کنند تا برود و خبر این شکست را به آتنی‎ها بدهد. یونانیان در سده گذشته در نبردگاه ترموپیل یک مکان یادبود برای لئونیداس ایجاد کرده اند که مجسمه او و آخرین اظهاراتش در آنجا قرار داده شده است و محلی است برای بازدید گردشگران.
ارتش ایرانیان پس از عبور از تنگه ترموپیل شهر آتن را تصرف کرد. مقاومت لئونیداس در ترموپیل و تاخیر پیشروی ارتش ایران، به فرماندهی کل یونانیان این فرصت را داده بود که آتن را از سکنه‎اش تخلیه کند و آنان را به جزایر امن منتقل سازد. خشاریارشا در جریان همین لشکر کشی، در سرزمین یونان یک آبراه نسبتا طولانی ساخت تا کشتی‎ها مجبور نشوند شبه جزیره را که دریایی توفانی آن را در برگرفته است دور بزنند. بقایای این آب‎راه اخیرا کشف، و نشان می‎دهد که ایرانیان بیست و پنج قرن پیش در علم مهندسی تا چه حد پیشرفت داشتند. پاره‎ای از مورخان قرن 20 با محاسبات تازه تقویمی، پایان جنگ ترمومیل را دهم آگوست سال 480 پیش از میلاد و شمار کمی از آنان اواخر این ماه ذکر کرده و نوشته‎اند که این نبرد سه روز طول کشیده بود که قبلا نوشته شده بود: دو روز.
«هرودوت» در تالیف 9 جلدی خود زیر عنوان «جنگ پارسیان» جزئیات جنگ‎های ایرانیان از آغاز کار تا پایان لشکرکشی خشایارشا به یونان را شرح داده است. دانش تاریخنگاری (هیستریوگرافی) در جهان با همین نوشته‎های هرودوت (جنگ پارسیان) آغاز شده است. با وجود این، ارقامی که هرودوت از نیروهای ایران و کشتی‎های جنگی خشایارشا در حمله به یونان به دست داده به نظر اغراق می‎آید. اسناد دیگر، این ارقام را به مراتب کمتر از آنچه را که هرودوت نوشته، نشان می‎دهد.

• افتادن اصفهان به دست طغرل سلجوقی (1052 م)
طغرل سلجوقینهم آگوست 1052 میلادی (18 مرداد 431 هجری خورشیدی) شهر اصفهان به دست طغرل سلجوقی افتاد. دوازده سال پیش از این، سلجوقیان که از ترکان غز (اغوز) بودند و از آن سوی رود «سیردریا» آمده بودند بر غزنویان (دسته دیگری از ترکان مهاجر) غلبه کرده، به قدرت رسیده و از آن پس سرگرم تصرف شهرهای ایرانزمین یکی پس از دیگری بودند. محمود غزنوی در 1030 میلادی درگذشته بود و راه برای ادامه مهاجرت سلجوقیان در منطقه «فرارود» و عبور از آمودریا باز شده بود، زیرا که مسعود غزنوی پسر محمود اجازه مهاجرت را به سمت جنوب به آنان داده بود. طغرل سه سال پیش از تصرف اصفهان، درصدد تصرف این شهر برآمده بود که بمانند یزد، کرمان و فارس در دست یک خانواده دیلمی بود که در آن وقت حکمران دیلمی از در دوستی درآمده بود. با وجود این، طغرل چشم به اصفهان داشت و می خواست آن را مرکز حکومت خود قراردهد. وی در سال 1051 به محاصره اصفهان دست زد. اصفهان یک سال مقاومت کرد و سرانجام نیز حاکم اصفهان داوطلبانه تسلیم شد. گفته شده است که طغرل به حکمران اصفهان که بر چند شهر دیگر حکومت داشت وعده داده بود که اگر تسلیم شود، یزد را از او نخواهد گرفت که چنین شد. طغرل در سال 1055 (سه سال پس از تصرف اصفهان) بغداد را هم تصرف کرد و به قدرت دیلمیان ایرانی پایان داد و خلیفه (اسما) و بی اختیار عباسی را با شعار نجات سنی‌ها از برتری شیعیان زیر حمایت قرار داد و به این ترتیب امپراتوری وسیعی برای خود به وجود آورد.

• مرگ "پل ورلن" شاعر معروف فرانسوی (1896 م)
پل ورلنپُل ورلَن، شاعر برجسته فرانسوی در 20 ژانویه 1844میلادی در شهر مِس در شمال شرقی فرانسه به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود به محافل ادبی راه یافت و با انتشار مقاله‎‏ای تحقیقی درباره یکی از شعرای بزرگ فرانسه، مورد توجه قرار گرفت. ورلن در طول سالیان بعد، فراز و نشیب‏‎های متعددی را پشت سر گذاشت؛ با این حال، با انتشار چند اثر ادبی خود از قبیل رومانْسْ‎‏های بی‏کلام، اشعار اتاق زندان، حکمت و توازی، شهرتی به دست آورد. او هم‏چنین پس از انتشار آثار کامل خود در پنج جلد در سال 1889میلادی، از شهرت و احترامی غیرقابل انکار برخوردار شد و معروفیتی فراتر از کشور فرانسه به دست آورد. اشعار ورلن منعکس کننده زندگی آشفته و پررنج و روح منقلب او بود. تغزل ورلن، تغزل مردی رؤیایى و ناهشیار است که به صورتی تزلزل‎‏آمیز در خود فرو رفته و در سایه روشن وجدانی نا آرام به سر می‏‎برد. از سویى، تغزلی سرشار از هیجان‏‎های جسمی و از سوی دیگر لبریز از اضطراب‏‎های درونی و معنوی. ورلن به زبان شعرْ احساس تازه‎‏ای بخشید و حتی الامکان آن را به موسیقی نزدیک ساخت. شعرش از کلام آهنگین و اندیشه‎‏اش از ابهام و تلقینات ذهنی برخودار است. از نظر ورلن، فصاحت و صراحت کلام با شعر واقعی سازگار نیست و عجیب است که شعرهایی این چنین لطیف و پرجاذبه به وسیله کسی خلق شده باشد که سراسر زندگیش با خشونت و ناهنجاری همراه بوده است. ورلن از شاعران مهم مکتب سمبولیست و نمادگرایی مبتنی بر هنرِ به کار بستن نمادها، به شمار می‌‏آید و بهتر از هر شاعر دیگری در این مکتب، توانسته است احساس لطیف و نرم و اندوهی مبهم و اشکی را که بی‏‌دلیل است بیان کند. ورلن هم‏چنین نفوذ فراوانی بر مکتب سمبولیسم بر جای نهاده است. پُل ورلن که لقب ملک الشعرای فرانسه را داشت سرانجام در نهم اوت 1896میلادی در 52 سالگی درگذشت.

• اختراع سه چرخه تراکتور در انگلستان (1897 م)
اختراع سه چرخه تراکتور "تراکتور "توسط یک انگلیسی به نام" جیمز روبرتسون "که کشاورز و کشاورززاده بود اختراع شد .این تراکتور که برای تسریع در امر شخمزدن زمین‎های زراعتی خانواده "روبرتسون"بوجود آمده بود ،سه چرخ کوچک داشت و توسط یک موتور دو سیلندری کار می‎کرد .به علت اهمیت فراوانی که این ماشین نوظهور داشت دولت انگلستان به تکامل آن همت گماشت و در نتیجه ،تراکتورهای امروزی بوجود آمدند.

• تولد رابرت آلدریچ، کارگردان آمریکایی ( 1918 م)
رابرت آلدریچاز "رابرت آلدریچ" به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سینماگران نسل خودش نام می‌برند. سماجت و سرسختی او در به‌چالش طلبیدن قواعد تثبیت‌شده ژانرهای مختلف، بزرگ‌ترین ویژگی حرفه‌ای اوست. اغلب آثار آلدریچ رگه‌های پررنگی از بدبینی و تلخ‌اندیشی را در خود همراه داشته‌اند. این بدبینی در آثار او گاهی با شاخصه‌های ژانر ملودرام، ترکیبی دلپذیر به‌وجود آورده است. از سوی دیگر، فیلم‌های او اغلب روی افراد گوشه‌گیر، منفرد و دلسرد متمرکز می‌شود که در برابر سیستم حاکم طغیان کرده‌اند. او در ژانرهای مختلفی مانند وسترن، تریلر، جنگی، نو آر و... فیلم ساخته و در اغلب این گونه‌های متنوع، شاخصه‌های مورد علاقه خود را پیاده کرده است. رابرت آلدریچ یک کارگردان حرفه‌ای محسوب می‌شود که به‌خاطر وسترن‌های باشکوه و کلاسیکش - که جایگاه مهمی در این ژانر دارند - شهرت دارد. فیلم‌هایی چون "آپاچی" (1954) با بازی برت لنکستر، "وراکروز" با بازیگری کوپر و لنکستر، "پرواز فونیکس" (1965) با بازی هاردی کروگر و یان بان و "آخرین غروب" (1961) با بازی کرک داگلاس و راک هادسن، از مهم‌ترین آثارش هستند که همگی در ایران هم دوبله شده و به نمایش درآمده‌اند.
معروف‌ترین وسترن‌های آلدریچ چون آخرین غروب و وراکروز نشان می‌دهند که او علاقه خاصی به افراد طرد شده از اجتماع یا به‌عبارت دیگر خلافکاران دارد. مضمون فیلم‌های او اغلب حول و حوش این موضوع می‌گردد که چگونه مردانی که به‌علت یک ناهنجاری رفتاری از جامعه طرد می‌شوند، برای پذیرش دوباره در جامعه باید با ناملایمات دست‌وپنجه نرم کنند و این ستیز و جنگ مورد توجه آلدریچ قرار گرفته و اغلب فیلم‌هایش را با این مضمون ساخته است که می‌توان آن را تقابل فرد با جامعه نامید. او که سال 1918 در خانواده پرنفوذی به‌دنیا آمد، برخلاف خواست خانواده‌اش که نام او را در رشته امور مالی و پولی در دانشگاه ثبت‌نام کرده بودند، تنها به امور هنری و زیبایی‌شناسانه توجه می‌کرد. سرانجام خانواده‌اش توانستند کاری برای او در هالیوود پیدا کنند و رابرت آلدریچ 12 سال همه مشاغل دست‌پایین را در آنجا آزمایش کرد؛ یعنی برخلاف سینماگرانی مطرح از نسل خودش همچون جوزف لوزی، الیا کازان و ادوارد دیمیتریک، که مدارس تئاتر را به‌پایان رسانده بودند، او کار در انبار تزیینات مربوط به سینما و مشاغلی از این دست را پشتوانه فعالیت‌های هنری‌اش در آینده قرار داده بود. اما سرانجام دریچه شانس توسط تلویزیون که در پایان سال‌های 1940 به تکنسین‌های بسیاری نیاز داشت، برای او باز شد. رابرت آلدریچ توانست شمار بالایی سریال تهیه کند و به تجربه بزرگی دست یابد. این تجربه باعث شد او بتواند سال 1953 در 35 سالگی اولین فیلم سینمایی خود را بسازد.

• زادروز پروفسور ماروین مینسکی (1927 م)
پروفسور ماروین مینسکیامروز زادروز پروفسور ماروین مینسکی Marvin Minsky دانشمند ریاضیات و علوم کامپیوتر است که نهم آگوست 1927 به دنیا آمده و با کمک همکارانش Artificial Intelligence (هوش دست ساز) و لابراتوار مربوط را در انستیتو تکنولوژی ماساچوست به وجود آورده که پیشرفت بزرگی در علوم کامپیوتر بشمار می‎رود. پروفسور مینسکی تا سال 2003 هشت کتاب درسی در رشته‌های علوم کامپیونر نیز تالیف کرده بود.

• بمباران هسته‏‎ای شهر "ناکازاکی" در ژاپن توسط ایالات متحده امریکا (1945 م)
بمباران هسته‏‎ای شهر پس از آن که در ششم اوت 1945میلادی اولین بمب هسته‏‎ای بر شهر هیروشیما فروریخت، در نهم اوت نیز، دومین بمب هسته‎‏ای امریکا، شهر ناکازاکی ژاپن را به کام مرگ و ویرانی کشاند. در این روز بر اثر بمباران هسته‎‏ای ناکازاکی در حدود هشتاد هزار نفر کشته و ده‏‎ها هزار نفر دیگر زخمی شدند. تلفات جانی این حادثه، تنها به آن روز بر مردم ژاپن محدود نمی‎‏شود. چرا که برخی از زخمی‏‎ها، سال‏‎ها پس از این حادثه جان باختند. علاوه بر آن، عوارض شدید روحی و پیامدهای زیست محیطی نیز در ادامه این بمباران، خسارت ژاپن را بیشتر نمود. استعمال بمب هسته‎‏ای در ژاپن که به انهدام کامل دو شهر پرجمعیت ژاپن و کشتار فجیع صدها هزار نفر انجامید، بزرگ‏ترین فاجعه بشری در طول جنگ جهانی دوم به شمار می‎‏آید که پس از گذشت ده‏‎ها سال، هنوز مورد بحث مطبوعات و محافل سیاسی اجتماعی جهان است. امریکا بعدها در توجیه به کارگیری بمب هسته‏‎ای در ژاپن عنوان کرد که در صورت خودداری از به کار بردن این بمب، شاید بیش از ده میلیون ژاپنی و یک میلیون امریکایی در جنگ برای تصرف جزایر ژاپن کشته می‎‏شدند. زیرا علاوه بر دو میلیون سرباز ژاپنی، نزدیک به سی میلیون ژاپنی دیگر که آماده برای حمل سلاح و جنگ بودند، مرگ را بر ننگِ شکست و تسلیم خاک کشورشان به بیگانه ترجیح می‎‏دادند.

• درگذشت هرمان هسه، برنده جایزه نوبل ادبیات (1962 م)
هرمان هسههرمان هسه در ۲ ژوئیه ۱۸۷۷میلادی در شهر کالو واقع در کشور آلمان در خانواده‌ای فرهنگی دیده به جهان گشود. وی به‌واسطه مادرش که فرزند یک استاد هندشناس بود با فرهنگ شرقی از جمله فلسفه هندوستان آشنا شد؛ به‏ همین دلیل نیز رد فلسفه مشرق‏زمین در تمام آثار او به چشم می‌خورد. رمان «زیر چرخ» از محوری‌ترین نوشته‌های این نویسنده است که در سال ۱۹۰۶میلادی منتشر شد. این رمان منعکس‌کننده نشانه‌های موجود در مجموعه آثار اوست. این کتاب، نمایشی از تضاد بین آزادی‌های فردی و فشارهای تخریبی در جوامع مدرن است. رمان‌های هسه یکی پس از دیگری به انتشار رسیدند تا فعالیت‌های ادبی او درنهایت در سال ۱۹۴۶میلادی برایش جایزه نوبل ادبیات را به ارمغان آورد. او علاوه بر جایزه نوبل، هشت جایزه ادبی دیگر از جمله جایزه جهانی گوته را به دست آورده است. طی عمر ۸۵ ساله خود، هسه زندگی پر از فراز و نشیبی را تجربه کرد. او در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و به بحران‌های روحی و بیماری‌های روانی شدیدی دچار گشت و طعم فقر را چشید، اما به‌رغم همه این‏ها، بیش از ۲۵ رمان، مجموعه شعر و یا کتاب داستان کوتاه از خود به یادگار گذاشت. در ایران بیش‏تر از ۱۰ اثر از این نویسنده به ترجمه رسیده‌اند که از میان آن‏ها می‌توان به کتاب‌هایی چون «سیذارتا»، «بازی مهره شیشه‌ای»، «داستان دوست من»، «از عشق و جدایی»، «گرترود»، «آخرین تابستان کلینگزور»، «اگر جنگ ادامه یابد»، «سفر به سوی شرق» و «تیزهوش‌» اشاره کرد. هسه سرانجام، نهم اوت ۱۹۶۲م در سن ۸۵ سالگی در تسین واقع در سوئیس درگذشت.

• روز ملی و استقلال "سنگاپور" از فدراسیون مالزیا (1965 م)
سنگاپورسنگاپور کشوری است در آسیای جنوب شرقی و منتهی‏ الیه شبه جزیره مالایا با 646 کیلومتر مربع وسعت و بیش از سه میلیون نفر جمعیت که مردم آن از نژاد زرد و تعدادی نیز از نژاد سفید و سیاه می‏‎باشند. 30 درصد مردم سنگاپور پیرو آیین بودا و بقیه پیرو سایر مذاهب، اسلام، مسیحیت و هندو هستند. پایتخت سنگاپور، شهر سنگاپور و واحد پول آن دلار می‏باشد. مردم سنگاپور به 4 زبان رسمی انگلیسی، تامیلی، مالایایى و چینی صحبت می‏‎کنند. پیش‎‏بینی شده است جمعیت سنگاپور تا سال 2025 بیش از چهار میلیون نفر خواهد بود. اکثریت مردم سنگاپور ملیت چینی دارند. سنگاپور که به معنای "شهرشیر" می‏‌باشد، در اواخر قرن 13 میلادی توسط مهاجرین هندی ساخته شد و در اوائل قرن 19 به تصرف انگلستان درآمد و به پایگاهِ نظامی و اقتصادی این کشور تبدیل گردید. این وضعیت تا جنگ دوم جهانی که این منطقه به اشغال ژاپن درآمد، ادامه داشت و سنگاپور بعد از پایان جنگ، مستعمره پادشاهی انگلستان شد. اما شکل‏‎گیری نهضت استقلال‏خواهی، در این کشور باعث گردید تا در سال 1959 به خودمختاری دست یابد. سنگاپور سپس با رهایى از استعمار انگلستان به فدراسیون مالزیا پیوست و سرانجام در 9 اوت 1965 به استقلال کامل نائل آمد. سنگاپور از پیشرفته‎‏ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی است و بالاترین درآمد سرانه منطقه را داراست. نظام سیاسی حاکم بر سنگاپور جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون‏‎گزاری می‏‎باشد. روز نهم اوت، سال‏روز استقلال سنگاپور از استعمار انگلستان، روز ملی این کشور نیز به شمار می‎‏رود.

• مرگ محمود درویش؛ شاعر مبارز فلسطین (2008 م)
محمود درویشمحمود درویش در سال ۱۹۴۱میلادی در البروه روستای شرقی عکا متولد شد. وی در سال ۱۹۴۸میلادی پس از اشغال فلسطین به‏ وسیله صهیونیست‌ها آوارگی را تجربه کرد. "گنجشگ‌های بی‌بال"، "برگ‌های زیتون"، "عاشقی از فلسطین"، "گنجشک‏‌ها در الجلیل می‌میرند"، "چرا اسب را تنها گذاشتم" و "از آنچه که کرده‌ای پوزش مخواه" از کتاب‌های این شاعر است. یکی از روزهای میانی سال ۱۹۶۴میلادی بود که محمود درویش جوان یکی از اشعارش را برای جمعیت زیادی خواند و شاید پیش از آن هیچ‌کس گمان نمی‌کرد که روزی نام او به‏ عنوان یکی از تأثیرگذارترین شاعران عرب به یادگار بماند. "روزهای بعد از این اتفاق" اثر خوانده شده درویش در سراسر فلسطین و جهان عرب پخش شد و نام وی بر سر زبان‌ها افتاد؛ هرچند در آن زمان چهار سالی از چاپ اولین اثر این نویسنده می‌گذشت.
این شاعر دنیای عرب، آن‌ چیزی را می‌دید که بسیاری نمی‌توانستند: در نگاه به زندگی، سیاست و حتی مردم اطرافش متفاوت بود و احساسش را طوری با کلمات بیان می‌کرد که به ‏نظر می‌رسید واژه‌ها تنها برای او ساخته شده‌اند. وی با سرودن اشعاری در حمایت مردم فلسطین، نام خود را جاودانه کرد و جوایز ادبی زیادی به‏ دست آورد. اشعاری علیه جنایات رژیم صهیونیستی که سرانجام سبب شد درویش وطنش را ترک کند. چیزی نگذشت که آثار درویش یکی پس از دیگری به چاپ رسید و وی در طول فعالیت تقریباً چهل ساله خود بیش از ۳۰ مجموعه شعر و هشت اثر منثور به چاپ رسانید. درویش علاوه بر جهان عرب در بسیاری از کشورهای جهان شاعری شناخته شده است و آثارش به بیش از ۲۲ زبان ترجمه شده‌اند. محمود درویش در حالی در نهم آگوست سال ۲۰۰۸میلادی از این دنیا رفت که بسیاری وی را یکی از امیدهای مردم فلسطین و «نفس» این مردم می‌دانستند. وی در طول زندگی ۶۷ ساله خود بارها از قله‌ای به قله دیگر پرید و این پرواز وی هر بار بلندتر و موفق‌تر بود. انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار