امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102057
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک، محمد نهاوندیان صبح امروز در جلسه شورای اداری استان مرکزی با بیان اینکه کار بزرگی در اقتصاد با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک، محمد نهاوندیان صبح امروز در جلسه شورای اداری استان مرکزی با بیان اینکه کار بزرگی در اقتصاد با آغاز کار دولت یازدهم صورت گرفته است، اظهار داشت: شاخص فلاکت در ابتدای کار دولت در بالاترین درجه در طول تاریخ کشور بود، یعنی اگر بیکاری و تورم را باهم جمع می‌کردیم در طول تاریخ این درجه بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: اما در فاصله کمتر از یک سال با تصمیم‌گیری‌های پرهزینه، میزان تورم از 45 درصد به 15 درصد کاهش یافت که باید شکر آن را به جا آورد و پای هزینه‌ها ایستاد.

رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید اقتصاد کشور را با نگاه هزینه‌ای مدیریت کرد و نباید تورم افسارگسیخته را به مردم تحمیل کنیم، کما اینکه این اتفاق در سال‌های گذشته صورت گرفت.

نهاوندیان تصریح کرد: نمی‌شود در شرایطی که دخل خودمان تأمین خرجمان را نمی‌کند، مرتباً بر خرج‌ کردن بیفزائیم؛ قانونی و غیرقانونی به استخدام‌ها بیفزائیم، این استخدام‌ها خدمت به اشتغال کشور نیست.

وی عنوان کرد: مشکل بیکاری برطرف می‌شود، اما در شرایطی که در بدنه اقتصاد فضایی ایجاد شود که سرمایه‌گذار احساس امنیت کرده و فرصت شغلی ایجاد کند.

این مسئول با بیان اینکه در بودجه کل کشور زمانی تقریباً بودجه عمومی و شرکت‌ها نصف نصف بود و بودجه عمرانی و جاری برابر بود، اما اکنون در‌آمد کشور به زحمت از عهده بودجه جاری درمی‌آید، اضافه کرد: وقتی بودجه در خزانه نباشد، می‌توان از منابع بانک مرکزی استفاده کرد. اما این امر عواقب خاص خود را دارد که تورم یکی از آنهاست.

رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ادامه از اختصاص بودجه به طرح‌های عمرانی خبر داد و عنوان کرد: در دو هفته اخیر حدود 10 هزار میلیارد تومان از درآمدهای حاصله به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته که در استان مرکزی نیز شاهد تخصیص این اعتبارات طی چند روز آینده خواهیم بود.

نهاوندیان با تأکید بر اینکه در شورای اداری استان‌ها نباید نگاه اختصاصی داشت، بیان کرد: در این جلسات نباید نگاه اقتصادی، بلکه باید دیدگاهی هزینه‌ای داشت؛ در پروژه‌های عمرانی پروژه‌ها باید اعتبار خود را از خود طرح تأمین کرده و متکی به پول نقد نباشند.

وی تأکید کرد: نگاه به صنعت این است که صنعت باید پیش‌راه توسعه کشور باشد، هزینه فرهنگ کشور را باید از صنعت برآورد، صنعت باید درآمد خود را درآورده و اضافه درآمد هم داشته باشد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نگاه دولت به توسعه، توسعه دولت‌محور نیست، یادآور شد: در سال‌های گذشته در مبحث خصوصی‌سازی مدیریت درست منابع به کار نرفت، از خصوصی‌سازی باید کارآمدتر شدن منابع حاصل شود، خصوصی‌سازی طرفدار دارد، چراکه بهره‌وری را بالا می‌برد، اما ما در خصوصی‌سازی در کشور با مشکل مواجه شدیم.

نهاوندیان با بیان اینکه میراث انحراف مسیرها همچنان در کشور مانده است و همدلی و همکاری همگان را می‌طلبد، عنوان داشت: رویکرد دولت یازدهم، رویکرد توانمندسازی بخش خصوصی است و در جلسه شورای اداری استان‌ها باید بررسی کنیم که بخش خصوصی احساس توانمندسازی می‌کند یا نه.

وی ادامه داد: اینکه ما در یک استان در دولت‌های قبل مشاهده کردیم بیش از چند درصد ظرفیت صنایع معطل مانده بود، به دلیل عملکرد ضعیف مدیران نبود، بلکه عاملی عمومی خارج از اراده مدیران را به همراه داشت و آن چیزی جز تورم نبوده است.

رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه دولت یازدهم مهار تورم را اولویت خود قرار داده است، متذکر شد: وقتی شما در دریایی متلاطم هستید، نمی‌توانید برنامه‌ریزی برای یک سفر طولانی در اقیانوس داشته باشید، باید ابتدا تلاطم کاهش یابد که خوشبختانه دولت با برنامه‌ریزی صحیح توانست تورم را مهار کرده و برنامه‌های بعدی خود را یکی پس از دیگری عملیاتی کند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه در مدت یک سال اخیر شاهد رفت و آمد سرمایه‌گذاران، صنعتگران و تجار خارجی به کشور بودیم که این نشان می‌دهد آنها پیش‌بینی‌های نسبتاً مثبت و درازمدتی نسبت به اقتصاد ایران دارند، اظهار کرد:‌ خروج از رکود از دیگر برنامه‌های دولت بود که خوشبختانه گام‌های ارزنده‌ای در این راستا توسط دولت برداشته شده است.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد در مسیر یک اقتصاد رقابتی پیش برود، گفت: این مهم جز با ایجاد فرصت برای نوآوری و اتکا به بخش خصوصی حاصل نمی‌شود.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری از اعلام سیاست‌های خروج از رکود طی سه‌شنبه هفته آینده خبر داد و گفت:‌ برخی از این سیاست‌ها که به شکل لایحه تقدیم مجلس می‌شود، ناشی از برخی سیاست‌های مصوب دولت است که در مجموع این سیاست‌ها می‌تواند اقتصاد کشور را از رکود خارج کند.

نهاوندیان، آزادسازی منابع بانکی، افزایش سرمایه بانک‌ها و رفع موانع سرمایه‌گذاری اقتصادی را از جمله این سیاست‌ها عنوان کرد و یادآور شد: عرصه اقتصاد و سیاست دو عرصه متعامل هستند، باید از اقتصاد پیام مقاومت و اتکا به خود برخیزد، باید تیم مذاکره‌کننده قوت بگیرد و تحریم‌های غیرعادلانه را از سر راه فعالان اقتصادی برداریم.

وی با تأکید بر اینکه باید ارتباط دوسویه بین عرصه سیاست و اقتصاد مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: باید اصل گسترانیدن این دو عرصه را مورد توجه قرار دهیم، تعامل بین دولت و بخش خصوصی، تعامل بین حوزه و فرهنگ و اقتصاد از مسائل بسیار مهم و حیاتی است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نگاه‌های بخشی و محدود به یک ساحت از حیات اجتماعی نتوانسته حلال مشکلات باشد، نگاه جامع‌محور باید در دستور کار قرار گیرد.

این مسئول اضافه کرد: امروز بهترین شرایط را در استفاده از بازارهای خارجی داریم، بازار عراق، آذربایجان و بازار کشورهای دیگر امروز بازتر از گذشته در اختیار فعالان اقتصادی است که باید بتوان با رقابت، از این بازار نهایت استفاده را برد.

نهاوندیان با اشاره به وضعیت استان مرکزی، افزود: این استان در مقایسه با سایر استان‌ها از یک مزیت نسبی قابل توجهی برخوردار است، افزایش ظرفیت ترانزیتی این استان به نوعی افزایش ظرفیت ملی محسوب می‌شود؛ نگاه زیست‌محیطی در این استان سال‌ها مغفول مانده است که می‌طلبد این نگاه مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به توجه دولت به منابع آبی و با بیان اینکه در اصل مدیریت منابع آبی، دولت توجه ویژه‌ای به مباحث آب و کشاورزی دارد که تاکنون در کشور بی‌سابقه بوده است، گفت:‌ امسال خرید گندم از 7 میلیون تُن تجاوز می‌کند و جهش خوبی خواهد داشت.
انتهای پیام/87004/ذ40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها