امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102083
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان فضایی اروپا 10 سال قبل این فضاپیما را به فضا فرستاد تا در منظومه شمسی، ستاره دنباله‌دار موسوم به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان فضایی اروپا 10 سال قبل این فضاپیما را به فضا فرستاد تا در منظومه شمسی، ستاره دنباله‌دار موسوم به «67 پی» را تعقیب کند.

فضاپیمای روزتا چهارشنبه به مدت شش و نیم دقیقه با به کار انداختن موتورهای محرکش سرعت گرفت تا بتواند به مدار ستاره دنباله‌دار برسد.

این برای اولین بار است که یک فضاپیما در مدار یک ستاره دنباله‌دار قرار می‌گیرد.

«پائولو فری»، یکی از مدیران سازمان فضایی اروپا گفت: قبل از هر چیز ما می‌خواهیم همه چیز را درباره ستاره‌های دنباله‌دار بدانیم.اما اطلاعاتی که همین حالا ما توانسته‌ایم جمع آوری کنیم، هزاران برابر اطلاعاتی است که ما قبلاً درباره ستاره‌های دنباله دار می‌دانستیم.

این فضاپیما با استفاده از نیروی جاذبه سیاره زمین و سیاره مریخ سرعت خود را در مسیر شش میلیارد کیلومتری این سفر افزایش داد.

سرعت حرکت ستاره دنباله‌دار تحت تعقیب، 55 هزار کیلومتر در ساعت است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، روزتا در ماه نوامبر و زمانی که ستاره دنباله‌دار به خورشید نزدیکتر می‌شود، کاوشگرهای خود را به سمت ستاره دنباله‌دار پرتاب می‌کند تا این کاوشگرها بتوانند با تماس مستقیم با سطح ستاره دنباله‌دار، اطلاعات دقیقتری را به روزتا و در نهایت به زمین بفرستند.

«مارک مک کوچرن»، یکی از مشاوران ارشد سازمان فضایی اروپا گفت: «یکی از نتایج این شکل عجیب این است که ما بتوانیم فضای بزرگی را برای فرود آمدن پیدا کنیم. البته که ستاره دنباله‌دار یک موجود فعال است که از خود گاز و گرد و غبار متصاعد می‌کند. ما به داخل آن می‌رویم؛ البته نه با سرعت زیاد.

وی افزود: این حرکت، کاوشگر را به خطر نمی‌اندازد. در مجموع چالش بزرگی پیش روی ما است اما برای روبه‌رو شدن با آن آماده هستیم.

فاصله تقریبی زمین از روزتا حدود 550 میلیون کیلومتر است و حدود 22 دقیقه طول می کشد تا پیغامهایی که این فضاپیما می‌فرستند به زمین برسد.

به گزارش شبکه یورونیوز، کاوشگر روزتا بلافاصله پس از قرار گرفتن در مدار ستاره دنباله‌دار کار خود را آغاز کرد و اولین تصاویر با کیفیت بالا را به زمین مخابره کرد.

دانشمندان امیدوارند که با انجام این مأموریت، درک بهتری از مواد تشکیل دهنده ستاره دنباله‌دار پیدا کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها