امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102093
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; /قم - سید محمد مهدی موسوی: می‌گویند خبرنگار وجدان جامعه است و اوست که چشم بیدار مردمان و حلقه واسط میان ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; /قم - سید محمد مهدی موسوی: می‌گویند خبرنگار وجدان جامعه است و اوست که چشم بیدار مردمان و حلقه واسط میان فرمانروایان و فرمانبرداران است.

روزهای میانی مردادماه گرم که فرا می‌رسد بر شدت و داغی این گونه بحث‌ها افزوده می‌شود و این خود نشان می‌دهد که 17 مرداد دیگری در راه است و کمابیش در چنین روزی ، نگاه‌ها به سوی این قشر همیشه در صحنه جلب می‌شود و از پیِ این توجه کوتاه مدت، برگزاری همایش‌ها و جلسات تقدیر و تجلیل از جماعت خبرنگار و فعال رسانه‌ای است که پررنگ می‌گردد.

بی‌شک مایی که عنوان خبرنگار و روزنامه نگار را با خود یدک می‌کشیم ، ناگزیر از آن هستیم که به جامعه خود و اخبار و تحولات بی شماری که گاه در کسر یک ثانیه در آن می‌گذرد حساس باشیم و رسالت خود را در اصلاح مداوم و لاینقطع جامعه بدانیم چه آن که اگر غیر از این شود و غیر از این باشد، از وادی تعهد و حریت و صراحت و وجدان کاری و حرفه‌ای دور شده‌ایم.

همانگونه که اساتید روزنامه‌نگاری گفته‌اند و ما نیز بر این عقیده هم نظریم، سرعت در تصمیم‌گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی‌های اساسی حرفه خبرنگاری است؛ چه آن که بی‌گمان حساسیت کار اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به دانستن سریع و به موقع خبرها برای اتخاذ تصمیم درست و نیز افزایش رسانه‌ها و رقابت میان آن‌ها، بر ضرورت «سرعت» در کار خبررسانی افزوده است.

طبع قضیه هم این است که کمترین تعلل در انعکاس سریع رویدادها، به کاهش اعتبار رسانه و در ادامه حتی گاه به مرگ رسانه و بی‌خاصیت شدن آن می‌انجامد.

روی سخن اما اینجاست که حرفه‌ای شدن در این عرصه و حرفه‌ای نگاشتن و انعکاس حرفه‌ای وقایع و تحولات چه حد و مرزی دارد؟

به عبارت دیگر آیا می‌توان به بهانه حرفه‌ای بودن و سرعت عمل و این گونه مسایل، از حق طلبی و حق جویی چشم پوشید. آیا این‌ها که گفته شد و کاملاً در جای خود درست است، می‌تواند جواز ما برای حرکت در هر مسیری و عبور از هر گونه خط قرمزی باشد؛ به ویژه خط قرمز بزرگی به نام " گناه و معصیت".

به راستی اگر ما مدعی پیروی از آن بزرگمرد تاریخ بشریت و آن مظهر اخلاق کامل انسانی نبودیم که فرمود: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت‌گری نهراس»، پاسخ به این سئوال تفاوتی جدی پیدا می‌کرد.

اینگونه است که باید گفت و گفت که حق محوری، حق طلبی و بالاخره حق گویی، از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خبرنگار موفق و خداترس است. راستی چقدر این واژه خداترسی و تقوای رسانه‌ای این روزها در عمل کمرنگ شده است. چیزی شبیه شعارهای تزیین شده برای همایش‌های بی خاصیت!!

بگذریم. شاه بیت قصه اما اینجاست که بدانیم و آگاه باشیم این حق گویی در منظومه اعتقادی ما شیعیانی که در چارچوب نظام اسلامی و تحت لوای ولی فقیهی آگاه و زمان شناس زندگی می‌کنیم دارای ملاحظاتی جدی است که از آن جمله رعایت مصالح نظام اسلامی است؛ کم نیستند و نبوده‌اند خبرنگاران و روزنامه نگارانی - حتی آنان که داعیه تمام ناشدنی ارزش مداری داشته اند- که بیان همه واقعیت‌ها را بر هر مصلحتی ترجیح می‌داده و می‌دهند، بی توجه به این که برخی مصالح عالیه نظام اسلامی که برای ایجاد آن هزینه‌های فراوانی صرف شده، ایجاب می‌کند که در نوشتن حقایق و به ویژه چگونه نوشتن آن‌ها، اندکی تامل کنیم و بر صراطی برویم که ولی فقیه مان آن را به ما نشان می‌دهد.

خبرنگار در تراز مفاهیم اسلامی و شیعی باید بداند و خوب می‌داند، ارزش قلم تا آنجاست که باریتعالی در قرآن سوره‌ای را با نام «القلم» اختصاص داده است. چنین اهمیت و جایگاهی می‌طلبد که هر چه بیشتر در حساسیت کار رسانه‌ای و خبرنگاری بیندیشیم و رفتارمان را با آموزه‌های دینی محک بزنیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار /توخشنود باشی و ما رستگار

 

انتهای پیام/2258/ذ40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها