امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102107
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع قزاقستان اعلام کرد که در پی نشست اخیر شورای وزرای دفاع کشورهای مشترک‌المنافع ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع قزاقستان اعلام کرد که در پی نشست اخیر شورای وزرای دفاع کشورهای مشترک‌المنافع که در ماه ژولای در «آستانه» پایتخت قزاقستان برگزار شد، درباره برگزاری بیش از 30 برنامه مشترک تا پایان سال 2015 توافق شده است.

این منبع تصریح کرد: اجرای برنامه‌های مذکور از زمان امضای اسناد در این نشست و در مدت سال جاری نیز صورت می‌گیرد و هر برنامه زمان معینی خواهد داشت.

علاوه براین، درباره تخصیص بودجه برای توسعه سامانه دفاع ضدهوایی کشورهای مشترک‌المنافع برای سال آینده نیز توافق شده است.

در نشست مذکور هیئت‌هایی از نهادهای دفاعی آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان شرکت کردند.

این مسئله در حالی است که بیش از 20 مورد از مسائل مختلف در زمینه‌ همکاری‌های چندجانبه نهادهای دفاعی کشورهای عضو مشترک‌المنافع نیز بررسی شد.

منبع مذکور همچنین تأکید کرده است: وزرای دفاع کشورهای عضو اسناد مربوط به وضعیت نیروهای فنی- نظامی، طرح همکاری در زمینه اجرای کارهای مربوط به مین‌روبی، نظارت و ارزیابی شرایط بیولوژیکی تشعشعات شیمیایی، اولویت‌های پژوهشی در زمینه مسائل دفاعی، لایحه استفاده مشترک از فضاپیماها برای انجام اقدامات دفاعی‌ را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

در بیانیه این نشست به احتمال تشدید بحران‌های سیاسی در برخی از کشورهای عضو این جامعه و کاهش خطرات ناشی از جنگ داخلی در اوکراین تأکید شده بود.

علاوه براین، «سریک احمداف» وزیر دفاع جمهوری قزاقستان و «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه پروتکل اصلاح توافق‌نامه درباره سازماندهی پذیرش، پشتیبانی فرودگاهی و فنی و حفاظت هواپیماهای نظامی در فرودگاه‌های نیروهای مسلح 2 کشور را امضا کردند.

کشورهای جامعه همسود که در سال 1991 و در پی فروپاشی اتحاد شوروی سابق تأسیس شد، متشکل از روسیه، بلاورس، مالدیو، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین و ازبکستان می‌باشد که گرجستان از دیگر اعضا آن در سال 2007 عضویت خود را در این نهاد به حالت تعلیق درآورد و در سال 2008 از آن خارج شد.

در ضمن، اوکراین از کشورهای اصلی عضو این جامعه نیز در پی تحولات ماه فوریه سال 2014 و پس از به قدرت رسیدن نیروهای تحت حمایت غرب اعلام کرد که از این نهاد خارج می‌شود.

با این وجود، مقامات روسیه در مورد اتخاذ اقدامات تلافی‌جویانه علیه «کیف» در صورت خروج اوکراین از این اتحادیه هشدار می‌دهند.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها