امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10215
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس نشست خبری سید‌عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما بعدازظهر روز گذشته با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس نشست خبری سید‌عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما بعدازظهر روز گذشته با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد.

بنابر این در این گزارش در مراسم ضرغامی در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری مناظره‌ها به شکل جمعی توضیح داد: مناظره‌ها با ردیف مقعر و محدب تلویزیونی از زوایای مختلف پوشش داده می‌شود و بین این دکور‌ها تریبونی قرار داده شده که کاندیداها می‌توانند صحبت کنند.

وی ادامه داد: در طول برگزاری مناظره‌ها اشکالات مطرح می‌شود و نامزدها می‌توانند بیانیه و توضیح بدهند بحث‌های جدی‌تری مطرح کنند و مدیریت برنامه نیز به نحوی خواهد بود که اعضاء شرکت‌کننده مقابل هم افکارشان ارائه شود.

یک خوبی کار مناظره‌های جمعی این است که درباره یک موضوع خاص نگاهی تطبیقی خواهند داشت. به دلیل تقابل خاصی که وجود دارد امکان دارد بعضی مناظرات هیچ جذابیتی نداشته باشد. اما از این لحاظ قابل توجه است که همه افرادی که رقیب هستند با هم چالش می‌کنند و امکان رقابت فراهم می‌شود.همچنین مناظرات با نگاه کارشناسی دقیق همراه خواهد بود.

ضرغامی در پاسخ به خبرنگار فارس، راجع‌به اینکه در دوره گذشته مناظرات دو نفره و با حضور یک مجری برگزار می‌شد که به اذعان برخی در حد یک وقت‌نگهدار حضور داشت امسال با حضور تعداد کاندیداهای بیشتر چطور زمان کافی  برای طرح موضوع وجود دارد و همچنین مجری چگونه می‌تواند 8 نفر را با هم کنترل کند تصریح کرد: در دوره گذشته مناظرات به دلیل حساسیت بالایی که داشت علی‌رغم اینکه آقای پورحسین امکان و توان طرح مباحث را داشتند از این کار منع شدند چون احساس می‌شد صدا و سیما بخواهد در کار نامزد‌ها دخالت کند بنابر این به دلیل همین حساسیت بالا آقای پورحسین جلسه را به صورتی اداره کند که بعدا مشکلی ایجاد نشود. اما امسال افرادی مشخص شده‌اند که البته تا روز برگزاری مناظره‌ها اسامی آنها قطعی خواهد شد این مجری‌ها اجازه ورود به بحث‌ها را دارند و تعریف‌هایی که در مراسم انجام می‌شود همه از سوی مجری مدیریت خواهد شد.

وی تصریح کرد: وقتی مناظره جمعی باشد اشکالات این چنینی رفع می‌شود.  از لحاظ زمانی ما امکان برگزاری مناظرات دو نفره را نداشتیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم امسال جمعی باشدحتی در مقطعی به برگزاری گروه‌های چهارنفره نیز فکر کردیم اما پس از بررسی احساس کردیم شاید به دلیل تقسیم بندی‌هایی که ایجاد می‌شود حالت مناظره به وجود نیاید و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که مناظرات را به صورت جمعی برگزار کنیم و این مناظرات از ساعت 16 الی 20 طول خواهد کشید در حال حاضر نیز برنامه‌هایی نظیر 90 داریم که 4 ساعت طول می‌کشد ولی مخاطب خسته نمی‌شود و با اشتیاق به دنبال تعقیب آن خواهد بود.

رئیس رسانه ملی در پاسخ به این سؤال که در دوره گذشته برخی اظهار‌نظر‌ها به وجود آمد که نامزد بدون حضور نامزدها دیگر درباره او صحبت می‌کرد و طرف مقابل فرصت پاسخگویی نداشت، امسال با این رویه چگونه برخورد خواهید کرد اظهار داشت: ما در دوره قبل هم مشکلی نداشتیم که فرصت در اختیار افراد قرار دهیم. اما این مسئله با تفاسیر وسیع مواجهه شد و ما حساب کردیم که باید 6 ماه معطل پاسخگویی باشیم تا احقاق حق شود اما امسال چون همه نامزدها حضور دارند قطعا امکان پاسخگویی به موارد مطرح شده برایشان وجود دارد هر چند که زمان مشخص شده اما دست ما باز است و تا اذان مغرب وقت خوبی داریم که فرصت در اختیار کاندیداها قرار دهیم.

وی افزود: در برگزاری مناظره‌ها زمان برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و من از وزارت کشور تشکر می‌کنم که از 48 ساعت زمان خد استفاده نکرد و به سرعت اسامی را در اختیار ما قرار داد تا بتوانیم روز جمعه قرعه‌کشی کنیم وقت برای ما بسیار مهم است.

ضرغامی همچنین درباره ارائه وقت اضافه به کاندیداها و حضور برخی از آنها به دلیل داشتن سمت حقوقی در برخی پروژه‌های ملی و پوشش خبری آنها از طریق تلویزیون که یک نوع تبلیغ به شمار می‌رود نیز گفت: ما همان روال بی‌طرفی دوره گذشته را در پیش خواهیم گرفت. اصلا بی طرفی رسانه ملی علی‌رغم اینکه مشی سازمان و دستور مقام معظم رهبری با دقت و نظارت از سوی مردم مواجهه است. بزرگترین ناظر خود مردم هستند اگر کوچکترین طرفداری بشود مردم کاملا متوجه خواهند شد.

رئیس‌جمهور هم در دوره قبل از حق قانونی خود استفاده کرد امسال نیز در مورد شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برنامه‌ریزی‌هایی داریم و اگر نامزدی مسئولیت حقوقی دارد قطعا لحاظ خواهد شد و حتی برخی کاندیداها مثلا افتتاحیه‌های خود را تا پس از برگزاری انتخابات تعویق می‌انداختند.

وی افزود: جزء این اخبار متنوع از کاندیداهای مختلف و دسته‌های خبری متفاوت نقل خواهد شد سعی می‌کنیم زمان و تنوع را لحاظ کنیم تا کوچکترین شائبه‌ای ایجاد نشود همین حالا دخالت‌های نابجایی از سوی دشمنان جمهوری اسلامی انجام می‌شود که فرصت‌های تبلیغی مناسبی برای ما است لذا اگر سران ضد انقلاب از طریق رسانه‌های خود امر و نهی می‌کنند که در انتخابات شرکت نکنیم بهترین سوژه برای ما است که همان‌ها را پخش می‌کنیم. دشمنان ما باید از این حرکت درس گرفته باشند. هر قدر مقابل نظام موضع بگیرند مردم مردم بیشتر از جمهوری اسلامی استقبال می‌کنند و آنها تبلیغاتشان نتیجه معکوس خواهد شد. اینها همه دخالت‌های آشکاری است که بگویند شورای نگهبان چه کسی را باید رد و یا تأیید کند. این موارد متعلق به زمان طاغوت بود که در جنگ جهانی دوم سران کشورها بدون هماهنگی و ویزا گرفتن به ایران می‌امدند و مملکت ما را اشغال می‌کردند و شاه ایران را احضار کرده و به او دستور می‌دادند. در حالی که امروز مردم خودشان را سرنوشت خودشان را تعیین می‌کنند.
ضرغامی همچنین درباره اینکه اگر چند نامزد در فرصت تبلیغات با هم ائتلاف کنند و یا نامزدی کناره‌گیری کند تکلیف برنامه‌های در نظر گرفته شده چه خواهد شد گفت: اگر نامزدی حین زمان مقرر کنار برود به طور طبیعی برنامه‌هایش در جدول حذف خواهد شد. التبه اگر از قبل این اتفاق می‌افتاد می‌توانستیم برنامه‌ها را بهتر ببندیم.

رئیس سازمان صدا و سیما همچنین در پاسخ به سؤالی با این مضمون که رئیس‌جمهور جدید چقدر در تغییر اوضاع صدا و سیما نقش خواهد شد گفت: صدا و سیما مثل مرغ عزا و عروسی است فکر نکنید که اگر شخص خاصی رئیس‌جمهور اتفاق خاصی می‌افتد. ما رسانه‌ایی عظیم و منحصر به فردی هستیم. 160 شبکه رادیویی و تلویزیونی را اداره می‌کنیم هیچ کجای دنیا رسانه خودش فیلم و سریال تولید نمی‌کند در حالی که اینجا بخشی از محصولاتش را خودش تولید می‌کند.

امیدوارم رئیس‌جمهور اینده نگاه عادلانه‌ای نسبت به صدا و سیما داشته باشد.

وی درباره جدول پخش برنامه‌های عادی صدا و سیما نیز توضیح داد: برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به شیوه ای است که سایر برنامه‌ها سر جای خود باشند و برنامه‌ای قطع نمی‌شود. این برنامه‌ریزی مهندسی صنایع و کنترل پروژه است که تمام شاخص‌ها در نظر گرفته می‌شود و سختی کار در این بود که ویژه برنامه انتخاباتی با برنامه اصلی تلاقی نداشته باشد.

ضرغامی عنوان داشت: در توزیع برنامه‌ها مهندسی عادلانه‌ای انجام شده است و ما همان را هم به قرعه‌کشی گذاشته‌ایم توجه داشته باشید که اگر حساسیت‌های ما نبود شاید می‌شد برنامه‌ها را دقیق‌تر جانمایی کرد. درباره پخش مناظرات طبق قانون جلو می‌رویم وعملا امکان اینکه بخواهیم در تکرار حذف و اضافه‌ای داشته باشیم نخواهد بود. مگر اینکه کمیسیون تبلیغات نظر خاصی ارائه دهد که ما تابع آن هستیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس با این مضمون که اگر در آخرین وقت‌های باقی‌مانده کاندیدایی موفق شود از حکم حکومتی استفاده کرده و وارد چرخه انتخابات شود برنامه‌های او چطور روی آنتن می‌رود گفت: فعلا هیچ گونه اطلاع و خبری در اینباره نداریم ولی قاعدتا هر تصمیمی که برای نامزدها بگیرند ما طبق قانون عمل خواهیم کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها