امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102162
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌ اسماعیل امینی، شاعر،‌ منتقد و استاد دانشگاه، پیش از این در گفت‌وگویی خبر از انجام کار تحقیقاتی بر روی سخنان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌ اسماعیل امینی، شاعر،‌ منتقد و استاد دانشگاه، پیش از این در گفت‌وگویی خبر از انجام کار تحقیقاتی بر روی سخنان امام خمینی(ره) و جمع کردن لطایف و ظرایف سخنان ایشان داده بود. وی درباره این کتاب که 10 سال پیش کار تحقیقاتی و گردآوری آن به پایان رسیده ولی هنوز منتشر نشده است،‌ به خبرنگار فارس گفت: به نظرم رسید مشکل قدیمی در نهضت‌های فکری و اجتماعی ایران و به نتیجه نرسیدن آنها، این بوده است که زبان رهبر این نهضت‌ها با زبان مردم فاصله داشته است اما حضرت امام (ره) این ویژگی را داشت و تسلط به زبان عموم و آشنایی کامل با آن باعث ارتباط مردم با سخنان ایشان شده بود.

وی افزود: به نظرم رسید یکی از دلایل صمیمت زبان امام و ارتباطش با مردم تسلطشان به کنایات و تمثیل‌ها و لطایف زبان مردم است و به همین دلیل سخنرانی‌های ایشان را بررسی و لطایف و تمثیل‌ها و کنایات را در میان سخنانشان که جنبه‌های عمومی داشتند،‌ مشخص کردم و توضیحی برای هر یک از آنها نوشتم.

این شاعر طنزپرداز اظهار داشت: حضرت امام در جدی‌ترین تحولات اجتماعی با زبان مردم سخن می‌گفته و اتفاقا از لطایف و کنایات هم بسیار استفاده می‌کرده و به ویژه بروز این روحیه را حتی در بحبحه مبارزات نشان دادم و اینکه هر وقت شرایط سخت‌تر بود، اتفاقا در آن زمان روحیه نکته سنج و ظریف ایشان بیشتر نمایان شده و به استهزای دستگاه استبدادی پرداخته‌اند و با بیان طنز ابهت دستگاه ‌های ظالم را در نظر مردم فرو ریخته‌اند و این لحن همیشه در سخنان ایشان وجود داشته است.

امینی گفت: من نمونه‌های مختلفی از طنز در سخنان حضرت امام را در کتاب گردآوری کرده‌ام. هم در جایی که روش‌های تبلیغاتی رژیم شاهنشاهی را به چالش می‌کشند و هم در زمانی که دستگاه‌های استبدادی مثل صدام مقابل کشور ما ایستادند،‌ امام با این گونه سخن گفتن به نوعی به مردم روحیه می‌داند و این نکات اتفاقا برای نسل جدید ما بسیار جالب‌ است.

وی درباره سرنوشت انتشار کتاب هم گفت: من 10 سال پیش این کار را برای موسسه حفظ و نشر آثار امام انجام داده‌ام و نمی‌دانم چرا منتشر نشده است. البته همان زمان حق الزحمه من پرداخت شد و مشکلی از این بابت وجود ندارد اما به هر حال انتشار این کتاب به خصوص برای نسل جوان جالب خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها