امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102239
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۷
تعداد بازدید: 138
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان بابلسر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش سالانه دانشجویان مستقل

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان بابلسر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش سالانه دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور که در دانشگاه مازندران برگزار شد، در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان شرکت کننده در این همایش درباره توانمندی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بحث تعمیر و نگهداری امکانات اظهار داشت: در بحث ساخت، تعمیر و نگهداری کشتی‌ها و زیردریایی در مقایسه با قبل و بعد از انقلاب شرایط تغییر کرده است و در حال حاضر در بحث ساخت و ساز شرایط رو به رشدی را داریم.

وی با بیان اینکه ساخت‌وساز نه تنها توسط نیروی دریایی انجام می‌شود،گفت: با بعضی از دانشگاه‌ها مانند صنعتی شریف، علم و صنعت، مالک اشتر، چابهار، مشهد، صنعتی امیرکبیر، ارتباط علمی و پروژه‌های داریم که در این پروژه‌ها از رشد خوبی برخوردار هستیم.

سیاری متذکر شد: در بخش ساخت و ارتقای سطح علمی و توانمندی برای تامین نیازمندی‌ها اقدامات خوبی انجام شده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره احیای سواحل مکران گفت: دو همایش ملی توسعه برای ساحل مکران و اقتدار ملی برگزار کردیم که همایش دوم خرداد 93 در جاسک برگزار شد و متوجه شدیم جاسک نسبت به چهار سال گذشته توسعه داشته است، در بندر عباس نیز نسبت به چهار سال گذشته با اقتدار نیروی دریایی و هوایی به حدی از توسعه رسیده است که جای خالی وجود ندارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: اگر اکنون در سواحل مکران مستقر هستیم به دلیل توسعه سواحل مکران برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری است و در محدوده خود فعالیت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیاز است در این منطقه پادگان احداث شود، افزود: تعمیر و نگهداری پادگان موجب اشتغال، رفت و آمد و آبادانی می‌شود و برای پیشرفت هر کشور باید به نقاط محروم توجه کنیم.

سیاری در پاسخ به سئوالی درباره پیشروی از تنگه هرمز نیز بیان داشت: در حال حاضر از تنگه هرمز بیرون آمدیم و به تنگه باب‌المندب رسیدم و 2 هزار و 500 کیلومتر پیشروی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه تامین امنیت تنگه هرمز بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی ایران هم به تنهایی و هم با حضور کشورهای منطقه امنیت تنگه هرمز را برای اقتصاد جهان که روزانه 17 میلیون بشکه نفت از آنجا عبور می‌کند، تامین می‎کند، ابراز داشت: ما این توانایی را داریم هم امنیت تنگه هرمز، خلیج فارس، اقیانوس آرام و عمان را برقرار کنیم و برای تامین امنیت نیاز به وجود هیچ کشوری در منطقه نیست و ما خودمان از عهده آن بر می‌آییم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه ناو هواپیمابر نیروی دریایی ارتش در چه وضعیتی قرار دارد، خاطرنشان کرد: با تکیه بر علم دانشجویان می‌توانیم به پیشرفت‎های زیادی در بخش علم و دانش برسیم که در این بخش نیز ناوشکن جماران نمونه‌ای از این پیشرفت است.

 وی با اشاره به اینکه در جلسه‌ای که با فرمانده نیروی دریایی هند داشتیم آنها اعلام کردند که «فکر نمی‌کردیم ایران با وجود تحریم‌ها تا به این حد خودکفا شده باشد، ابراز داشت: در حال حاضر با وجود تحریم‌ها کشور ما به توانمندی در زمینه ساخت ناوکش دست یافته است.

سیاری درباره فعالیت دانشگاه علوم دریایی حضرت امام خمینی نوشهر نیز گفت: تا قبل از سال 59 همه افسران خارج از کشور تحصیل می‌کردند اما در سال 59 این دانشگاه به فرمان امام به نام خود امام راه‌اندازی شد و امروز می‌بینیم که بعد از 33 سال مدیران، فرماندهان و تصمیم‌گیران نیروی دریایی ساخته و پرداخته این نیرو هستند و آموزش ما در دانشگاه نیروی دریایی نوشهر از استاندارد جهانی برخوردار است و دانش‌آموختگان این دانشگاه در اقیانوس آرام در حرکت هستند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره دانش ساخت زیردریایی در نیروی دریایی ارتش نیز گفت: یک همایش با فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار شد که در این همایش برای امنیت اعلام کردیم که «ناوروی» ایران در سواحل بمبئی در حال تردد است که این مسئله با توجه به اینکه ایران در مرحله تحریم قرار داشت، موجب تعجب آنها شد و به توانمندی ایران بعد از گذشت 33 پی بردند.

سیاری درباره عبور زیردریایی جمهوری اسلامی ایران از کانال سوئز اظهار داشت: نیروی دریایی ایران با حضور خود در دریایی مدیترانه هم توانمندی خود را به نمایش گذشت و هم آرزوی هخامنشیان را برآورده کرده است و این مسئله حادثه تاریخی است که حتی رژیم صهیونیستی هم بیشترین تبلیغ را برای عبور ایران از این کانال انجام داد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران با حضور در دریای مدیترانه اعتماد به نفس خود را نشان داد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا دزدان دریایی در حریم آب‌های ایران نیز حضور می‌یابند، گفت: ما اجازه تعرض به آنها را نمی‌دهیم اما گاهی هم تعرض انجام می‌شود و وقتی به رسانه‌ها اعلام می‌کنیم این روند را گزارش کنید اما رسانه‌ها به بهانه تکراری بودن از پخش خودداری می‌کنند.

سیاری با اشاره اینکه در حال حاضر تجهیزات دزدان دریایی بیشتر شده است، افزود: دزدان دریایی هم قایق تندرو دارند و هم سلاح پیشرفته، اما ارتش جمهوری اسلامی اجازه فعالیت به آنها را نمی‌دهد.

وی در پایان با اعلام اینکه خلیج فارس به طول یک‌هزار کیلومتر انبار انرژی دارد و  فرماندهی مرکزی ناوگان پنجم آمریکا در این منطقه قرار دارد، متذکر شد: طولانی‌ترین مرز ایران وابسته به تنگه هرمز است که روزانه 17 میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز، 10 میلیون از تنگه مالاکا، 3 میلیون از باب‌المندب و کانال سوئز تامین می‌شود و ایران تامین انرژی هند، ژاپن و چین را برعهده دارد.

 وی بزرگترین چالش دریای خزر را نفوذ بازیگران فرامنطقه‌‎ای در این دریا برشمرد و خاطرنشان کرد: کل مرز آبی کشور 8 هزار و 620 کیلومتر است و دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان 432 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و با پنج کشور همسایه است و تهدید حدود بزرگترین چالش دریای خزر است.

انتهای پیام/86010/ح40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها