امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10224
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 114
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند سرنوشت یک کشور را حداقل برای مدت زمان 4سال دستخوش تغییر قرار دهد، ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند سرنوشت یک کشور را حداقل برای مدت زمان 4سال دستخوش تغییر قرار دهد، برگزاری آن از اهمیت بسزایی برخوردار است که البته اهمیت آن بر هیچ کسی پوشیده نیست.

در این میان نیز چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات کاندیداها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و موعد مقرر برای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی در بازه زمانی کمتر از یک ماه اقدامات فراوانی از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی، ستادهای تبلیغاتی کاندیداها و حتی مردم صورت می‌گیرد که البته برخی مفید اما برخی با تبعات بسیار منفی همراه است که جبران آن مستلزم عزمی ملی است.

نمونه بارز این امر را می‌توان در انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری مشاهده کرد، در این دوره از انتخابات استفاده از نمادهای رنگی برای ابراز علاقه‌مندی به کاندیدایی خاص با تبعاتی همراه بود که خوشبختانه به همت ملت شهید پرور ایران این تبعات منفی به خوبی خنثی شد اما آیا مقامات مسئول درصدد برآمدند تا این تجربه بازهم تکرار نشود شاید این بار جبران تبعات سخت‌تر باشد و یا اصلا جبران‌ناپذیر نباشد.

استفاده از نمادهای رنگی شاید سرمنشاء ایجاد انقلابی مخملی باشد بنابراین لازم است که از بروز چنین مسئله‌ای برای بار دوم در کشور جلوگیری به عمل آید.

بدون شک ادامه دار بودن سناریوی استفاده از نمادهای رنگی توسط برخی از کاندیداها می‌تواند کشور را با چالش روبرو کند.

انقلاب‌های رنگین، نامی است که به طور گروهی به دسته‌ای از تحرکات مربوط به هم اطلاق شده است که در بسیاری از جمهوری‌های شوروی سابق و کشورهای شرقی، بلوک شرق، به وقوع پیوسته است. وجه مشترک تمامی این حرکات، این است که در تمام حالات، یک رنگ خاص یا گل خاص، به عنوان نماد، مورد استفاده قرار گرفته است و هدف نهایی آن براندازی نظام حاکم بوده است.

با توجه به اینکه هم اکنون در مورد استفاده کاندیداهای ریاست جمهوری قانون ساکت مانده است و با خلاء قانونی روبرو هستیم؛ همین امر موجب شده است که با وجود تبعات منفی 88، باز هم برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری 92، برای خود نماد و رنگی را مشخص کنند، برخی رنگ بنفش، برخی باز هم سبز و البته برخی هم اظهار بی رنگی کرده‌اند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در خصوص انتخاب رنگ از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: قانون نسبت به این مسئله ساکت است و خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد.

درباره استفاده کاندیداهای ریاست جمهوری از نمادهای رنگی نظرات برخی از فعالان عرصه رسانه را مرور می‌کنیم. 

دوره انقلاب‌های رنگین در سال 1388 به پایان رسیده است

محمد ودوود حیدری،مدیرمسئول روزنامه جوان با بیان اینکه در انتخابات 92 نگران موضوعات امنیتی نیستیم چرا که در انتخابات 88 اتفاقاتی که افتاد باعث واکسینه شدن بسیاری از موضوعات از جمله انتخابات شد، می گوید: دوره انقلاب‌های رنگین در سال 1388 به پایان رسیده است.

وی می‌افزاید: دوره انقلاب‌های رنگین و مخملین در سال 1388به پایان رسیده است این بدین معنی است که موضوع انقلاب‌های رنگین که باعث واژگون شدن و مصادره کردن چندین انتخابات و انقلاب در کشورهای مختلف توسط غرب شده بود در اولین مواجه با انتخاباتی که در ایران بود از رده خارج شد.

سید تقی پوربخش، مدیرعامل روزنامه رسالت با بیان اینکه انتخاب رنگ‌ها توسط هر شخصی در این دوره از انتخابات در واقع بازی در زمین بیگانه است، اظهار می‌دارد: رنگ مردم ایران، رنگ خداست.

حسین قربانزاده، مدیرمسئول روزنامه تهران امروز با بیان اینکه انتخاب رنگ و برپایی انقلاب‌های رنگین در انتخابات نسخه‌‌ای کاملاً سطحی و بدلی برای نظام سیاسی کشور است،‌ می‌گوید: با هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری هیچگاه انقلاب‌های رنگین در کشور به بار نخواهد نشست.

کجای قانون آمده است کاندیداها می‌توانند از نماد و رنگ مخصوص استفاده کنند؟

در این میان علی جلیلیان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره استفاده کاندیداهای ریاست جمهوری از نمادهای رنگی با بیان اینکه کسی که خارج از چارچوب قانون نسبت به تبلیغات اقدام کند، مرتکب تخلف شده است، ابراز می‌دارد: کجای قانون پیش‌بینی شده است کاندیداها می‌توانند از نماد و رنگ‌ مخصوص استفاده کنند؟

وی متذکر می‌َشود:‌ استفاده از نمادهای رنگی خارج از مقررات و چارچوب‌های انتخابات می‌تواند جرم تلقی شود.

استفاده از نمادهای رنگین در موارد شبهه‌برانگیز شکل مجرمانه پیدا می‌کند

همچنین محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه استفاده از نمادهای رنگین فی‌نفسه جرم محسوب نمی‌شود اما در موارد شبهه‌برانگیز ممکن است بحث مجرمانه پیدا کند، می‌گوید: استفاده از این نمادها همراه با آرم، مشخصه خاص، مهر و نشان و ... ممکن است شکلی مجرمانه یابد.

وی بیان می‌دارد: استفاده از نمادهای رنگی فی نفسه نمی‌تواند جرم محسوب شود اما در موارد شبهه برانگیز ممکن است بحث مجرمانه پیدا کند.

استفاده از نمادهای رنگی بوی کهنگی می‌دهد/ این دوره انتخابات، «رنگ» کم می‌آوریم!

بیژن مقدم،‌ مدیرمسئول روزنامه جام‌جم با بیان اینکه استفاده از نمادهای رنگین بوی کهنگی می‌دهد، ادامه می‌دهد: در این دوره انتخابات برخی کاندیداها رنگی را برای خود اعلام کرده‌اند و با این وضعیت با کمبود «رنگ» مواجه می‌شویم!

وی با بیان اینکه تجربه استفاده از نمادهای رنگین در دوره گذشته به هیچ عنوان تجربه خوبی نبوده، می‌افزاید: هم‌اکنون نیز برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری رنگی را برای خود اعلام کرده‌اند.

نمادهای رنگی انتخابات را از عقلانیت خارج می‌کند

سید جلال فیاضی، عضو شورای راهبردی انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با بیان اینکه نمادهای رنگی انتخابات را از عقلانیت خارج می‌کند، می‌گوید: استفاده از نمادهای رنگی نوعی کپی‌برداری ضعیف از انقلاب‌هایی نظیر انقلاب نارنجی، انقلاب مخملین و ... است.

وی ادامه می‌دهد: استفاده از رنگ‌ها و نمادهای رنگی انتخابات را بیشتر احساساتی می‌کند تا عقلانی، در حالی که ما معتقد هستیم که باید در انتخابات ایران مردم با منطق، اندیشه و عقل خود تصمیم بگیرند و تصمیمی احساسی نداشته باشند.

استفاده از نمادهای رنگی جرم محسوب نمی‌شود

این اظهارنظرها در حالی است که حمیدرضا طباطبایی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس استفاده کاندیداهای ریاست جمهوری از نماد رنگی جرم را نمی‌داند و می‌گوید: استفاده از نمادهای رنگی جرم محسوب نمی‌شود.

وی اضافه می‌کند:‌در قانون انتخابات ریاست جمهوری تخلفی با عنوان استفاده یک کاندیدا برای تبلیغات از نماد رنگی پیش‌بینی نشده و این امر جرم تلقی نمی‌شود.

بوی غرب به خوبی از نمادهای رنگی انتخابات به مشام می‌رسد

محمد صادق افراسیابی، معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل ارشاد استان تهران با بیان اینکه بوی غرب به خوبی از نمادهای رنگی انتخابات به مشام می‌رسد،گفت: غرب در تلاش است از طریق شبکه‌های مجازی با ترویج رنگ‌های انتخاباتی در جهت تضعیف هویت ملی کشور گام بردارد.

وی متذکر می‌شود: هر رنگی که بخواهد منجر به کمرنگ شدن هویت ملی کشور شود و بخواهد در مقابل پرچم جمهوری اسلامی ایران قد علم کند تضعیف هویت ملی خواهد بود باید بدانیم که نمادهای رنگی به دنبال تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران و جایگاه پرچم این کشور هستند.

استفاده از نمادهای رنگی در انتخابات ریشه دینی و ملی ندارد

 محمدرضا جمالیی، کارشناس امور رسانه با بیان اینکه استفاده از نمادهای رنگی در انتخابات ریشه دینی و ملی ندارد و برگرفته از آن سوی مرزها است، گفت: در انتخاباتی که از نمادهای رنگی استفاده می‌شود احساسات بر عقلانیت حاکم می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه خروجی انتخابات باید وحدت ملی باشد، بیان می‌دارد: زمانی که افراد بر یک نماد و رنگ خاصی تکیه می‌کنند جامعه طبقه بندی می‌شود.

استفاده از نمادهای رنگی در انتخابات حاکی از درک غلط از ملت ایران است

سید مهدی تقوی، مدیرعامل خبرگزاری ایکنا استفاده برخی کاندیداها از نمادهای رنگی در انتخابات را حاکی از درک غلط از ملت ایران می‌داند و می‌گوید: این افراد به جای اینکه بر محتوای برنامه‌های خود بپردازند به دنبال تحریک احساسات مردم هستند.

وی یادآور می‌شود: افرادی که از نمادهای رنگی به عنوان ابزار استفاده می‌کنند کسانی هستند که امید چندانی به اقبال مردم از خود نمی‌بینند و بر همین اساس از ابزاری نظیر نمادهای رنگی در جهت موج‌آفرینی استفاده می‌کنند تا وجه‌ای را برای خود در فضای انتخابات ایجاد کرده باشند.

استفاده از نمادهای رنگی در جهت همسویی برای رفتارهای ناصحیح اجتماعی، مخرب است

علی محدث،‌یک فعال رسانه‌ای نیز در این باره می‌گوید: اگر به درستی از نمادها و رنگ‌ها استفاده نشود و به عنوان ابزار و علامت تجمع و همسویی برای رفتارهای ناصحیح اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد، بدون شک با تبعات مخربی همراه خواهد بود.

وی اضافه می‌کند: با توجه به اینکه استفاده از نمادهای رنگی با منع قانونی روبرو نیست باید گفت که چنانچه رنگ‌ها و نمادهای رنگی در خارج از حیطه اخلاق استفاده شود به عنوان ابزارهای مخرب مورد مطالعه و بررسی می‌توانند قرار گیرند.

این موضوع را از یک دانشجوی رشته مترجمی زبان جویا می شویم،  وی دراین باره بیان می‌دارد که نمادهای رنگی برای جلوه بخشی به نامزد مورد نظر در انتخابات دوره گذشته و همچنین تبلیغ وسیع‌تر طرفداران جناح خاصی مورد استفاده قرار گرفت و تا حدی موثر بود چرا که به وسیله این نمادهای رنگی کاندیدای مورد نظر میان مردم نمایان می‌شد.

محبوبه حاجی زاده می‌گوید: نمادهای رنگی استفاده از پوسترها و .... را بدون کاربرد کرده بود و  در واقع روش نوینی برای تبلیغات بود. البته این امر منشاء غربی داشت.

وی بیان می‌دارد: در دوره گذشته انتخابات که استفاده از نمادهای رنگی بسیار رایج شده بود، حتی با پیشنهاد پرداخت پول، از من خواسته شد که از لباس‌های رنگی طیف آنها برای تبلیغات در بازه زمانی انتخابات استفاده کنم.

همچنین یک دانشجوی رشته گرافیک می‌گوید: استفاده از نمادهای رنگی تاثیر مثبتی داشته، البته هم‌اکنون در انتخاباتی که در بسیاری از کشورها صورت می‌گیرد،‌ استفاده می‌شود و نتوانسته انتخابات را احساساتی کند.

مهسا  مرادی ادامه می‌دهد: چنانچه در این دوره استفاده از نمادهای رنگی رایج شود، حتما از آن استقبال می‌کنم.

در این باره با یک دانشجوی 27 ساله عکاسی نیز گفت‌وگویی را انجام دادم.

وی در این باره می‌گوید: نمادهای رنگی هم می‌تواند مفید و هم غیر مفید واقع شود و در مواقعی به وسیله این ابزار می‌توان شور و نشاط را به فضای انتخاباتی و جامعه‌ای که درگیر بسیاری از مسائل و مشکلات است، وارد کرد.

مهرداد سعیدی می‌گوید: البته به نظر من در این دوره از انتخابات تجربه دوره گذشته در خصوص استفاده از نمادهای رنگی تکرار نشود.

به نظر یک دانشجوی رشته مدیریت صنعتی نیز استفاده از نمادهای رنگی در دوره گذشته انتخابات در کنار شوری که داشت، با تبعات منفی همراه بود که در نهایت در کنار سایر عوامل از پیش تعیین شده فتنه 88 را رقم زد.

پریسا فتحعلی که 27 سال سن دارد، ادامه می دهد: لازم است نسل جوان در این دوره از انتخابات هوشیار باشند و خود را با استفاده از نمادهای رنگی به دست غرب نسپارند.

وی با بیان اینکه لزومی ندارد همکلاسی و هم محله‌ای من بداند که رنگ من چه رنگی است و من به چه شخصیتی می‌خواهم رأی بدهم، می‌گوید: چنانچه در این دوره از انتخابات استفاده از رنگ و نمادهای رنگی رواج یابد، بدون شک من هیچگونه استقبالی نخواهم کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها