امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102243
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۷
تعداد بازدید: 113
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مردم ترکیه فردا یکشنبه 10 اوت/19 مرداد، به پای صندوق‌های رأی می‌روند تا برای اولین بار، رئیس جمهور خود ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مردم ترکیه فردا یکشنبه 10 اوت/19 مرداد، به پای صندوق‌های رأی می‌روند تا برای اولین بار، رئیس جمهور خود را مستقیما با آراء خود انتخاب کنند.

نزدیک به 53 میلیون نفر می‌توانند در این انتخابات که می‌تواند آغاز تاریخی جدید در صحنه سیاسی ترکیه باشد، شرکت کنند.

بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان می‌گویند، نتیجه انتخابات که شاهد رقابت سه نامزد، یعنی «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر فعلی، «اکمل‌الدین احسان اوغلو» نماینده معارضان و «صلاح الدین دیمرتاش» رئیس حزب «صلح و دموکراسی» نماینده کردهای ترکیه است، از پیش روشن است و اردوغان پیروز این انتخابات است.

بسیاری حتی این انتخابات را نابرابر می‌دانند. کمال کلیچدار اوغلو پیش از این در مصاحبه‌ای با روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرده بود که رسانه‌های مستقل جایشان در فضای انتخاباتی خالی است و حتی رجب طیب اردوغان از اموال دولتی و مالیات‌های مردمی برای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده می‌کند.

«عباس اصلان» تحلیلگر سیاسی ترکیه‌ای نیز به الاخبار می‌گوید: اردوغان همه امکانات کشورش را از هواپیما و بالگرد گرفته تا دستگاه‌های امنیتی و نظامی را به خدمت گرفته است. بر رسانه‌ها نیز تقریبا سلطه کامل دارد، از جمله تلویزیون رسمی که دیگر سخنگوی وی شده است.

گفته می‌شود اردوغان علاوه بر اینها، از حمایت جمعیت‌ها و انجمن‌های دینی و اسلامی نیز برخوردار است. البته جز جماعت‌هایی که مورد حمایت جماعت فتح الله گولن، هستند؛ کسی که در ماه‌های اخیر بشدت با اردوغان اختلاف پیدا کرده است.

جمعیت تاجران و صنعتگران مستقل (موسیاد) که پیش از این نیز بر اساس گرایش‌های دینی برای رقابت با جمعیت تاجران و صنعتگران ترکیه (توسیاد) شکل گرفته است، از اردوغان حمایت می‌کند.

علاوه بر این، اردوغان اخیرا پس توافق با کردها، حمایت حزب «کارگران کردستان» را نیز به نظر می‌رسد تا حدی به دست آورده است.

به هر ترتیب اردوغان 60 ساله، رئیس حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم و نخست‌وزیر فعلی ترکیه، با اکمل الدین احسان اوغلو 71 ساله که نامزد توافقی احزاب معارض ترکیه است و با صلاح الدین دیمرتاش 41 ساله که نامزد کردها و حزب «صلح و دموکراسی» است، رقابت می‌کند.

اردوغان که از سال 2003 قدرت سیاسی را در ترکیه در دست دارد، اعلام کرده که قصد دارد نظام پارلمانی را به نظام ریاست جمهور تبدیل کند؛ امری که احسان اوغلو نشان داده قصدی برای گسترش اختیارات رئیس جمهوری ندارد.

احسان اوغلو نماینده 10 حزب معارض ترکیه است که وزن او در انتخابات محلی اخیر در مقابل اردوغان و دمرتاش روشن شد. در انتخاباتی که 30 مارس گذشته برگزار شد، در میان بی فروغی نماینده کردها، حزب اردوغان (عدالت و توسعه) 45.6 درصد آراء، و معارضان 44.2 درصد را به دست آوردند.

کارشناسان معتقدند، در سایه رقابتی که میان اردوغان و احسان‌اوغلو وجود دارد، کردها بیش از 5 تا 6 درصد آراء را به دمرتاش نمی‌دهند. بنابراین رقابت منحصر است به اردوغان و احسان‌اوغلو؛ احسان‌اوغلویی که اردوغان او را هدف انتقادهای خود قرار گرفته و او را متولد قاهره می‌داند حال آنکه همه می‌دانند که مصطفی کمال آتاتورک زاده شهر سلونیک یونان بود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از 57 درصد علوی‌ها رأی خود را به رقیب اردوغان یعنی احسان‌اوغلو خواهند داد و احتمال می‌رود هر چه به ساعت آغاز انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم این درصد بیشتر بشود.

هر چند بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان اعلام کرده‌اند، که نتیجه از پیش معلوم است و اردوغان رأی می‌آورد، اما رسیدن اردوغان به کاخ «شنقایا» اینقدر هم تضمین‌شده نیست و این احتمال وجود دارد که کار به دور دوم کشیده شود.

به هر حال نوع سیاست داخلی اردوغان و سیاست خارجی او طرفداران و بخصوص مخالفانی دست و پا کرده است که حتی ممکن است تجمع مخالفان سیاست خارجی او را به خیابان بکشاند و حتی علیه برخی سیاستهای داخلی او از جمله محدود کردن آزادی‌ها مانند بستن سایت‌های مختلف اعتراضاتی بشود اما در هر صورت باید منتظر شد تا روز یکشنبه مردم آیا به اردوغان رأی می‌دهند؟ کسی که با حزب خود وضعیت اقتصادی ترکیه را بهبود بخشید و نگاه اصلی او و حزبش به انتخابات زودهنگام پارلمانی است که اردوغان با تکیه بر اکثریت بودن حزبش در آن، چشم به اصلاح نظام پارلمانی و تبدیل آن به ریاست جمهوری دارد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار