امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102251
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۷
تعداد بازدید: 130
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ پروانه نجاتی شاعر زلال اندیشی است که امروز به تدریس زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ پروانه نجاتی شاعر زلال اندیشی است که امروز به تدریس زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز مشغول است. وی تلاش خستگی ناپذیری در حوزه شعر معاصر داشته است. سیزدهمین عصرانه ادبی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ویژه این شاعر، ساعت 17 دوشنبه بیستم مردادماه جاری برگزار خواهد شد. دکتر غلامرضا کافی، شاعر شیرازی به این بهانه یادداشت زیر را در اختیار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  قرار داده است که از نظرتان می گذرد:

... و این که او از «خاکستر پروانه» شروع می شود و «قناری ترین آواز» و «سوگ سور برادرانم» و «شرح پرواز» با نیم سهمی از «فرشته و انجیر» و کمی بعد با «لحظات عاشقانه یک زن» و لحظات دیگری در غزل های ماه و شکستنی تر از آنم و شعر تصویرهایی تازه و بدیع که تمام داغ و دغدغه اوست. او که مولدش اگر چه بهبهان، لحظات عاشقانه اش را در شیراز به غزل بدل کرده است. امروز 20 سال است که انجمن شعر زنان شیراز را، تنها محفل شعری ویژه زنان، اندک جایی برای زیستن، سرپرستی می کند.

او را «بانوی شعر شهدا» لقب داده اند، خود نیز این عنوان را افتخار آمیز می داند. برای پروانه نجاتی، شعر آتشی است که از خاکستر زنی گُر گرفته برمی آید و اگرچه منظومه هایی را نیز ردیف کرده است، ترجمان احساس خود را غزل می داند و اگر چه شعر جنگ یا دفاع مقدس و ساحت نورانی شهدا و توصیف آنان تمام زوایای ذهنش را گرفته است، نگاهی نیز به مصائب اجتماعی دارد و کمتر شاعری است که یک مجموعه مستقل از این دست داشته باشد. «زیر پوست شعر»، حرکت شعر در زیر پوست شهر است تا دغدغه های شریف انسانی، تجلی عاطفه مند و دلسوزانه ای داشته باشند.

باید دانست که او از عاشقانه ها به سیاه ترین زخم های جامعه نقب زده است. او که روزی خوش تراشی واژگان، لحن عاشقانه، بن مایه های احساس و رقّت احوال را تنها رگ حیات شعر می دانسته، امروز در حساسیتی مضاعف و پیشرو در بصیرت محتوا و مضمون، آنی ترین دردها و بی مهلت ترین تقاضاهای اجتماعی را پاسخ می گوید و ایمان واثق او به راهش و به سیره ی زندگی اش تنها ابزار موفقیت اوست. او می داند هر آنچه هست زندگی کند و هر آنچه شعر می کند زندگی اوست. او در شعر زنان بسیار نزدیک به مرز یگانگی است.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها