امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102321
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی مطهری امروز در مراسم ویژه روز خبرنگار که در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ضمن یادآوری نام و خاطره شهید ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی مطهری امروز در مراسم ویژه روز خبرنگار که در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ضمن یادآوری نام و خاطره شهید محمود صارمی اظهار داشت: خبرنگاران با وجود خطر رسالت خود را انجام می‌دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خبرنگاری حرفه‌ای مقدس است، افزود: خبرنگاران افکار عمومی جامعه را می‌سازند و مظهر اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند.

وی با بیان اینکه مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند، ادامه داد: در نظام‌های آزاد سیاسی، خبرنگاران در رسانه‌ها قدرتمند هستند.

مطهری در ادامه به ماجرای واترگیت اشاره کرد، گفت: ماجرای واترگیت یکی از مصادیق آزادی خبرنگاران است که به موجب آن شاهد استعفای رئیس‌جمهور وقت آمریکا بودیم.

وی با بیان اینکه در کشور ما سطح آزادی نسبی حاکم بود، ادامه داد: مرگ ستار بهشتی، ماجرای کهریزک و حادثه بند 350 اوین مطرح شد که این نشان می‌دهد رسانه‌ها می‌توانند بهترین ناظر باشند.

به گفته وی مطبوعات می‌توانند بهترین عامل مبارزه و افشای مفاسد باشند.

مطهری با بیان اینکه در ایران اولین بار مشروطه‌خواهان به نقش بی‌بدیل مطبوعات پی بردند، ابراز داشت: مطبوعات در زمان مشروطه نقش اساسی داشتند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: ایجاد شرایط یکسان برای مردم باعث شکوفایی استعدادهای سیاسی می‌شود و لازم است برخوردهای یکسان با مطبوعات صورت گیرد.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر در مطبوعات شاهد حاکمیت دوگانه هستیم، گفت: این امر به شکلی است که دادسرای فرهنگ و رسانه مستقیما می‌تواند نشریه را توقیف کند.

وی گفت: وقتی هیأتی وجود دارد که نماینده قوه قضاییه، قوه مقننه، شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده مدیران مسئول، نماینده وزارت علوم و وزیر در آن حضور دارد طبیعی است که در اینگونه موارد که قوه قضاییه می‌خواهد کاری انجام دهد نظر هیأت را بخواهد و پیش از استعلام نظر هیأت اقدامی را صورت ندهد.

به گفته مطهری زمانی که ما اطلاع نداریم ناگهان اعلام می‌شود که فلان روزنامه توقیف شده است، باید فرصت تشکیل جلسه به هیأت نظارت داده شود.

وی با بیان اینکه نمی‌شود دو مرجع درباره مطبوعات تصمیم بگیرد، ادامه داد: تصمیم‌گیری دو مرجع درباره مطبوعات احیانا متناقض با هم خواهد بود.

وی ابراز داشت: طبق قانون سایت‌های خبری هم مشمول قانون مطبوعات هستند اما سایت‌ها هم به راحتی فیلتر می‌شوند.

مطهری ضمن درخواست برای برخوردی عادلانه با خبرنگاران ادامه داد: هم اکنون خبرنگاری داریم که برای پیگیری مسئله زندان اوین مدتی در بازداشت انفرادی بود و خانواده آن نمی‌دانست در کجا بازداشت شده است و تا امروز توضیح درستی درباره آن ارائه نشده است.

مطهری گفت: این در حالی است که اکثر اتهام خبرنگاران بازداشت شده سیاسی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار