امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۰۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102390
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امیر مسعود شهرام نیا در نشست خبری به روند بهبود شرایط نمایشگاه‌های استانی اشاره و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امیر مسعود شهرام نیا در نشست خبری به روند بهبود شرایط نمایشگاه‌های استانی اشاره و با تاکید به اینکه تمام جنبه‌ها از جمله توجه به ناشران و کتابفروشان مدنظر بوده است، ابراز داشت: ما سعی کردیم با برگزاری جلسات متعدد که با حضور نمایندگان این حوزه‌ها بوده، نقاط ضعف را شناسایی و نسبت به رفع آنها و همچنین تقویت نقاط قوت در برگزاری نمایشگاه های استانی کتاب اقدام کنیم. این اقدامات از نمایشگاه کتاب بجنورد در خراسان شمالی کلید خورده است و در دیگر نمایشگاه ها هم ادامه می یابد.
 
* بازنگری در قوانین نمایشگاه‌های استانی

وی به تغییر در آئین نامه نمایشگاه‌های استانی اشاره و پیرامون موضوع تخفیف توضیح داد: گاهی برخی ضوابط مخل حضور ناشران بزرگ و ناشرانی است که آثارشان بیشتر مورد نیاز قشر کتابخوان است از این جهت که وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم که اساسا حضور در این نمایشگاه‌ها برای آنها که باید حداقل 20 درصد تخفیف در قیمت کتابهایشان اعمال کنند، مقرون به صرفه نیست. از این رو نشست‌های مختلفی برپا شد، 15 جلسه کارشناسی برگزار کردیم و در نهایت آیین نامه مشارکت ناشران در نمایشگاه‌های استانی مورد بازنگری قرار گرفت از این رو آثار از سال 89 به بعد (پنج سال) می‌توانند در این نمایشگاه ها عرضه شوند.

وی درباره عدم حضور برخی ناشران و اعطای نمایندگی تشریح کرد: ناشر می‌تواند به یک ناشر دیگر و یا تعاونی و صنف مربوط به خودش نمایندگی بدهد، نه به هر کس دیگر تا آثار او را در استان عرضه کند.
 
* بازبینی در سایت نمایشگاه‌های استانی و اصلاح شیوه دستی و قدیمی عرضه و چینش کتاب‌ها

این مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌ها ادامه داد: بازبینی در سایت نمایشگاه‌های استانی و اصلاح شیوه دستی و قدیمی عرضه و چینش کتاب‌ها در این نمایشگاه‌ها و اضافه شدن فعالیت‌های جنبی با هدف جلب بیشتر مخاطبان از دیگر تغییرات صورت گرفته است که مورد تاکید بسیار بود.

شهرام نیا به مشارکت موسسه خانه کتاب و بنیاد شعر و ادبیات داستانی اشاره و بیان کرد: موسسات نامبرده آمادگی خود را برای همکاری با موسسه اعلام کرده اند.
 
* امکان خرید آنلاین کتاب‌ها حتی بعد از اتمام نمایشگاه‌های استانی

به گفته وی، امکان خرید آنلاین کتاب‌ها حتی بعد از اتمام نمایشگاه‌های استانی هم ممکن خواهد بود.

شهرام نیا به توضیح پیرامون برگزاری نمایشگاه‌های استانی اشاره و تصریح کرد: نمایشگاه استانی کتاب همدان با 190 غرفه، نمایشگاه کتاب زنجان با 300 غرفه، مایشگاه کتاب اصفهان با 310 غرفه، نمایشگاه کتاب مرکزی با 136 غرفه و نمایشگاه کتاب چهارمحال و بختیاری با 185غرفه برپا می‌شود. ثبت نام از ناشران سراسر کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب همدان از پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده که در این مرحله ناشران در زمان ثبت نام ملزم به بارگذاری فهرست کتاب هایی هستند که قصد ارائه آنها را در نمایشگاه دارند. این کتاب‌ها در موضوعات حقوقی، عمومی، پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، زبان، کمک آموزشی، کودک و نوجوان، مذهبی و هنر خواهند بود.
 
* موضوع ارائه تخفیف در نمایشگاه‌های استانی

این مقام مسئول پیرامون توافق با ناشران در زمینه ارائه تخفیف که سوال خبرنگار فارس بود، گفت:  20 درصدی تخفیف که بیش از این اعمال می‌شد، چندان هم به سود مصرف کننده نهایی نبود، اگرچه این میزان در ظاهر به نفع مردم بود، اما عملا کتاب‌هایی مشمول این تخفیف می‌شدند که چندان برای عموم مردم ضروری نبودند. در فاز جدید ما تخفیف 10 درصدی را تعیین و نحوه اعمال آن را در اختیار ناشر گذاشته‌ایم که این مساله می‌تواند به خرید کتاب‌ها و استفاده از آنها یک جهت گیری عمومی بدهد طوری که برای طیف بیشتری از مردم قابل استفاده باشد.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ارائه بن به نهادها بیش از نیازمندان تبیین کرد: سامانه دقیقی که بتوانیم نیازمندان اصلی به بن کتاب را در سراسر کشور شناسایی کنیم نداریم. ملاک‌ها و معیارها مانند طلبه بودن یا دانشجو بودن برای بهره مندی از این بن‌ها وجود دارد، اما هیچوقت دستگاه‌های دولتی مشغول اخذ این بن‌ها و گرفتن آنها برای خودشان نبوده‌اند، در نمایشگاه کتاب تهران حدود 20 میلیارد تومان پول که در اختیار دستگاه های دولتی بود در قالب عقد مشارکت نماهایی، به خرید کتاب از این نمایشگاه برای استان‌ها اختصاص یافت. معضل کاهش تدریجی یارانه کتاب و کاغذ از یک دهه قبل به این سو مشهود است، در سال پایانی دولت آقای خاتمی یارانه بخش کتاب و کاغذ سالیانه رقمی در حدود 150 میلیون دلار بود، اما در سال 1385 که دولت نهم روی کار آمد، یک کار کارشناسی صورت گرفت که البته به نظر من غلط هم نبود؛ چراکه مسئولان وقت معتقد بودند یارانه باید به مصرف کننده داده شود، اما عملا این یارانه در شیبی ملایم و بلکه می توان گفت تند آنقدر کم شد که در سال جاری رقم آن به 35 میلیارد تومان رسیده است. با یک حساب 150 میلیون دلار سال 1384 را در دلار 3 هزار و 300 تومان امروز ضرب کنید، به رقمی در حدود 470 میلیارد تومان می رسیم، اما الان 35 میلیارد تومان است و این یعنی اینکه میزان یارانه کتاب در سال جاری به یک‌پانزدهم سال 84 رسیده است.
 
* برگزاری نمایشگاه استانی تخصصی کودک و نوجوان

شهرام‌نیا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد احتمال برگزاری نمایشگاه های تخصصی کتاب نیز گفت: پیشنهادی در خصوص نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان وجود داشته و از آنجا که برپایی این نمایشگاه در یک دوره‌ای در کرمان سابقه داشته است و همچنین با توجه به تاکید وزیر ارشاد نسبت به برگزاری نمایشگاه تخصصی، رایزنی‌هایی برای برگزاری یک نمایشگاه تخصصی و البته بین المللی در حوزه کتاب کودک و نوجوان انجام شده است که در این خصوص استاندار همدان آمادگی استان را در این زمینه اعلام کرده است و به احتمال زیاد این نمایشگاه سال آینده در همدان برگزار خواهد شد. در مورد نمایشگاه های کتاب تخصصی حوزه دانشگاهی هم مذاکراتی با مسئولان خراسان رضوی صورت گرفت تا بتوانیم این نمایشگاه را در مرز ایران با افغانستان ؛ در ایران یا افغانستان؛ برگزار کنیم.
 
* سالاریان: ادغام نمایشگاه‌های برخی استان‌های همجوار/ برخی استان‌های علاقه‌‌ند هستند بودجه ندارند

علی سالاریان مسئول نمایشگاه استانی کتاب در پاسخ به سوال فارس پیرامون اینکه در کدامیک از استان‌ها نمایشگاه‌ها دوسالانه برگزار خواهد شد، تصریح کرد: مشکلات زیرساختی که در برپایی این نمایشگاه‌ها در برخی استان ها وجود دارد، موجبات دو سالانه شدن برخی از این نمایشگاه‌ها را فراهم می‌آورد، البته در برخی از موارد خیلی از ناشران چندان تمایلی به برگزاری این نمایشگاه‌ها در استان‌ها ندارند، اما موضوع قابل تامل نبود امکانات و فضای نمایشگاهی در برخی از استان‌هاست، در برخی موارد یک نمایشگاه استانی یکسال در یک حسینیه و یکسال با داربست برگزار می‌شود و در واقع مکان مشخص در برخی استان‌ها نداریم، گاهی هم استان‌ها تمایل و علاقه دارند اما بودجه ندارند.

وی ادامه داد: احتمالا شاهد ادغام نمایشگاه کتاب استانی در جنوب کرمان با نمایشگاه کتاب کرمان، چهارمحال و بختیاری با نمایشگاه کتاب اصفهان، البرز با نمایشگاه کتاب تهران و مرکزی با نمایشگاه کتاب قم خواهیم بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها