امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۲۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102419
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفوی در این نمایشگاه آثاری با نام‌های به مستان نوید درودی فرست، ما به فلک می‌رویم، دولت عشق آمد و من ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفوی در این نمایشگاه آثاری با نام‌های به مستان نوید درودی فرست، ما به فلک می‌رویم، دولت عشق آمد و من دولت پاینده شدم، گفتند فسانه‌ای و در خواب شدند، زهی شکوه بلند قامت عشق، هو الله الملک، کشتی نوحیم در طوفان روح، باغ سبز عشق، مدعی خواست که آید به تماشاگه راز، بیایید بیایید که دلدار رسیدست، چنانی که مپرس، برخیز که پر کنیم پیمانه می، خود ز فلک برتریم، عشق، پنج اثر به نام بسم الله الرحمن الرحیم و سه اثر کمپوزیسیون (ترکیب بندی) ارائه کرده است که برای اولین بار در ایران به نمایش درمی‌آید.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور هنرمندان برگزار شد، تعدادی از آثار مورد توجه اکثریت حاضران قرار گرفت و در خصوص آن با مصطفوی به گفتگو نشستند.

مصطفوی ده سال اخیر زندگی خود را در هند گذرانده است و این امر در برخی از آثار وی تأثیر مستقیمی گذاشته است. خودش نیز در این باره معتقد است که زندگی در هند وی را به سمت نقاشی خط های انتزاعی تر سوق داده است.

از ویژگی تابلوهای نصب شده در نمایشگاه می‌توان به بوم آنها اشاره کرد که مصطفوی خود اقدام به ساخت آنها می کند و در مرحله ساخت با ایجاد تغییراتی در آن، هنری را به نمایش می‌گذارد. تکنیک‌ها و رنگ‌های به کار رفته در آثار برای بازدیدکنندگان جذاب به نظر می‌رسد.

مصطفوی در خصوص این تکنیک‌ها می‌گوید: بخشی از کار که جذابیت بیشتری داشت طراحی شخصی حروف الفبا و تکنیک‌هایی بود که بر روی بافت‌های مختلف بوم‌های دست ساز اجرا شده است و در مجموع تکنیک‌های رنگ گذاری، طراحی و مواد برجسته برای مخاطبان جذاب بود.

وی در خصوص تأثیر پذیرفتن از هنر هند تصریح می‌کند:که در مراحل تکمیل کار به شکل ناخودآگاه طراحی بعضی از حروف به سمت حروف سانسکریت هندی یا حروف لاتین رفته است و در بحث تکنیک‌های اجرا هم من فکر می‌کنم فضایی که در هند و نقاشی‌های هندی وجود دارد، تأثیری در آثار من داشته است.

شاید حرف تازه امیرساسان مصطفوی هم همین باشد چراکه «نقاشی خط» در ایران هنرمندان بسیاری دارد و حال می‌بینیم تأثیرپذیری مصطفوی از هنر هندی‌ها حالت نویی به «نقاشی خط» داده است.

یکی از جذابیت های آثار این هنرمند استفاده از رنگ‌های متنوع و پرانرژی است، مصطفوی درباره این موضوع توضیح می‌دهد که در بحث رنگ کردن خودم نمیدانم تا مرحله آخر چه اتفاقی می‌افتد؛ از قبل طرحی ذهنی با توجه به مضمون کار دارم ولی بوم‌های دست‌ساز در مرحله بعد از خمیر، کاملا در آب شناور می‌شوند و رنگ‌های پایه آب شروع به بازی کردن می‌کند؛ بعد از این مرحله رنگ‌های مختلف با حلال‌های مختلف و حتی متضاد با پایه آب تعیین می‌کند مرحله بعد چه کاری باید انجام دهم و در نتیجه کار به نوعی کاملا بداهه است.

آثار ارائه شده در این نمایشگاه به چند دسته تقسیم می شوند؛ گروهی از این آثارخوانا نیستند و صرفا حروفی هستند که با آنها طرح کلی معنا می‌یابد. دسته دوم استفاده از کلماتی مانند عشق و الله است و گروه آخر هم آثاری است که اشعار کامل در آنها به کار رفته است.

علاقمندان جهت بازدید و خرید تابلوها می‌توانند از 19 تا 24 مرداد ماه ساعت از 10 تا 19 به گالری نی واقع در اقدسیه مراجعه کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار