امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102425
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ پروانه نجاتی در سال 1348 در بهبهان به دنیا آمد. تحصیلات اولیه را در همان شهر گذراند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ پروانه نجاتی در سال 1348 در بهبهان به دنیا آمد. تحصیلات اولیه را در همان شهر گذراند. برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شیراز شد و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی مدرک کارشناسی خود را اخذ کرد. نجاتی همراه با ورود به دانشگاه به شعر روی آورد و قابل غزل را بهترین محمل برای دلتنگی هایش یافت. وی در سال 1374 «انجمن شعر زنان شیراز» را تاسیس کرد که تاکنون فعالیت این انجمن ادامه دارد.

وی گرایش چشمگیری به موضوع دفاع مقدس دارد. اصحبا شعر انقلاب او را «بانوی شعر شهدا» نامیده اند. تاکنون 10 مجموعه شعر از او به چاپ رسیده است. «خاکستر پروانه»، «لحظات عاشقانه یک زن»، «فرشته و انجیر»، «شرح پرواز»، «قناری ترین آواز»، «زیر پوست شعر» و «زنی با داغ و دغدغه» از جمله آثار اوست.

نجاتی به سبب سرایش در حوزه های مختلف دفاع مقدس به بانوی شعر شهدا معروف شده است. با این حال اشعار عاشقانه، اجتماعی، آیینی و حوزه های دیگری مانند جهان اسلام و جبهه مقاومت علیه دشمن صهیونیستی نیز هر یک در آثار او سهمی دارند. نجاتی در یکی از آثار خود از زبان مردم فلسطین به بیان نامهربانی های سران عرب و شرح خیانت های آنها در برابر آرمان فلسطین می پردازد:
برادران عرب بی برادرم کردند
اسیر فاجعه های مکررم کردند
 
چهار سوی گذر را به روی من بستند
شبیه قاعده بازی از برم کردند
 
مزورانه مرا دست گرگ ها دادند
برای پیرهن پاره پرپرم کردند
 
به جای نان و عروسک به جای نرمی خواب
گلوله هدیه چشمان خواهرم کردند
 
برادران عرب، مصری از زر و زورند
که مثل خواب بدی دیر باورم کردند
 
با همه اینها اما دفاع مقدس بزرگ ترین سهم را در میان آثار پروانه نجاتی دارند. وی در یکی از سروده های خود به تشریح درونیات یک دختر شهید در موقعیتی مانند سفره عقد و عدم حضور پدر در این موقعیت می پردازد:
عاقد دوباره گفت : وکیلم ؟ ... پدر نبود
ای کاش در جهان ره و رسم سفر نبود
 
گفتند : رفته گل ... نه گلی گم ... دلش گرفت
یعنی که از اجازه بابا خبر نبود
 
ای کاش نامه ای ، خبری ، عطر چفیه ای
رویای دخترانه او بیشتر نبود
 
عکس پدر ، مقابل آیینه ، شمعدان
آن روز دور سفره به جز چشم تر نبود
 
عاقد دوباره گفت وکیلم ؟ ... دلش شکست
یعنی به قاب عکس امیدی دگر نبود
 
او گفت: با اجازه بابا ، بله  بله
مردی که غیر خاطره ای مختصر نبود
 
گزیده اشعار پروانه نجاتی در مجموعه ای به نام «شکسته تر از آنم» در هزار نسخه و قیمت سه هزار تومان توسط نشر تکا(توسعه کتاب ایران) روانه بازار نشر شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها