امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102431
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار موسیقی و هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم بزرگداشت شیرمحمد اسپنداردونلی نواز بلوچی با حضور مراد خانی معاون ...

به گزارش خبرنگار موسیقی و هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم بزرگداشت شیرمحمد اسپنداردونلی نواز بلوچی با حضور مراد خانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اوسط هاشمی استاندار استان سیستان و بلوچستان و جمعی از نمایندگان این استان عصر امروز در تالار وحدت برگزار شد.

در انی مراسم ایرج افشار سیستانی نخست به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: استان سیستان و بلوچستان پاسدار گهواره هنر و فرهنگ ایران زمین بوده است و در این مسیر هنرمندانی مانند اسپندار پرچم‌دار آن بوده‌اند.

وی افزود: هنرمندان گوناگون از جمله هنرمندان موسیقی در منطقه سیستان شریک زندگی مردم ایران بوده‌اند و اقوام گوناگون بلوچ، سیستانی، یزدی، آذری هر یک بر اساس ویژگی‌های محلی و دینی خود با سرزمین ایران پیوند خورده‌اند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نوازنده با الهام از محیط فرهنگی و طبیعی منطقه خود شریک غم و شادی مردم است، افزود: این تاثیر پذیری از محیط یکی از ارزشمند ترین مولفه و عناصر فرهنگ است که گوناگونی را به هنر جهان ارمغان بخشیده است.

دکتر محمودزهی استاد داشنگاه و متخصص زبان از دیگر سخنرانان برنامه بود که با زبان بلوچی گفت: بلوچی ها یک ضرب‌المثل دارند که می‌گوید: زمانی که صدای دوهل در شهر و بازار به غرش در آید نمی‌توانند مردم بلوچ آرام بنشینند.

وی با بیان اینکه استاد اسپندار پیشانی هنر ملی است گفت: متاسفانه هنر موسیقی در میان تمامی هنرها بسیار مظلوم شناخته شده است به این دلیل که محدودیت هنر موسیقی به دست هنرمند نیست و عالمان دینی باید نخست محدودیت‌ها را مشخص کنند تا هنرمند محدودیت خود را بشناسد.

وی ادامه داد: دو قوم بلوچ و سکاها ایران در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند که حرف‌های بسیار دارند این حرف‌ها به وسیله هنرهای گوناگون از جمله موسیقی در ایران شنیده خواهد شد.

در ادامه این مراسم از کتاب جشن‌نامه که به همت ایرج افشار و جمعی از محققان سیستان و بلوچستان تهیه شده است رونمایی شد و همچنین آلبوم موسیقی نیز به همت موسیقی‌پژوهان سیستانی گردآوری شده است رونمایی شد.
همچنین  در این مراسم هدایای ارزشمندی به این هنرمند اهدا شد که شامل یک قطعه زمین در شهر ایران شهر و هدایای نقدی بود و همچنین قرار بر این شده که 3 تندیس از استاد نخست تندیسی در خیابان ایران شهر تهران و 2 تندیس دیگر در استان سیستان و بلوچستان به پاسداشت این هنرمند نصب شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها