امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102433
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تازه‌ترین یادداشت خود خطاب ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تازه‌ترین یادداشت خود خطاب به کتابداران نوشته است؛ قبل از بیان هر نکته­ای وظیفه­ی خود می­دانم از زحمات شما عزیزان که با وجود تمامی مضیقه­ها خالصانه به ارائه­ی خدمات کتابخانه­ای در سراسر کشور می­پردازید تشکر کنم.

هفته­ی گذشته اولین سفر اینجانب بدون اعلام قبلی به شهرستان ارومیه صورت گرفت که گزارش آن به اطّلاع شما رسید. این سفرها به دیگر شهرها نیز انجام خواهد شد تا آشنایی هر چه بیشتر نسبت به جزئیّات مسائل و مشکلات کتابخانه­ها و کتابداران حاصل شود. همچنین معاونین و مدیران کل نهاد نیز به صورت نوبه­ای و گاه بدون اعلام قبلی از کتابخانه­ها بازدید خواهند کرد و انتظار آن است که مدیران کل استانها و مدیران شهرستانها از این بازدیدها استقبال کنند تا کتابداران با احساس فضای گرم و صمیمی و بدون هیچگونه نگرانی مسائل خود را در میان بگذارند.

 

* نکات دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها

 

1- متأسّفانه و علیرغم اطّلاعیه­ها و تمدید مهلت­های مکرّر همچنان 829 نفر از همکاران اطّلاعات خود را در سامانه نهاد ثبت نکرده­اند که این کار باعث اختلال در برنامه­ریزی و ساماندهی امور اداری- مالی شده است. به ناچار قرار شد فهرست ثبت نشده­ها از طریق مقایسه با پرونده­های اداری استخراج و از طریق ابلاغ به ادارات کل، تا انجام ثبت افراد پیگیری شود.

2- در یادداشت قبلی به تشکیل کمیته­ی انتصابات اشاره کردم. در این فاصله آیین­نامه­ی انتصاب مدیران و معاونان استانها نیز تدوین و ابلاغ شد.

در این آیین­نامه نسبت به اولویت کتابداران با سابقه و دارای شرایط تصریح شده است. همچنین حداقل سن تصدی مدیریت­ها برای آقایان 30 سال و برای بانوان 25 سال در نظر گرفته شد و قرار شد با اینکه مدرک تحصیلی کارشناسی برای مدیریت­ها تعیین شده اما کمیته­ اختیار داشته باشد تا تجربه­ی مفید و موثر را با مدرک کاردانی برای مدیریت­ها کافی بداند لذا کتابداران با مدرک کاردانی نیز در صورت داشتن تجربه­ی مفید می­توانند به مناصب مدیریتی برگزیده شوند.

3- برخی گزارش­ها متأسّفانه از تبعیض در تعیین نوبت­های صبح و بعدازظهر در برخی شهرها حکایت دارد به صراحت عرض می­کنم تمامی نوبت­ها باید گردشی باشد و صرفاً در صورت توافق کتابداران در برخی مناطق و با اولویت رفاه بیشتر برای بانوان امکان تغییر در نوبت­ها میسّر است.

4- در هفته­ی گذشته شورای امور اداری، استخدامی و حقوق و دستمزد نهاد برای تمهید مقدّمات و فراهم کردن زمینه­ی اجرایی شدن قانون مدیریّت خدمات کشوری با حضور مسئولین و متخصّصان موضوع شروع به کار کرد که امیدوارم به زودی تصمیمات این شورا در ضابطه­مند کردن و اصلاح حقوق و دستمزد در نهاد به نتیجه­ی مطلوب برسد.

5- بنا بر گزارش­های مختلف و ارزیابی­های متعدد طرح مسابقات فرهنگی مجموعاً به شکل سابق دارای زمینه­ی مناسب برای اجرا نیست امّا درباره­ی طرح کتاب من با اصلاح برخی معایب و با معیارهای دقیق این طرح بزودی مجدّداً فعال خواهد شد.

6- با توجه به اینکه برخی از نیروهایی که از طریق انجمن­های کتاب شهرستانها خدمت می­کنند به انجام وظیفه به عنوان کتابدار مشغولند. در نیمه­ی دوم سال جاری و در آزمون استخدامی که پس از تعیین سازمان نیروی انسانی و میزان نیاز دقیق کتابخانه­ها برگزار می­شود امتیازاتی برای جذب این نیروها در نظر گرفته خواهد شد.

7- همانطور که شما عزیزان می­دانید در نهاد کتابخانه­ها وظیفه­ی اصلی بر عهده­ی کتابداران است که این کتابداران یا در کتابخانه­های شهری به فعالیت اشتغال دارند یا در کتابخانه­های روستایی. اما نحوه­ی ورود کتابداران به نهاد مختلف بوده برخی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1384 به نهاد منتقل شده­اند برخی از طریق نهاد و به صورت آزمون جذب شده­اند و برخی از طریق انجمن­های کتاب شهرها در نهاد فعالیت می­کنند، بنابراین خطاب اینجانب به کتابداران شهری و روستایی شامل همه این عزیزان می­شود. و عدم نام بردن از کتابدارانی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا از طریق انجمنها جذب شده­اند به معنای غفلت از این عزیزان نبوده و نیست. همه­ی کتابداران و نیروهای خدماتی و مدیران شهری و استانی را خدمتگزاران صادق عرصه­ی فرهنگ می­دانم و برای آنان آرزوی سعادت و سلامت دارم.

انتهای پیام/ 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها